شهر پلکانی ایران

شهر تاریخی ماسوله، یک شهر پلکانی در ایران، از سرسبز ترین، خوش آب و هوا ترین و توریستی ترین شهر های ایران است، که در استان گیلان قرار دارد.

به گزارش نبض ما به نقل از همگردی، شهر تاریخی ماسوله، که یکی از سرسبز ترین، خوش آب و هوا ترین و توریستی ترین شهر های ایرانه، که در استان گیلان و در ۶۰ کیلومتری شهر رشت قرار گرفته. طبق تحقیقات باستان شناسان،‌ از سده پنجم تا هشتم هجری، به عنوان یکی از مراکز مهم در زمینه فلز کاری بوده. این شهر تابستونای خنک و زمستونای سرد و برفی داره و به خاطر معماری منحصر بفردی که داره در جهان شناخته شده‌ست و سالیانه ده ها هزار گردشگر رو به خودش جذب می‌کنه.

چی بخورم؟

شامی ماسوله، خورش سیر و شوید، نهه قورمه، قیسی پوئنه، خنش کوکو و بزه گیر از غذاهای خاص و محلی این شهر تاریخیه. بعضی از این غذاها رو می تونین توی رستوران های سنتی که در طبقات ماسوله قرار دارن، نوش جان کنین.

چی بخرم؟

به جز اگرده یا اگردک که شیرینی مختص ماسوله ست و از مواد مقوی و طبیعی تهیه می شه، می تونین حلوای کنجدی، حلوا برنجی، عسل حلوا، کاکا، خرکاره دریج و چکره به همراه صنایع دستی مثل عروسک های بافتنی، صنایع چوبی و … سوغات مناسبی برای ماسوله به حساب میان که می تونین اونا رو از بازار ماسوله تهیه کنین.

کجاها برم؟

طبیعت مه گرفته این شهر در فصل بهار و بافت پلکانی اون مهم‌ترین عوامل جذب گردشگرش هستن ولی اگه بخوایم چند مورد از جاذبه های اصلیش رو معرفی کنیم، می‌تونین به ییلاق للندیز،‌ که از زیبا ترین ییلاقات ایران با کله های چوبیه، موزه مردم شناسی ماسوله،‌ آبشار لارچشمه، آبشار تریشوم و بازار ماسوله اشاره کرد.

روستای ماسوله

ماسوله یکی از زیبا ترین و دیدنی ترین مناطق استان گیلان، جایی که هوای لطیف و کوهستانی اش دوستندارانِ طبیعت رو به سمت خودش جذب می کنه. به خاطر معماری منحصر به فردش از شاهکار های معروف شهر سازی جهانه.
جالبه بدونید رود خانه قلعه رود از میانِ ماسوله عبور می کنه و این زیبایی ماسوله رو دو چندان کرده، یکی دیگه از جذابیت هاش مه گرفتگی شدید در این روستاست. بینظیـــره و پیشنهاد می کنم حتما به عروس گیلان ســـفر کنین .

آبشار لار چشمه

این آبشار قبل از روستای ماسوله قرار دارد. در همین محل و در کنار جاده فومن به ماسوله چشمه لارچشمه از کوه می جوشد. ارتفاع آبشار در حدود ۶ متر و حوضچه آب کوچکی در پای آن ایجاد شده. آبشار در ارتفاع ۶۷۰ متری از سطح دریا واقع و در میان منطقه ای با جنگل های انبوه قرار گرفته است. وجود آبشار ها و چشمه های متعدد در اطراف ماسوله ، زیبایی طبیعت آن را دو چندان نموده است .آبشار های این منطقه بصورت پراکنده در اطراف آن دیده می شوند.

آبشار ماسوله

آبشار کوشم ماسوله در انتهای دره جنگلی ماسوله و در ارتفاعات این منطقه واقع شده و ارتفاع آن حدود ۳۰ متر است.
مسیر دسترسی به این آبشار با شیبی ملایم و در امتداد رود خانه و در جهت مخالف جریان آب است که پس از حدود یک ساعات کوهپیمایی و گذر از چند آبشار کوچک دیگر، در انتهای تنگه به دیواره ای سنگی بر می خوریم که آب از فراز آن به پایین فرو می ریزد. از دیگر آبشار های گزارش شده از این منطقه می توان به آبشار ماسوله رودخان با ارتفاع بیش از ۲۰ متر، آبشار خرم بو(خربو) و آبشار لارچشمه نیز اشاره کرد که جلوه ای بسیار زیبا داشته و هر کدام می توانند بهانه های جهت بازدید از طبیعت زیبای ماسوله باشند. آب و هوای باطراوت کوهستانی و موقعیت خاص خزری و همچنین خاک مناسب، زمینه رشد و پوشش جنگلی نظیر انواع توسکا، گردو، فندق وحشی و مراتع وسیع را در اشکوب بندی های مختلف، فراهم آورده.

آبشار تریشوم

آبشار تریشوم در یک کیلومتری شهرک تاریخی ماسوله در آخرین دو راهی مسیر موسوم به دوراهی اشکلت قرار دارد و با حدود یک و نیم ساعت پیاده روی از جاده قابل دسترسیست . آب آن به طور معمول سرد است و دارای دو حوضچه میباشد که حوضچه ی بالا عمیق تر و برای آبتنی مناسب است . برای دسترسی به بالای آبشار نیاز به وسایل فنی وجود دارد. آب آن از قله تریشوم سرچشمه میگیرد و بخصوص در ماه های بهاری با آب شدن برفها در میانه ی روز احتمال گل آلود شدن و بالا آمدن سطح آب وجود دارد. آبشار تریشوم در مسیر قله تریشوم قرار دارد. قله تروشوم به ارتفاع ۲۸۵۰ متر واقع در ارتفاعات ماسوله همراه با مسیری بسیار زیبا و جنگلی با چشمه های فراوان است. این قله از سمتی با یک خط الراس به قله گرد سایه متصل است.

شهر پلکانی ایران
4 (80%) 2 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید