کنترل دیابت کودک با این دستگاه ممنوع!

آیا پمپ انسولین خودکار همان پانکراس مصنوعی است؟ نمی توان به صورت مطلق گفت که این دستگاه همان پانکراس(لوزالمعده) مصنوعی است اما تا حدودی این حرف درست است. استفاده از دستگاه پمپ انسولین خودکار برای کودکان زیر ۷ سال توصیه نمی شود.

نبض ما- ترجمه: حانیه ایران خواه

پمپ انسولین خودکار به محققان در راه رسیدن به هدف نهایی که همان تولید پانکراس مصنوعی است کمک شایانی می کند و برای مدیریت دیابت نوع یک بسیار موثر است.

پمپ انسولین خودکار چیست؟

دستگاه Medtronic 670G یا پمپ انسولین خودکار وظیفه ی رساندن انسولین به بدن بیمار را دارد. این دستگاه با یک ریزپردازنده و دستگاه تست مداوم قند خون یا گلوکز ترکیب شده است. به گزارش نبض ما دستگاه تست قند خون هر ۵ دقیقه یکبار قند خون بیمار را اندازه گیری می کند و به صورت بی سیم با ریزپردازنده ارتباط برقرار می کند.

سپس با محاسبه دقیق دوز انسولین در بدن به پمپ دستور می دهد دوز دقیق را تنظیم کند. این دستگاه اولین دستگاه تست قند خون و پمپ انسولین به صورت همزمان است.

آیا این دستگاه همان پانکراس مصنوعی است؟

نمی توان به صورت مطلق گفت که این دستگاه همان پانکراس(لوزالمعده) مصنوعی است اما تا حدودی این حرف درست است. یک لوزالمعده مصنوعی باید به همه ی تغییرات گلوکز مانند بالا رفتن ناگهانی قند خون بعد از هر وعده ی غذایی پاسخ دهد و عکس العمل نشان دهد. اما دستگاه پمپ انسولین خودکار فقط دوز پایه انسولین را به بدن می رساند.

لذا افراد دیابتی باید حواس شان به کربوهیدرات مصرفی شان باشد و برای اندازه گیری میزان قند خون پس از وعده غذایی، لازم است از دستگاه های قدیمی تست خون استفاده کنند تا انسولین لازم را به بدنشان تزریق کنند.

به گزارش نبض ما محققان به دنبال دستگاه پمپ انسولین کامل تر هستند اما دستگاه پمپ انسولین خودکار کنونی قادر به تنظیم یک دوز انسولین پایه و تعلیق در رساندن انسولین برای جلوگیری از کاهش قند خون در بیماران مبتلا به هیپوگلیسمی(افت قند خون) است.

670g-image-1

درمان افت قند خون با این دستگاه

یک نگرانی بزرگ در  تنظیم خودکار دوز انسولین بروز علائم افت قند خون است. در افرادی که از دستگاه پمپ خودکار انسولین استفاده کرده اند، هیچ علائمی از افت قند خون ناگهانی دیده نمی شود. همچنین رشد کتواسیدوز دیابتی که یکی از عوارض حاد دیابتی ها می باشد در این افراد متوقف شده است.

ممنوعیت استفاده از دستگاه پمپ انسولین خودکار

این دستگاه بر روی افراد بالای ۱۴ سال تست شده است(طبق مطالعات انجام شده محدودیتی برای مصرف کودکان ۷ تا ۱۳ سال وجود ندارد). اما مصرف این دستگاه برای کودکان زیر ۷ سال و افرادی که کمتر از ۸ واحد در روز نیاز به تزریق انسولین دارند توصیه نمی شود. به گزارش نبض ما  مصرف برای خانم های باردار هم از نظر پزشکی تایید نشده است.

مدیریت دیابت نوع ۱ با این دستگاه

کاملا واضح است که اشتیاق برای تکنولوژی های جدید باید با انتظارات واقع بینانه و درک محدودیت های آن تکنولوژی همراه باشد. یکی از مزایای دستگاه پمپ انسولین خودکار، بهبود کنترل قند خون در افراد مبتلا به هیپوگلیسمی (به خصوص هنگام شب که خطر افت ناگهانی قند خون افزایش می یابد) می باشد.

کنترل شدید و سخت گیرانه قند خون نیز خود باعث افت قند خون می شود اما از طرفی کنترل قند خون برای کاهش عوارض ناشی از دیابت، از جمله مشکلات چشم و کلیه لازم است پس این دستگاه گزینه ی مناسبی است.

مزیت دیگر این دستگاه جلوگیری از زخم و سوراخ شدن بیش از حد دست در افرادی است که بیشتر از چهار بار در روز  قند خون خود را تست می کنند. دستگاه پمپ انسولین خودکار برای مدیریت دیابت نوع یک بسیار موثر است و راه رسیدن به هدف نهایی که همان تولید پانکراس مصنوعی است را آسان تر می کند.

کنترل دیابت کودک با این دستگاه ممنوع!

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.