زادگاه تمدن بشری کجاست؟

درست کنار رود نیل شهری به نام قاهره قرار گرفته که تاریخ و تمدنش در سراسر جهان شهرت دارد. تمدنی افسانه ای که حتی تا امروز هم راز هایش از دانسته های بشر بیشترِ و همچنان کشف نشده است.

به گزارش نبض ما به نقل از همگردی، فقط کافیه یه نیم نگاهی به قاهره پایتخت کشوری با تاریخ طولانی، جذاب و نفس گیر که تنها بازمانده عجایب هفتگانه جهان رو در دلش نگه داشته بندازیم تا به این حقیقت پی ببریم که واقعا این شهر ارزش وقت گذاشتن هارو داره. قبل از اینکه کشور های متمدن امروزی وجود خارجی پیدا کنن اهرام مصر تو این سرزمین مرموز وجود داشتن و ابوالهول محافظشون بوده. این منطقه انقدر از نظر تمدن غنیِ که انگار مردمانش تو دنیای دیگه ای زندگی می کردن. دنیایی که قواعدش با قواعد تمدن های دیگه ی بشری هیچ سنخیتی نداره، چون اینجا قاهره است. مکانی که هیچ کس نمی دونه زیر شن های داغ بیابونش چه راز هایی پنهان شده یا چه شگفتی های دیگه ای انتظار مردمانش رو میکشه. هرچند به اندازه کافی، بناها و اشیا کشف شده این سرزمین انسان رو مبهوت و شگفت زده کرده و به این باور رسونده که مردمان این سرزمین انسان هایی فرا زمینی بودن و عجایب قاهره به دست همین فرا زمینی ها بنا شده.

کجا اقامت کنم؟

اقامت در این شهر تاریخی و جادویی که پر از جاهای دیدنیه و بازدید از اون زمان بره، یکی از مهم ترین مسائل سفر شما هستش، اما نگران نباشین چون هتل های ۵ ستاره اقامتی لوکس و راحت رو با تمامی امکانات رفاهی براتون آماده کردن.  اما راحتی هتل های اینجا محدود به هتل هایی که ۵ ستاره دارن نیست، برخی از هتل های ۳ ستاره هم بسیار مناسب اند.

چی بخورم؟

تو قاهره از رستوران هایی با غذاهای خوش طعم مصری تا غذاهایی با طعم آشنای گوشت کبابی، پاستا و حتی غذاهای ژاپنی پیدا میشه.

چی بخرم؟

مطمئنا قاهره پر از صنایع دستی، عتیقه جات، ظروف، وسایل تزئینی و … هست که نمیشه اونها رو ندید و نخرید، بنابراین سری بزنید  به  بازار خان الخلیلی که علاوه بر مغازه ها، چند قهوه خانه، رستوران و دکه های غذا فروشی هم داره.

کجاها برم؟

قاهره، این شهر پر رمز و راز با تاریخ و فرهنگ باشکوهی که داره، مطمئنا پر از اماکن دیدنی که شاید یکبار فرصت بازدید اونها پیش بیاد، مثل صحرای جیزه که با قدم گذاشتن در اون،  اهرام جیزه  رو می بینین که تنها بازمانده عجایب هفتگانه جهان به شمار میره، یا مجسمه بزرگ ابوالهول که معتقد هستن به دست موجودات فرازمینی بنا شدن. البته در این صحرا  هرم بزرگ جیزه (خوفو) ، هرم خفرع ،  هرم پلکانی جوزر و  قبرستان داهشور هم وجود داره و تک تک اونها داستان جالب خودشون رو داره. هرچند که قاهره رو تاریخ اون سر زبون ها انداخته اما این شهر مدرنیته رو هم در کنار فرهنگ اصیل خودش داره،  برج قاهره و خانه اپرای قاهره ، دو مثال خوب در اینباره هستن. البته مراکز تاریخی و اماکن دیدنی مثل مساجد زیبای  مسجد و مدرسه سلطان حسن و  مسجد محمد علی هم در شهر و در کنار مراکز مهمی مثل  میدان تحریر قرار دارن. اما دو مورد موزه باستانی مصر و  مجسمه رامسس دوم رو هم نباید از دست داد.  پارک الازهر هم مکانی زیبا با چشم اندازی منحصر بفرده که گردشگران زیادی به دلیل بافت قدیمی و فضای سرسبزش از اون دیدن می کنن.

– هرم بزرگ جیزه (خوفو)

هرم بزرگ جیزه (اسم دیگر: هرم خوفو یا هرم خئوپس) در مصر تنها بازمانده عجایب هفتگانه جهان به شمار میره. پندار بر اینه که این هرم آرامگاه فرعون خوفو از دودمان چهارم بوده . از این رو به این هرم، هرم خوفو هم گفته می شه. این هرم در شهر قاهره مصر واقع شده و قدمت آن به حدود ۲۶۰۰ ق. م. می رسه. ساخت آن توسط ۱۰۰٫۰۰۰ نفر کارگر در مدت ۲۰ سال به اتمام رسیده. این هرم که با عنوان هم هرم بزرگ جیزه نیز شناخته شده، بزرگ ترین و قدیمی ترین هرم در میان اهرام مصر است و برای مدت ۳۸۰۰ سال، بلندترین سازه ی بشر بر روی زمین بوده.

– مجسمه بزرگ ابوالهول

این مجسمه عظیم یک شیر با سر انسانِ که از هرم ها نگهبانی می کنه. این مجسمه ۲۴۰ متر طول و ۲۰ متر ارتفاع داره که یکی از قدیمی ترین مجسمه های سنگ یکپارچه در دنیاست. این اهرام و مجسمه ی ابوالهول چنان شگفت انگیزن که بسیاری از باستان شناسان ساختشون رو به دست انسان زمینی غیرممکن می دونن و معتقدن به دست موجودات فرازمینی بنا شدن.

– موزه باستانی مصر

موزه ای حیرت انگیز و پر رمز و راز در قاهره که پیشنهاد می کنیم بازدید اون رو به هیچ وجه از دست ندین.
موزه مصر با بیش از ۱۶۰هزار اثر باستانی که داره، یکی از غنی ترین موزه های جهان در زمینه مصرشناسیه. موزه دارای بخش ویژه ای هست که منحصر به مومیایی های ۲۷ عضو خاندان سلطنتی مصر من جمله توت عنخ آمونه و تماشای اون می تونه واقعا هیجان انگیز باشه.

– اهرام جیزه

مجموعه اهرام جیزه نام مجموعه اهرام تاریخی ساخته شده در دوران مصر باستانِ که در حاشیه شمالی شهر قاهره کنونی واقع شده. هرم بزرگ جیزه یکی از اهرام در مجموعه اهرام جیزه و تنها بازمانده عجایب هفتگانه جهان به شمار میره. قدمت اهرام جیزه به دودمان چهارم مصر می رسه که نام های این اهرام عبارتند از خوفو، خَفرِع و مَنقُرع. که خوفو بزرگترین شان و یکی از عجایب هفتگانه است.

– خانه اپرای قاهره

خانهٔ اپرای قاهره در سال ۱۹۸۰ و پس از اینکه خانهٔ اپرای اصلی متعلق به قرن نوزدهم در سال ۱۹۷۱ در آتش ویران شد، مورد بازسازی قرار گرفت و اکنون عرصهٔ اصلی برای هنر های نمایشی شهر است. در خانهٔ اپرای قاهره تئاتر سیاحتی و برنامهٔ گروه های موسیقی، باله و شرکت اپرای باله و ارکستر قاهره برنامه اجرا می کنند.
اپرای قاهره در جایگاه های نمایشی شبیه به پارک ناحیهٔ جزیره واقع شده که شامل تئاتر در فضای آزاد، آمفی تئاتر و دو سالن سرپوشیده است.

– صحرای جیزه

در این صحرای دیدنی آثار باستانی معروفی چون اهرام مصر و مجسمه ی ابوالهول وجود دارند. بنای این اهرام و مجسمه ی ابوالهول چنان شگفت انگیزند که بسیاری از باستان شناسان ساخت آن ها به دست انسان زمینی را غیرممکن می دانند و معتقد آن ها را موجودات فرا زمینی بنا کرده اند.

 

زادگاه تمدن بشری کجاست؟
5 (100%) 2 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید