پس از خوردن نوشابه رژیمی چه اتفاقی می افتد؟

پژوهش های انجام شده نشان می دهد برخلاف تصور عموم،‌ نوشابه رژیمی سالم تر از نوشابه‌ معمولی نیست؛‌ حتی اگر این نوع نوشیدنی‌‌ یك بار در هفته مصرف شود.

به گزارش نبض ما به نقل از همشهری، پژوهش های انجام شده نشان می دهد برخلاف تصور عموم،‌ نوشابه رژیمی یا دایت سالم تر از نوشابه‌ معمولی نیست؛‌ حتی اگر این نوع نوشیدنی‌‌ یك بار در هفته مصرف شود. مصرف نوشابه رژیمی مشكلاتی مانند مشكلات قلبی و عروقی،‌ مشكلات مغزی،‌ دیابت نوع دوم یا دیابت ناشی از اضافه وزن،‌ سندرم اختلال متابولیكی و فشار خون بالا را به دنبال دارد. همه این بیماری ها را به اضافه وزن ناشی از نوشیدن این نوشابه اضافه كنید. معمولا در روز هایی از هفته مانند مهمانی یا تعطیلات نیز مصرف این نوع نوشیدنی ها افزایش می یابد.

دقایق اول مصرف نوشابه رژیمی

اسید فسفوریك موجود در نوشابه به مینای دندان آسیب می‌رساند. شیرین‌كننده مصنوعی موجود در این نوشابه یعنی آسپارتام به فضای دندانی آسیب می‌رساند. آسپارتام به گیرنده‌های چشایی آسیب رسانده و باعث می‌شود این گیرنده‌ها فقط به وجود این نوع قند حساس باشند. درواقع سطح بالاتری از نیاز به قند را در حس چشایی زبان ایجاد می‌كنند.

دقیقه بیستم نوشیدن نوشابه رژیمی

همه نوشابه‌ ها به دلیل تحریك غیرعادی ترشح انسولین در خون،‌ نیاز كاذب به مصرف مواد غذایی چرب را در بدن ایجاد می‌ كنند. ‌اما احساس نیاز به مصرف موادغذایی چرب بعد از نوشیدن نوشابه دایت یا نوشابه رژیمی چند برابر است. به دنبال ایجاد این نیاز خطر ابتلا به دیابت نوع دوم یا دیابت ناشی از چاقی،‌ فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی افزایش می‌ یابد. از سوی دیگر تحقیقات نشان می‌ دهد خطر ابتلا به سندرم متابولیك یا اختلال در سوخت و ساز بدن در افرادی كه علاوه بر نوشیدنی دایت از انواع دیگر نوشابه‌ نیز استفاده می‌كنند،‌ دو برابر بیشتر است. علاوه بر این كه خطر ابتلا به دیابت نوع دوم و بیماری‌ های قلبی- عروقی نیز در این افراد بیشتر گزارش شده است.

دقیقه چهلم  مصرف نوشابه رژیمی

دریافت همزمان آسپارتام و كافئین زمینه‌ساز اعتیاد به این دو تركیب است. شباهت اعتیاد به این دو ماده شبیه اعتیاد به كوكائین است. اكزیتوتوكسین‌ ها یا تركیبات موجود در كوكائین مغز را به دریافت بیشتر تركیب‌ های اعتیاد آور تحریك می كنند. این تاثیر دقیقا مانند تاثیر كافئین و آسپارتام یا قند مصنوعی موجود در نوشابه رژیمی است.

یك ساعت بعد

بعد از نوشیدن نوشابه رژیمی معمولا احساس خوبی خواهید داشت،‌ به ویژه وقتی آن را با فست‌فود میل می كنید. شاید برای تان اتفاق افتاده باشد كه بعد از نوشیدن نوشابه خودتان،‌ دوست دارید لبی به نوشابه‌ همسر یا خواهر و برادرتان بزنید. می دانید چرا؟‌ نوشیدن این نوشابه نیاز به دریافت خوراكی های شیرین را در شما افزایش داده است.

علاوه براین كه بعد از حدود یك تا یك و نیم ساعت بعد از نوشیدن این نوع نوشابه دل تان می خواهد همان ساندویچ هنوز در بشقاب تان بود و می توانستید چند گاز به آن بزنید. این هم همان حس كاذب گرسنگی بعد از نوشیدن نوشابه های رژیمی است. نكته اینجاست كه مساله به ایجاد این احساس های كاذب مضر ختم نمی شود. نوشیدن این نوشابه جایگزین نوشیدن بسیاری از نوشیدنی های سالم مانند آب میوه،‌ شیر،‌ آب و… می شود. به این ترتیب در جذب املاح مفید كه می توانند از طریق نوشیدن این نوشیدنی ها به بدن برسند هم اختلال و به دنبال آن كمبود ایجاد خواهد شد.

نوشابه رژیمی نه تنها باعث رفع تشنگی نمی شوند بلكه به دلیل قند و كافئین شان تشنگی را تشدید می كنند. كاهش ذخایر آبی مفید بدن باعث ایجاد اختلال در عملكرد مغز شده و باعث گیجی، اختلال در تمركز،‌ ضعف حافظه و تحریک پذیری می شود. این داستان با مصرف هر یك عدد نوشابه‌ رژیمی یا زیر و باز هم ادامه خواهد داشت.

ما ایرانی ها سالانه ۳ میلیارد لیتر نوشابه می نوشیم. به این ترتیب هر ایرانی در سال ۴۲ لیتر نوشابه می نوشد. اما نكته مهم تر اینكه طی ۱۵ سال  اخیر مصرف نوشابه در كشور ما ۱۵ درصد افزایش یافته است. این در حالی است كه سرانه مصرف لبنیات طی بیست سال گذشته فقط یك دهم درصد افزایش نشان می دهد.

سرانه مصرف نوشابه در جهان ۱۰ لیتر است. با این حساب ما ایرانی ها ۴ برابر میانگین جهانی و یك چهارم یك فرد آمریكایی، نوشابه مصرف می كنیم!

براساس آمار، سرانه مصرف نوشابه در آمریكا بالاترین میزان در بین تمام ملت هاست. به این ترتیب كه مصرف سال گذشته میلادی یعنی ۲۰۱۵ در این كشور سرانه مصرف، ۱۵ هزار و ۳۰۷ لیتر گزارش شده است.  پس از این كشور نیز كشور هایی مانند  آر‌ژانتین و مكزیك قرار دارند.

پس از خوردن نوشابه رژیمی چه اتفاقی می افتد؟

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

دکتر محمد نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر جباری

متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر کرمی

فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری