الگوی خرد کیست؟

توجه خردمندانه به رفتار و روش پيامبر اکرم (ص) ، مى تواند مبناى توسعه سيره ايشان در انواع رفتارهاى ما گردد، فارغ از آنکه تغییرات روزگار و زمانه به چه سمت و سویی رود برای دوست داران ایشان از هر آیینی الگویی شایسته باشد.

نبض ما – گردآوری امیرحسین ورشوچی

اساس سيره نبوى، حقیقت قرآن كريم است كه مردم را به خردورزى در همه امور دعوت می کند و از آنها خواسته كه هر چه را عقل شايسته مى داند، انجام دهند و از هر چه در منظر عقل  ناشايست است، اجتناب نمايند.

از سوى ديگر، پيامبر اکرم (ص) ، نخستين كسى بود كه اين دعوت را به طور كامل اجابت كرد و بدين جهت، سيره ایشان، بهترين الگوى زندگى است؛ اما چنان كه پيش از اين اشاره شد، در پاره اى از موارد ، زمان و مكان در سبك رفتار پيامبر اکرم (ص) نقش داشته اند و از اين رو، يكى از مهم ترين اصول تعميم و توسعه سيره پيامبر اکرم (ص) ، رعايت موازين عقلى و علمى است .

nabavi-10

افزون بر اين برخی امور اختصاص به پیامبر داشته اند که از آن جمله می توان به این موضوع اشاره نمود که پيامبر اکرم (ص) واجبات و محرماتی را ويژه ی خود داشته است كه در قرآن كريم و احاديث به آنها اشاره شده است ؛ واجباتى مانند: تهجد شبانه و نماز شب، نيكى در برابر بدى، قيام به تنهايى و پايدارى در برابر دشمن، و محرّماتى مانند: مصرف زكات براى خود و خاندانش كه در كتاب هاى فقهى به آنها پرداخته شده است.

همچنين گاه برخى امور براى پيامبر اکرم (ص) مباح و حلال بوده ؛ امّا براى ديگران جايز نبوده است. روشن است كه بسيارى از اين كارها، در راستاى نگاهداشت و ارتقاى روزافزون ظرفيت معنوى در آن وجود شريف و والا بوده ؛ چرا كه انجام وظايف سنگين نبوت، به اين رياضت هاى شرعى نياز داشته است و به فرموده قرآن: «إِنَّ لَكَ فِى النَّهَارِ سَبْحًا طَوِيلاً ؛ كارهاى تو در روز، بسيار است».

البته روح ملكوتى پيامبر اکرم (ص) چنان به عبادت پروردگارش خو گرفته بود كه مشقت فوق العاده اين تكاليف اضافى را در برابر دستاوردهاى معنوى حاصل شده، به حساب نمى آمد؛ امرى كه ما انسان هاى معمولى از آن فاصله داریم و ورود به اين عرصه برايمان و به دید کم عمق مان، گونه اى زياده روى محسوب مى شود.

nabavi

آنچه از منع پيامبر (ص) از همراهى فردى كه به مسجد آمده بود و مى خواست پا به پاى پيامبر (ص) نماز مستحبى بخواند و نيز نهى از روزه  دو ماه پياپى با وصل كردن آنها به هم و يا نخوردن افطارى و ادامه روزه تا سحر روز بعد، محقّق مى شده است، چنین فهميده مى شود كه در اين موارد، لزوم اقتدا از ميان مى رود و به لزوم اطاعت تبديل مى شود؛ چرا كه در حقيقت، خداوند و پيامبر اکرم (ص) در اين موارد فرموده اند : «در اين كارها الگوگيرى نكنيد» و امتثال امر رسول به مصلحت ما و جاىگزين اقتدا به پيامبر(ص) مى شود و به تبع آن، پاداش و بهره اين اطاعت نيز نصيب ما مى گردد.

از اين قبیل موارد در سيره علوى نيز به چشم مى آيد و امام على عليه السلام در نامه ای به عثمان بن حنيف هشدار می دهد، به اين نكته اشاره نموده كه پيروانش در برخى امور، قادر به همراهى آن بزرگوار نيستند و تنها بايد به پارسايى، سخت كوشى،خويشتن دارى و استوار در كار ها اكتفا كنند.

افراد دیگر حتی شیعیان مخلص حضرات معصومین(ع) وظايف سنگين و اختصاصى ايشان را بر دوش ندارند و مكلف نيستند مانند آنکه ايشان، لباسى به كهنگى و ارزانى لباس بي نوايان جامعه بپوشند.

منبع: کتاب سیره پیامبر خاتم، موسسه دارالحدیث

الگوی خرد کیست؟

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.