چرا کاهش وزن در خانم ها سخت تر است؟


وقتی حرف از کاهش وزن می شود کار برای خانم ها سخت تر است اما چرا؟ واقعا کاهش وزن در خانم ها سخت تر است؟

بر اساس مطالعه ای جدید معلوم شده است که داشتن ژن چاقی موسوم به FTO gene هیچ اثر واکنشی بر کاهش وزن ندارد و مردم می توانند بخوبی برنامه های لاغری و پیشگیری از چاقی خود را دنبال کنند.

در حالی که داشتن ژن چاقی می تواند خطر ابتلا به اضافه وزن را افزایش دهد محققان می گویند این ژن ها مانعی برای از دست دادن وزن اضافه افراد نیست و کسانی که ژن چاقی دارند نباید خود را به این دلیل سرزنش کنند که نمی توانند اندازه رو به رشد دور کمر خود را کاهش دهند.

افرادی که ژن مرتبط با توده چربی و چاقی، موسوم به FTO را در بدنشان دارند، بیشتر در معرض خطر چاق شدن و افزایش وزنند. این ژن باعث افزایش احتمالی حاملان آن به طور متوسط ۳ کیلوگرم بیشتر از دیگرانی می شود که چنین ژنی را در خود ندارند و ۷۰ درصد بیشتر احتمال دارد دچار چاقی شوند.

با این حال، بر اساس مطالعه محققان، حمل نسخه ای از ژن مذکور اثری بر کاهش وزن در خانم ها ندارد و آنها می توانند بخوبی برنامه های کاهش وزن و لاغری را همچون هر کس دیگری در پیش گیرند.

پروفسور جان مترز، نویسنده این تحقیق در دانشگاه نیوکاسل بریتانیا گفت: مطالعه ما نشان می دهد که بهبود رژیم غذایی، و افزایش فعالیت جسمی به افراد کمک می کند که بدون در نظر گرفتن ساختار ژنتیک خود، رژیم ها و برنامه های کاهش وزن را دنبال کنند و از آن نتیجه بگیرند.

در فرایند این تحقیق که نتایج آن در مجله The BMJ منتشر شده است، گروه تحقیق، داده های فردی ۹۵۶۳ بزرگسال را در جهان به طور تصادفی مورد بررسی قرار دادند تا ارتباط و اثر حمل ژن چاقی (FTO) را با میزان کاهش وزن اشخاص تحلیل کنند. شواهد موجود نشان داد که این ژن ها ارتباط کمی با علل شیوع چاقی دارند.

در زمان های گذشته مردها سریع می دویدند و غذا شکار می کرذند؛ بنابراین ذخیره ی چربی نداشتند؛ اما خانم ها در آن زمان برای زنده ماندن و نگهداری از فرزندانشان به ذخیره چربی تا هزار برابر بیشتر از مردان نیاز داشتند. به طور ژنتیکی سلول های چربی خانم ها بزرگتر است و چربی بیشتری ذخیره می کند؛ اما سلول های چربی در آقایان بیشتر شامل آنژیم های سوزاننده چربی است که اندازه کوچکی نیز دارند. اما هیچ کار نشدنی برای خانم ها وجود ندارد و کاهش وزن در خانم ها جزیی از این برنامه است. بله شما می توانید وزن خود را کاهش دهید. در ادامه در این ویدیوی جذاب و آموزشی با نبض ما همراه باشید.

چرا کاهش وزن در خانم ها سخت تر است؟

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

دکتر محمد نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر جباری

متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر کرمی

فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری