با شهر پر آوازه جرجان آشنا شوید

گرگان مرکز استان گلستان، در شمال شرقی کشور قرار دارد. گرگان فعلی، در قدیم استرآباد نامیده می شده است. گرگان قدیم که جرجان نام داشت، شهری آباد در نزدیکی گنبد کاووس امروزی بوده است.

به گزارش نبض ما به نقل از همگردی، گرگان مرکز استان گلستان، در شمال شرقی کشوره. گرگان فعلی، در قدیم استرآباد نامیده می شده، ولی گرگان قدیم که جرجان خونده می‌شده، شهری آباد، در نزدیکی گنبد کاووس امروزی بوده، ولی الان فقط ویرانه هایی ازش باقی مونده. این شهر از نظر جغرافیایی، از شرق، به علی آباد کتول،‌ از شمال به آق قلا،‌ از غرب به کردکوی،‌ از شمال غربی،‌به بندر ترکمن و از جنوب به رشته کوه های البرز محدود می‌شه. از نظر آب و هوایی  آب و هوای معتدل دارد، هرچند تابستان های آن نسبتاً گرم و شرجی است. اقلیم منطقه بسیار گوناگون و متنوع است و کوه، جنگل و چمنزار، جلگه و دشت، بیابان و شورمزار، دریا و خلیج، رودخانه و تالاب و زمین کشاورزی رو شامل می‌شه.

چی بخورم؟

در گرگان هم مثل اکثر شهر های شمالی، سفره ای از رنگ انتظارتون رو می کشه. سفره ای با انواع خورشت ها و خوراک ها، ترشی ها و دسر ها تزئین شده. از غذا های محلی گرگان میشه به ساک، فسنجان خارش،ماش پتی خارش، قیمه خارش، باقلا پته، کئی ترشک، اسپناق خارش و بانجام خارش اشاره کرد.

چی بخرم؟

مثل هر شهری که سوغاتی و نشانه‌ ای داره، در گرگان سوغات خوراکی و صنایع دستی بی نظیری وجود داره، طوریکه  اکثر کسائی که طعم شیرینی های مخصوص گرگان از نان خرمایی و لوزی تا قطاب و حلوا اماج رو چشیدن از منحصر به فرد بودن این سوغات گفتن. علاوه بر نان خرمایی، حلوا آماج ، نان زنجبیلی که ازمهم ترین سوغات شهر گرگان به حساب میان، سرغربیلی ، نان پادرازی، نان شیرمال ، قطاب از سوغات خوراکی دیگه این شهر هستن که همگی طعم فوق العاده ای دارن.

کجاها برم؟

از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر گرگان ، که تو سفرتون باید حتما ازش دیدن کنین، می‌شه به پارک جنگلی ناهار خوران، که شهرت ملی داره و مهم ترین جاذبه گردشگری گرگانه، پارک جنگلی النگدره، که یکی از ۷ منطقه گردشگری کشوره، تپه هزار پیچ،‌ که به بام گرگان هم معروفه و چشم انداز بی نظیری داره، روستای زیارت، که یکی از ۱۰ روستای کشوره،‌ که دارای بافت تاریخی با ارزش معرفی شده، خانه باقری، که از بناهای شاخص بافت تاریخی گرگانه،‌ کاخ موزه گرگان،‌ مدرسه عمادیه، سد اسکندری و کاروان سرای قزلق اشاره کرد.

پارک جنگلی نهارخوران

پارک جنگلی نهارخوران یکی از نقاط گردشگری ایران و استان گلستانه و شهرتی ملی داره به طوری که برای بسیاری نام گرگان، ناهارخوران را در ذهن تداعی می کنه.

درختان سر به فلک کشیده جنگل باستانی همراه با امکانات گردشگری ناهارخوران، تفرجگاهی زیبا با چشم اندازی دیدنی را در کنار جاده و حاشیه رودخانه ایجاد کرده که نه تنها مردم استان بلکه گردشگران بی شماری رو توتمام ایام سال بخصوص تعطیلات نوروز و تابستان به اینجا می کشونه .
در واقع ناهارخوران نوعی پارکه که برخلاف پارک های جنگلی طبیعی، قبل از مطالعه، طراحی و تجهیز به صورت خودجوش برای بهره مندی از مواهب طبیعی و مناظر موجود آن توسط مردم از زمان های قدیم استفاده شده است.

کاخ موزه گرگان

کاخ شهر گرگان یکی از ۱۲ کاخ پهلوی در کشور و محل اقامت این خانواده در منطقه بوده که پس از مرمت به موزه گرگان تبدیل شده. این بنا در دو طبقه به سبک اروپایی و به دستور رضاخان در سال ۱۳۱۷ در کنار مجموعه ای از ساختمان های اداری ساخته شد. این کاخ موزه با پیشینه ۷۰ ساله، به عنوان بیست و چهارمین موزه کشور و نخستین موزه شمال کشور به ثبت ملی رسیده و با مرمت و بازسازی در اردیبهشت سال ۸۸، مجدداً افتتاح شد.

در طبقه همکف مجسمه ها و لوازمی از ۳۰ تن از مشاهیر استان گلستان از قرن سوم تا دوره پهلوی معرفی شده اند و در طبقه بالا ۱۰۰ قلم از لوازم و اشیای خانواده پهلوی به نمایش گذاشته شده است.

در حیاط موزه ،سنگ قبر هایی از قرن ۸ تا ۱۴ قمری به تماشا گذاشته شده. در سالن باستان شناسی آن نیز زوایایی از تاریخ سرزمین باستانی گرگان از ۵۰۰۰ سال پیش تا اواخر دوره قاجاریه به نمایش درآمده است.

هزار پیچ یا هزار خم

تپه ای مشرف، دارای چشم انداز وسیعی بر شهر گرگان و از معدود تفریحگاه های این شهر است که از قدیم به عنوان یک تفرجگاه مورد استفاده قرار می گرفته است. بر روی این تپه جنگلی بخشی از تجهیزات صدا و سیما نیز قرار دارد .

چشم انداز اطراف این مسیر شامل جنگل های مصنوعی از سرو و کاج، درختچه های طبیعی، پوشش مرتعی و جنگل های انبوه است. در بلند ترین نقطه آن وزش باد بطور مستمر وجود دارد که ناشی از اختلاف فشار بین دو دامنه ی سایه و آفتابی و همچنین بین کوه و دره می باشد. هنگامیکه در بلند ترین نقطه ایستاده ایم، مناظر بدیعی از گستره شهر گرگان، معابر آن، روستا های مجاور شهر و روستا های دور دست، جاده های منتهی به شهر، جاده های بین روستا ها، دره ها با جنگل های انبوه در جنوب شهر، مزارع کشاورزی، ابنیه مذهبی، فرودگاه، آب بندان محمد آباد به وضوح نمایان است و حتی بخشی از خلیج گرگان قابل مشاهده می باشد .

جنگل رنگو

جنگل زیبای رنگو (رینگو) در پانزده کیلومتری جنوب غربی گرگان واقع شده. از کوچه های روستای توشن، راه جنگل پیداست. هر کوچه ای به جاده ای خاکی و مزارعی ختم می شه که تا چندی پیش، بخشی از جنگل بوده اند. بعد از پیمودن دو کیلومتر، از روستای توشن و عبور از مسیری خاکی در میان بوته های تمشک و درختان بلند، به کنار رودخانه ای می رسیم که از چشمه های زلال جنگل و ارتفاعات رنگو سرچشمه می گیره. جنگلی که از روستای توشن ما رو به مناطق دیگر می رسونه، رنگو نام داره.

با شهر پر آوازه جرجان آشنا شوید
5 (100%) 3 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید