سیکل قاعدگی

در فاصله زمانی میان بلوغ و یائسگی، هر ماه در زن سیکل قاعدگی بوجود می آید که این سیکل به منظور آمادگی برای حاملگی می باشد . هر ماه تخمک رسیده ای آزاد می شود و لایه داخلی رحم که آندومتر نامیده می شود ضخیم تر گردیده و آماده برای سلول تخم بارور شده می گردد.

نبض ما

خونریزی قاعدگی قسمتی از سیکل قاعدگی یا سیکل پریود می باشد.متوسط زمان یك سیكل قاعدگی نرمال ۲۸ روز است.اما یك سیكل نرمال پریود ممكن است از ۲۳ تا ۳۵ روز متفاوت باشد. از روز اول این پریود تا روز اول پریود بعدی ، یک چرخه یا سیکل پریود نام دارد . مثلا اگر شما ۲ مهر ، ۵ آبان ، ۳۳ آذر پریود شده باشید ، سیکل اول شما ۳۳ روز و سیکل دوم شما ۲۷۷ روز بوده است .

عملکرد بدن در سیکل قاعدگی

در نیمه اول سیكل قاعدگی یا پریود میزان استروژن بالا رفته و باعث رشد و افزایش سلولهای رحمی می شود.در پاسخ به هورمون FSH  ، در هر تخمدان ، چند فولیکول  شروع به رشد می كنند.هر فولیکول ، حاوی یک تخمک نا بالغ است . در حوالی روز ۱۴ از یك سیكل ۲۸ روزه در پاسخ به هورمون LH ، یکی از فولیکولها که زرنگ تر و سالم تر از بقیه بوده و توانسته تخمک را بالغ کند ،  پاره شده و تخمک را به داخل لوله آزاد میکند . این مرحله تخمك گذاری نامیده می شود.

ویژگی های سیکل قاعدگی  نرمال

سیکل قاعدگی یك خانم ممكن است در ماههای مختلف كاملاً شبیه هم نباشد. از طرف دیگر سیكل های قاعدگی هر نفر با دیگری متفاوت است.خونریزیها ممكن است كم ، متوسط و زیاد باشد و نیز طول مدت آن می تواند متفاوت باشد . اگرچه اكثر پریودها ۳ تا ۵ روز طول می كشد اما بین ۲ تا ۷۷ روز نرمال است.در سالهای اول شروع قاعدگی و در سنین نزدیك به یائسگی  سیكلها ممكن است كاملاً نامنظم باشند.اما در کل بهتر است بدانید طول یک سیکل طبیعی ممکن است از ۲۱ تا ۳۵ روز متغیر باشد.

علت پریود نامنظم

گاهی اینقدر در مورد عادت ماهیانه دقت می‌شود كه انگار قرار است همه چیز مثل ساعت كار كند. در بین خانم‌ها این‌طور شایع شده كه عادت ماهیانه باید هر ۴ هفته یك‌‌بار اتفاق بیفتد، در حالی‌كه در اكثر خانم‌ها بی‌نظمی‌های زیادی در عادت ماهیانه وجود دارد. معمولا چرخه عادت ماهیانه ۲۸ روزه است، اما این عدد برای همه و حتی برای یك خانم‌ در تمام طول سال ثابت نیست و ممكن است بین ۲۴ تا ۳۴ روز متغیر باشد. اولین روز عادت ماهیانه،‌روز اول چرخه یك خانم محسوب می‌شود. معمولا در روز چهاردهم یكی از تخمك‌ها از تخمدان خارج می‌شود كه به آن تخمك‌گذاری می‌گویند و در صورت عدم حاملگی دو هفته بعد پوشش درونی رحم ریزش پیدا كرده و عادت ماهیانه اتفاق می‌افتد. معمولا تا ۲ سال بعد از اولین عادت ماهیانه بی‌نظمی‌های زیادی وجود دارد، اما بیماری،‌كاهش وزن شدید و استرس زیاد هم باعث بی‌نظمی در قاعدگی می‌شوند. حتی در مسافرت و یا تغییرات عمده زندگی (مثل مهاجرت و جابجایی) هم اختلال در زمان قاعدگی دیده می‌‌شود. طول مدت عادت ماهیانه هم از ۲ تا ۱۰ روز متفاوت است وحتی این مسئله هم همیشه در یك خانم ثابت نیست. بنابراین اگر داروی خاصی مصرف نشود،‌بیماری مشخصی وجود نداشته باشد و یا عدم تعادل هورمونی مطرح نباشد، بی‌نظمی در قاعدگی طبیعی است اما اگر این مسئله بسیار شدید و همیشگی شده است بهتر است با پزشك زنان صحبت شود تا مشكل زمینه‌ای به‌خصوص عدم تعادل هورمونی بررسی شود، به خصوص اگر این مسئله در دختر خانم‌ها بیش از ۳ سال طول بكشد.

لزوم مراجعه به پزشک

  • عدم شروع قاعدگی در موارد زیرتا سن ۱۶ سالگی
  • متوقف شدن بی دلیل عادات ماهیانه بیش از ۲ ماه
  • خونریزی بیش از ۱۰ روز
  • حجم زیاده از حد خونریزی
  • در صورتی كه در فاصله بین پریودها خونریزی داشته باشید
  • درد شدید هنگام قاعدگی

سیکل قاعدگی چگونه محاسبه می شود؟ اگر یک خانم باردار باشد، چه تغییراتی در سیکل قاعدگی رخ می دهد؟ در این ویدیوی آموزشی پزشکی با نبض ما همراه باشید.

سیکل قاعدگی
3 (60%) 2 رای

ممکن است شما دوست داشته باشید

پیام بگذارید