شهر همیشه بهار

چابهار یکی از شهر‌ های جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان است، که به خاطر آب و هوای بهاری و معتدل آن “چهار بهار” نامیده شده است.

به گزارش نبض ما به نقل از همگردی، یکی از مناطق آزاد هفت گانه ایران و تنها بندر اقیانوسی کشور که در مجاورت دریای عمان و اقیانوس هند قرار گرفته. اینجا بهشت گمشده ایرانه و زیبایی های طبیعیش اونقدر زیاده که این منطقه رو جزء بی نظیرترین مناطق آزاد ایران کرده. علاوه بر این زیبایی ها به دلیل موقعیت راهبردیش از اهمیت تجاری و بازرگانی زیادی هم برخورداره.

چی بخورم؟

مردم چابهار هم مثل تمام شهر های دیگه خوراک های محلی و مخصوص خودشون رو دارن که با توجه به اقلیم و شیوه زندگیشون بر محصولات دریایی خصوصا ماهی و خرما تکیه داره. خوراک خرما از مهم ترین خوراک های چابهار و کنک هم نوعی حلواست که از خرما ساخته می شه. بتو ماش ، شودوده ، بتو هوارى ، ماشینگ ، پاکگین ماهیک ، کورک ، گلو هک ، ناروش ، کیش و دلگ از غذا های محلی این استانه .

چی بخرم؟

بازار ها و مراکز تجاری منطقه آزاد چابهار یکی از جاذبه‌ های ویژه این بندر محسوب میشن که خیلی هم شبیه به مراکز خرید کیش ساخته شدن. از سوغاتی های معروف چابهار می‌شه به صنایع دستی و نان‌ های محلی اشاره کرد که شامل سوزن دوزی و گلابتون دوزی و نان‌ های محلی مثل تینى،  گجرى سنت یا نان تنورى، نان مخصوص عشایر و نان ذرت میشه که می تونین اونا رو از بازار های شهر تهیه کنین. یادتون باشه درسفر به چابهار حتماً سری به بازار میوه و تره بار این شهر هم بزنید تا با چند نوع میوه جدید آشنا بشید. میوه گرمسیری گواوا(Guava) یا زیتون محلی یکی از این میوه هاست که مردم چابهار معتقدند برای معده مفیده.

کجاها برم؟

زیبایی هایی نظیر کوه های بدلند یا مریخی که ازمنحصربه‌ فردترین کوه های ایران هستن، پدیده موج فشان دریا که ارتفاعش در فصل بادهای موسمی به ۲۰ متر می‌رسه، گل فشان که یکی از شگفت‌ انگیزترین پدیده‌ های ژئو توریسمیه که فقط توی چابهار میشه دید و رودخانه باهو کلات و گاندو که زیستگاه تمساح پوزه کوتاه، از نادر ترین انواع تمساح در جهانه و تالاب صورتی رنگ لیپار که یکی از پنج چشمه رنگی جهانه رو می‌شه تو این شهر تماشا کرد. می‌تونین سری هم به کوه های تاریخی شهبازبند و گورستان جن که داستان های عجیب غریب و ترسناک داره در روستای تاریخی تیس، ساختمان تلگراف خانه انگلیسی‌ ها،  قلعه پرتغالی‌ها، درختان انجیر معابد، اسکله کنارک و ساحل صخره‌ای پزم که از مناطق دیدنی و جذاب چابهار هستن، بزنین.

– گورستان جن

در جنوب شرقی ترین نقطه ایران، گورستانی با سنگ قبر های عظیم الجثه مکانی جالب برای ماجرا جویانی است که به دنیای ماوراالطبیعه علاقه دارند.  گورستان جن در روستای تیس نزدیک شهر چابهار همون جایی که سنگ قبر های بزرگ و عجیبی داره و محلی ها رو به این باور رسونده که این گور ها محل دفن آدمیزاد نیست.
در این گورستان قبرها کنار هم روی سطحی صخره ای حفر شده اند که این شیوه ی حفاری پرسش های زیادی رو بوجود آورده و در نهایت پاسخ رو به دنیای از ما بهتران کشیده. بومی ها معتقدند با تاریک شدن هوا جن ها بر سر مردگان خود مویه می کنند و هر کس شبانه گذرش به این گورستان افتاد، مورد نفرین اون ها قرار می گیره و بعد از چند روز با عذابی سخت می میره.

– خلیج چابهار

یکی از زیبا ترین خلیج های طبیعی ایران با شکلی شبیه نعل ، خلیج چابهاره که محل تلاقی زمین دریا و آفتابه . در این نقطه از شهر شما می تونین نمای زیبایی از غروب خورشید در دریا را با نمایی از کشتی های فعال باری و مسافری داشته باشین .

– کوه های مریخی ایران

حدود ۴۰ تا ۵۰ کیلومترازچابهاربه سمت بندرگواتر،کوه هایی درسمت چپ جاده دیده میشه که به کوه های مینیاتوری یا مریخی و در زبان محلی به “کالانی ” یا ” آریا ” معروفن . در توصیف این جاده رویایی باید گفت سمت چپ کوه هایی شبیه به کوه های فیلم های فضایی قرارگرفته وسمت راست نمایی ازدریا …تصورکنین رانندگی دراین جاده چه حال وهوایی خواهد داشت؟
این کوه ها که ازمنحصر به  فرد ترین کوه های ایران هستن، در لیست مراکز دیدنی سازمان میراث فرهنگی ثبت شدن و در بین گردشگران داخلی و خارجی شناخته شده هستن. در بین این کوه ها انواع فسیل های حیوانات دریایی قابل دیدنه و این نکته رو نشون میده این منطقه قبلا زیر آب بوده .
کوه های مریخی مناظری ازکوه های کره ماه روبرای بیننده تداعی میکنن و شیار هایی که روی اون ادیده میشه این تصور رو ایجاد میکنن که یه نقاش بادست اونها رو تراشیده . رنگ این کوه های غیر معمولی سفید و طوسیه و شبها منظره های باورنکردنی دارن . این جاده رویایی بین دو رنگ سبز دریا وماسه هایی سرخرنگ وسفیدی کوه یکی ازتابلو های معجزه وارطبیعت ایرانه. درمیانه جاده آبگیر هایی تشکیل میشن که به سمت دریا صورتی رنگ وبه سمت کوه خاکستری ونزدیک به سفیدن.

– تالاب صورتی

جزر و مد قرمز در چابهار، از جمله دیدنی های سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان است که بازدید کنندگان را به تعجب وا می دارد. اوج زیبایی این پدیده در دره لیپار قابل مشاهده است، جایی که به آن تالاب صورتی می گویند. وجود پلانکتون های گیاهی زیاد در منطقه، وفور مواد آلی و معدنی که از طریق رودخانه ها و خور های متصل به خلیج به این حوزه هدایت می شوند، باعث افزایش زیاد تولید بیولوژیکی در بعضی از فصول سال خواهد شد به طوری که این عوامل به همراه جریانات دریایی حاصل از طوفان های مونسون که از ویژگی های منحصر به فرد حوزه اقیانوسی دریای عمان است، موجب افزایش بیش از حد تعداد پلانکتون های گیاهی در ماه های بعد از فصل مونسون می شود که این تعداد در آذر ماه به حداکثر میزان خود می رسد. در ماه های بهمن، اسفند، فروردین، شهریور و مهر شاهد پدیده جزر و مد قرمز در منطقه خلیج گواتر هستیم که عامل اصلی به وجود آورنده گونه نوکتیلوکا میلیاروس بوده که در ماه های بهمن، اسفند و فروردین تعداد آن به شدت افزایش می یابد.

فرآیند «رد تاید» یا «کشند قرمز» از جمله فرآیند های بیولوژیکی در محیط های آبی است که توسط پلانکتون های گیاهی که نقش عمده ای در زنجیره های غذایی و انرژی در اکوسیستم های آبی دارند، به وقوع می پیوندد. طی بررسی های به عمل آمده در منطقه، تاکنون ۹۳ گونه پلانکتون گیاهی، ۳۱ گروه پلانکتون جانوری، ۶۴ گونه از انواع نرم تنان، ۸۵ گونه انواع ماهی، ۲۴ گونه از سخت پوستان، ۱۴ گونه مایوبنتوز و ۴۶ گونه مختلف از جلبک ها شناسایی شده اند.

 

شهر همیشه بهار
5 (100%) 3 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید