شهر آبشار ها

خرم آباد مرکز استان لرستان است. این شهر را، شهر آبشار ها و پایتخت گنج های نهان هم نامیده اند. از نظر آب و هوایی معتدل و نیمه مرطوب و میزان بارندگی آن به خصوص در فصل بهار، زیاد است.

به گزارش نبض ما به نقل از همگردی، لرستان در غرب ایرانه که از نظر جغرافیایی، از شمال به شهرستان سلسله، از شمال شرق به شهرستان بروجرد، از شرق به شهرستان‌ های دورود و الیگودرز، از جنوب به شهرستان اندیمشک و از غرب و جنوب غرب به شهرستان‌ های دوره و پلدختر محدود می‌شه. از نظر آب و هوایی هم معتدل و نیمه مرطوبه و میزان بارندگیش‌ به خصوص تو فصل بهار، زیاده.
در مکان فعلی این شهر،‌ شهری به نام شاپور خواست که به دستور شاپور دوم، در زمان ساسانیان ساخت شده بوده وجود داشته،‌ که به هنگام حمله مغول به کلی نابود شده. در کل خرم آباد از شهر های توریستی ایرانه،‌ که آثار گردشگری و تاریخی متعددی داره، همچنین یکی از پایتخت‌ های هزاراسپیان و آل حسنویه بوده.

چی بخورم؟

سفره‌ خرم آباد ، سفره‌ای رنگین‌ با فرهنگ‌ غذایی ویژه‌ عشایری و روستاییه‌. غذا های استان ‌لرستان‌ در ارتباط‌ مستقیم‌ با شیوه‌ معیشت‌ عشایر و ایلات‌ هستن که‌ گروهی از این‌ غذا های محلی در مناطق‌ شهری هم متداولن. گیپه، خورش قلیه ترش، گله‌ ریزه، آبگوشت کشک، سغدو، زیر برنجی یا آش گوشت از غذا های محلی و مخصوص خرم آباد به حساب میان. البته کباب های اینجا رو فراموش نکنین! به خاطر وجود مراتع فراوان در لرستان، دامپروری در این استان رونق زیادی داره و گوشت تولید شده از کیفیت خیلی بالایی برخورداره.

چی بخرم؟

صنایع دستی هر قوم و ملیتی، معرف ذوق و خلاقیت های اونها در پاسخ به ضرورت های مادی و معنوی در مرحله مشخصی از گسترش تاریخیه. در استان لرستان، صنایع دستی در سه نوع متمایز عشایری، روستایی و شهری شکل گرفته که از سوغات خرم آباد میشه به قالی و گلیم و جاجیم بافی، گیوه زنانه، قلم زنی، خراطی، ورشو سازی و نمدبافی اشاره کرد. در بین سوغاتی های خوراکی شهر هم عسل و نوعی نان محلی به اسم نان ساجی از معروف ترین هستن.

کجاها برم؟

این شهر پر از بنا های تاریخی و جاذبه های گردشگریه که از مهم‌ ترینشون می شه به قلعه فلک الافلاک  که قلعه‌ ای باشکوه از دوران ساسانیان و نماد شهر خرم آباد و استان لرستانه اشاره کرد. پس روز اول به این قلعه زیبا سر بزنین و روزتون رو شروع کنین. بعدش می تونین از  مناره آجری که مناره دیده بانی شهر خرم آباد بوده و حدود ۹۰۰ سال قدمت داره دیدن کنین. پل شاپوری که یکی از شاهکار های دوره ساسانیان محسوب می‌شه،‌  گرداب سنگی که یکی از جاذبه های اصلی شهر خرم آباده، دریاچه گیو که یکی از زیبا ترین دریاچه های کشوره، آبشار افرینه،‌ سنگ نبشته،‌ آرامگاه باباطاهر،آسیاب گبری و بام لرستان  هم یکی از یکی دیدنی تر هستن و حتما باید تو لیست گردشگریه شما قرار بگیرن. مجتمع علمی ، تحقیقاتی ، اقامتی و گردشگری رصد خانه کاسین به عنوان مدرن ترین رصد خانه در خاورمیانه در بام لرستان در ارتفاع ۱۸۶۰ متری از سطح دریا  و با امکانات رصدی و اقامتی و رفاهی را برای گردشگران به ارمغان آورده است.

– قلعه فلک الافلاک

بر فراز تپه ای مشرف به شهر خرم آباد یکی از دیدنی های این شهر قرار داره که در طول تاریخ حکومت ها و رویداد های تاریخی و حکومتی زیادی دیده. قلعه فلک الافلاک که با نام های قلعه دوازده برجی، دژ شاپور خواست و قلعه خرم آباد هم شناخته می شه در دوره ساسانیان بنا شده و کاربرد حکومتی و نظامی داشته. این قلعه از بخش های مختلفی تشکیل شده و کاربرد های متفاوتی پیدا کرده. این مجموعه نماد شهر و استان به شمار می ره و از تمام شهر قابل دیدنِ. از نکات قابل تامل در معماری بنای قلعه فلک الافلاک، وجود مسیر های مخفی در ضلع جنوبی و فضاهای زیر زمینی در ضلع شمال و شرق بناست.

– دریاچه کیو

دریاچه کیو نام دریاچه ای در شمال غرب شهر خرم آباده. مساحت دریاچه هفت هکتار و عمق آن بین سه تا هفت متره. این دریاچه از ارزش های توریستی درون شهری برخورداره و همچنین زیستگاهی مناسب برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجره. (کیو) در لری خرم آبادی به معنی کبود رنگ و آبیه و دلیل استفاده آن آب زلال و عمیق این دریاچه ست که به رنگ آبی و نیلی دیده می شه. آب دریاچه از چشمه تامین می شه و به لحاظ ویژگی های خاص خود می تونه به عنوان یکی از مراکز جذب توریست تبدیل شه. در کنار این دریاچه امکانات تفریحی، شهربازی و چشم انداز زیبایی وجود داره. کیو یک دریاچه و سرآب فصلیه، اما شهرداری خرم آباد هم اکنون آب سرچشمه دائمی گلستان که در زیر قلعه فلک الافلاک قرار داره رو به منظور دائمی کردن دریاچه کیو داده است.

– آبشار گریت

این آبشار درروستاى گریت، بخش پاپى در فاصله ۵۰ کیلومترى شهرستان خرم آباد به ارتفاع ۱۵ متر و عرض تاج ۱۷ متر قرار داره و از جمله جاذبه هاى طبیعى و گردشگرى دیدنى استان محسوب مى شه. فاصله این آبشار تا بخش پاپى حدود یک ساعت پیاده روىه .این آبشار در گویش محلى به تاف هفت چشمه معروفه. پوشش جنگلى اطراف آبشار رو درختان بلوط ، زالزالک و مو تشکیل می دن. در کل یه منظره خیلی زیبا داره که جاذبه گردشگری بالایی داره.

– آبشار وارک

آبشار وارک درغرب گردنه نوژیان، بخش پاپی در جنوب شرقی خرم آباد قرار داره و یکی از زیبا ترین آبشار های کشوره. فاصله آن تا شهر خرم آباد حدود ۶۰ کیلومتره. سرچشمه آبشار یک صخره سنگیه و پس از طی حدود ۱۵ متر از صخره دوم فرو ریخته و آبشار دوم را به وجود می آورد. آبشار وارک در نزدیکی آبشار نوژیان قرار داره. در فصل کم آبی ارتفاع قسمت اول ۷ متر با عرض حدود ۱۲ متر و قسمت دوم ۱۵/۵ متر با عرض ۵/۵۶ متر یکی از زیباترین منظره ها رو در این منطقه می توان دید. حداکثر ارتفاع آن به ۵۷ متر می رسه و عرضی معادل ۵۰ متر رو در بر می گیره. اطراف این آبشار پوشیده از درختان، بلوط، گلابی و زالزالکه.

– آبشار نوژیان

آبشار نوژیان از مرتفع ترین آبشار های ایران در استان لرستانه. این آبشار در ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد (بخش پاپی) به ارتفاع ۹۵ متر وعرض تاج ۵ متره.
نوژیان ۴۶اُمین اثر ملیه که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. گردشگاه جنگلی نوژیان بالای کوه تاف قرار داره. در کوه تاف انواع گیاهان دارویی می رویند و دارای طبیعتی زیبا و دیدنیه. مردم و گردشگران زیادی برای تماشای این آبشار زیبا و برای جمع آوری گیاهان دارویی به این ناحیه میان. راه ارتباطی آن از طریق خرم آباد به گردنه نوژیان جاده آسفالته و یا از راه آهن به ایستگاه کشور و از آن طرف هم با یای پیاده حدود ۲ ساعت پیاده روی به سمت آبشاره.

شهر آبشار ها
5 (100%) 2 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید