تزئین بهترین سفره هفت سین سال ۹۶

سفره هفت سین از جلوه‌های اصیل نوروز است که ایرانیان هنگام نوروز می‌آرایند، هنگام تحویل سال گرد آن جمع می‌شوند و گاهی تا سیزدهم فروردین‌ماه زینت‌بخش منازل خانواده‌های ایرانی خواهد بود.

نبض ما– گردآوری

سفره‌ هفت سین از جلوه‌های اصیل نوروز، که در طی سالیان دراز حضورش در خانه‌های ایرانی با حفظ نشانه‌های اصلی خود به زیبایی با هنر دست بانوان ایرانی عجین شده است.همه ما با اجزای اصلی این سفره آشناییم و تا حدودی فلسفه حضورشان را می‌شناسیم.

 

تزئین سفره هفت سین

سفره هفت سینی که امروزه بیشتر مرسوم است داری هفت مورد از چیزهای مانند:

  • قرآن مجید: نشانه استواری ایمان، زینت بخش سفره نوروزی مسلمین است كه پس از تحویل سال همه آن را زیارت كرده و چند آیه ای برای تبرك می خوانند.
  • سمنو: نماد زايش و بارورى گياهان است و از جوانه هاى تازه رسيده گندم تهيه مى شود.
  • سيب: نماد بارورى، زايش و سلامتي است.
  • سنجد: نماد عشق و دلباختگى است و از مقدمات اصلى تولد و زايندگى.
  • سبزه: نماد شادابى و سرسبزى و نشانگر زندگى بشر و پيوند او با طبيعت است.
  • سماق، سرکه و سير: نماد چاشنى و محرک شادى و سلامتي در زندگى به شمار مى روند.
  • سکه: به نيت برکت و درآمد زياد انتخاب و بر سفره هفت سين مي نشيند .

اما غير از اين گياهان و ميوه هاى سفره نشين، خوان نوروزى اجزاى ديگرى هم داشته است، در اين ميان تخم مرغ نماد زايش و آفرينش است و نشانه اى از نطفه و نژاد.

  • آينه: نماد روشنايى است و حتماً بايد در بالاى سفره جاى بگيرد.
  • آب: نشانه برکت و پاکي در زندگى است .
  • اسپند، شاخه هاى سرو، دانه هاى انار، گل بيدمشک، شير نارنج، نان و پنير، شمعدان و… را هم مى توان جزو اجزاى ديگر سفره هفت سين دانست.

تصمیم گیری درباره مدل سفره هفت سین

قبل از هر چیزی باید تصمیم بگیرید که قصد دارید با چه سبک و سیاقی سفره هفت سین نوروز امسال‌تان را بچینید. آیا به سفره‌ای با رنگ و روی سنتی علاقه دارید یا به دنبال یک تم جدید برای آن هستید؟!

پاسخ دادن به این سوال، ادامه کار را برای شما بسیار آسان‌تر خواهد کرد. انتخاب شما هر کدام از دو گزینه بالا که باشد مهم نیست؛ مهم این است که در پایان کار تم کلی را فراموش نکرده باشید و با فکر داشتن سفره‌ای با ظاهری تلفیقی، آن را تبدیل به یک هفت‌سین نامنظم و ناموزون نکنید. پس با تصمیمی قطعی سراغ انتخاب اجزای سفره بروید.

انتخاب ترکیب رنگ سفره هفت سین

انتخاب ترکیب رنگ برای سفره هفت سین مانند هر هنر دیگری از قوانین پایه پیروی می‌کند و نیازمند دقت نظر ویژه‌ای است. سعی کنید هنگام خرید و گرد هم آوردن اجزای سفره هفت سین بیش از هر چیزی به همنشینی رنگ‌های آن در کنار هم فکر کنید. شاید برای این کار مجبور باشد که چندین بار آنها را کنار هم بچینید و از دور و نزدیک به تماشای‌شان بنشینید. سعی کنید با شناخت قوانین رنگ‌ها و با توجه به سلیقه شخصی‌تان بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 ترکیب رنگ سفره هفت سین

گرچه این یک قانون نیست اما معمولا شش‌سین از اجزای سفره هفت سین در ظروف هماهنگ تزیین شده و در کنار سبزه قرار می‌گیرند. در این بین آینه و تنگ ماهی شاید بتوانند با ظاهری هماهنگ سفره نوروز را تکمیل کنند. به کمک هنر ویترای یا دیگر وسایل تزیینی آنها را زیباتر کنید؛ البته استفاده از آینه و شمعدان مراسم عقدکنان روی سفره هفت سین یکی از رسوم زیبایی است که می‌تواند خاطرات خوش شما را با هم پیوند دهد.

هفت سین روی تکه شاخه‌ها

این هم یک طرح ابتکاری دیگر. شاخه‌های خشک را تکه‌تکه کنید و آنها را با استفاده از سیم و نخ‌های ضخیم به هم وصل کنید. سپس هفت‌سین را در فواصل روی آن بچسبانید. اشیای قشنگ مثل گل خشک یا تزئینات روبانی هم به آن اضافه کنید تا ظاهر چشمنوازتری پیدا کند. این هفت‌سین را به صورت آویز در روزهای عید از دیوار اتاقتان آویزان کنید.

عکس سفره هفت سین

هفت سین داخل سبزه

بعضی‌ها برای زیباترشدن سفره هفت سین شان یک مجمعه سبزه سبز می‌کنند و اجزای هفت‌سین را داخل آن قرار می‌دهند. گویا باغی کوچک درست کرده‌اند که قرار است محلی مناسب برای پذیرایی از اجزای هفت‌سین‌شان باشد. اگر می‌خواهید یکچنین هفت‌سینی داشته باشید سین‌ها را سبک انتخاب کنید تا به سبزه لطمه نزند.

هفت سین داخل سبزه

انتخاب مکان مناسب برای پهن کردن سفره هفت سین

بخش‌های مختلف منزل را به خوبی ببینید. چیدمان خانه را بررسی کنید و با توجه به اینکه قرار است هنگام دید و بازدیدهای نوروز در چه فضایی از ‌مهمانان خود پذیرایی کنید، بهترین مکان را برای سفره هفت‌سین بیابید.

پهن کردن سفره هفت سین

اجازه دهید ‌مهمانان نیز هنگام حضور در خانه شما از زیبایی سفره هفت‌سین‌تان لذت ببرند. بهتر است میزی برای پهن کردن سفره انتخاب کنید که باعث نشود هنگام پذیرایی از ‌مهمانان دچار مشکل شوید. کنسول‌های کنار دیوار یا میزهای کنار مبلی در حاشیه فضای پذیرایی خانه فضای خوبی برای پهن کردن سفره هفت‌سین هستند.

تزئین وسایل سفره هفت سین

سفره هفت سین  دارای اجزائی است که می توان با فرم های مختلف آنها را تزئین کرد که در زیر نمونه هایی از این تزئینات  را می آوریم.

تزئین وسایل سفره هفت سین

سفره هفت سین زیبا

سمنو سفره هفت سین

سفره هفت سین جدید

چیدمان کلی سفره هفت سین

سفره هفت سین را می‌توانید روی زمین بچینید یا روی میز! از چند میز کوچک با اختلاف ارتفاع استفاده کنید یا در محدوده‌ای کوچک آن را خلاصه کنید. اگر انتخاب شما سفره‌ای سنتی است، رعایت تقارن در چیدمان سفره شما را به هدف‌تان نزدیک‌تر می‌کند اما اگر از سبکی تازه پیروی کرده باشید تنها به توازن سفره فکر کنید. نیازی نیست از هر چیزی دو تا در هر طرف سفره داشته باشید یا به فکر چیدمانی گرد و مشخص باشید؛ آزاد و رها، تنها به زیبایی سفره فکر کنید.

تزئین بهترین سفره هفت سین سال ۹۶
4.5 (90%) 2 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.