عشاق معشوقه طبیعت گردان را ببینید

شاهرود زیباترین شهر استان سمنان است که در حاشیه شمالی دشت کویر و در دامنه‌ های جنوبی رشته‌کوه البرز قرار گرفته است . این شهر به معشوقه طبیعت گردان معروف است.

به گزارش نبض ما به نقل از همگردی، شاهرود زیباترین شهر استان سمنانِ که تو حاشیه شمالی دشت کویر و در دامنه‌های جنوبی رشته‌کوه البرز قرار گرفته. این شهر زیبا از لحاظ اقلیمی به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده که قسمت جنوبی خشک و کویری و قسمت شمالی پر باران و مرطوب و فوق العاده سرسبز. تمام خیابون های این شهر پر از درختان چنار تنومندِ که دیدنشون فوق العاده لذت بخشه. پاییز که به این شهر سفر کنین زیر پاها تون پر از برگهای رنگی میشه که از نگاه کردنشون سیر نمی شین. پس به خاطر این زیبایی ها تو یه فرصت مناسب، برنامه سفر به شاهرود رو بچینین و از دیدن کویر و جنگل کنار هم لذت ببرین.
شاهرود که خیلی از طبیعت گردان مثل زنده یاد محمد علی اینانلو عاشقش هستن، هم کوه داره هم کویر و هم جنگل و تنها  دو ساعت با دریا فاصله داره. پس برای لذت بردن از تمام این جاذبه های طبیعی بهمراه جاذبه های تاریخی آماده سفر باشین.

چی بخورم؟

تاک پلو، دیگی، آش، کما، سبزی کوهی، کشک بادمجان، دلمه، نان ( قرقورت، آغانلو و علزویی)، آش جو پره، بغرا، شله غروت از غذاهای محلی شهر هستن.

چی بخرم؟

از مهم ترین سوغات شاهرود میشه از قیسی، برگه و انگور نام برد که به خاطر کیفیت و تنوع هم خیلی پر طرفداران و هم به جا های مختلف صادر میشن.گلیچ، جاجیم و چوغا بافی، منبت چوب ، گلیم بافی، تراش سنگ های نیمه قیمتی، سرامیک سازی ، سفالگری ، معرق کاشی، حصیر بافی، خراطی، رودوزیهای سنتی و سرامیک سازی از صنایع دستی این شهر به حساب میان.

کجاها برم؟

این شهر زیبا هم کوه داره هم کویر و هم جنگل. تنها دو ساعت هم با دریا فاصله داره. تمام اینها باعث میشه که مطمئن باشیم کلی زیبایی ها و دیدنی ها انتظارمون رو می کشن. زیبایی های مثل جنگل ابر که از رویایی ترین و بکر‌ترین مناطق جنگلی ایران هست و پارک ملی خارتوران که بزرگ‌ ترین ذخیره‌گاه زیست کره در کشور ایران به حساب میاد. همین طور زیبایی های طبیعی دیگه ای مثل  آبشار نکارمن،  جنگل اولنگ و  دشت آفتابگردان و شقایق های کالپوش هستن که هیجان سفر به شهر شاهرود رو چندبرابر  می کنن. از لحاظ دیدنی های تاریخی هم میشه به تپه های سنگ چخماق که بین ۷ تا ۹ هزار سال قدمت دارن اشاره کرد. البته شاهرود جاذبه های تاریخی برای بازدید زیاد داره مثل  کاروانسرای بدشت، کاروانسرای عباس آباد،  مسجد شیخ علی اکبر، آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی و بازار تاریخی شاهرود .

– جنگل ابر

جنگل زیبا و خوش آب و هوای “ابر” در ۴۵ کیلومتری شمال شرق شاهرود از جنگلهای بکر و زیبای استان سمنان است. این جنگل در زمره جنگل های هیرکانی کشور است و به دلیل اینکه فضای جنگل را پوششی از ابر فرا می گیرد، جنگل ابر نامیده می شود. ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما، وجود چشمه سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع از ویژگی های این جنگل است.

– عمارت باغ سراب

مکانی که درست بیخ گوشمونه و ازش خبری نداریم. مکانی که کم لطفی ها بهش بیداد می کنه. کاش مسئولین رسیدگی کنن تا این زیبایی ها از بین نره. این مکان زیبا که متعلق به امیر اعظم شاهرود بوده درحال حاضر به سازمان منابع طبیعی واگذار شده.

بازار شاهرود

این بازار یکی از بازار های تاریخی و بزرگ استانه که در مرکز شهر شاهرود قرار داره . قدمت این بازار به دوره قاجاریه برمی‌گرده.  بازار شاهرود علاوه بر راسته اصلی دارای سه سوق و چهار سوق و چندین کاروانسرا و حمام و آب انبار و مدرسه می باشد و از نظر اقتصادی از جایگاه ویژه ای در شهر برخورداره .

– آبشار نکارمن

نکارمن یکی از روستا های شهرستان شاهرود است. این روستا در دهستان خرقان در بخش بسطام قرار گرفته است. پس از طی ۱۳ کیلومتر در جاده شاهرود به مجن، وارد جاده فرعی روستای نکارمن می شویم که در ادامه این مسیر و در دامنه کوه شاهوار، آبشار کوچک و زیبای آن نشانه ای برای صعود کوهنوردان به حساب می آید. روستای نکارمن و روستای تاش، از مسیر های اصلی صعود به قله شاهوار است. رودخانه فصلی نکارمن به طول ۱۵ کیلومتر از دامنه های جنوبی رشته کوه شاهوار و از چشمه های زلال آن منشا می گیرد و در ادامه به رودخانه تاش می پیوندد. این رودخانه در فصول گرم سال خشک می شود. همچنین مناطق زیبایی مانند قطار زرشک و چشمه هفت رنگ فرحزاد نیز از دیدنی های نکارمن به حساب می آید. مسیر دسترسی به آبشار نیاز به وسایل فنی ندارد و فاصله آن تا روستای نکارمن در حدود ۳ کیلومتر است. ارتفاع آبشار از سطح آب های آزاد درد حدود ۲۴۶۰ متر است.

عشاق معشوقه طبیعت گردان را ببینید
5 (100%) 2 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید