طبس و زیبایی های ناشناخته اش

طبس ، مرکز شهرستان طبس و یکی از شهر های استان خراسان جنوبی است. همچنین جاذبه های گردشگری و زیبایی هایی دارد که آن را به یکی از شهر های مهم و توریستی ایران تبدیل کرده است.

به گزارش نبض ما به نقل از همگردی، طبس یکی از شهر های استان خراسان جنوبیه. این شهر قبلا جزو استان یزد بوده ولی از سال ۹۱ به خراسان جنوبی ملحق شد. این شهر با وجود اینکه در حاشیه کویر ایران قرار گرفته، ولی به خاطر سر سبزی که داره،‌لقب گلشن کویر ایران رو به دوش می‌کشه. همچنین جاذبه های گردشگری بی‌نظیری داره که اون رو به یکی از شهرهای مهم و توریستی ایران تبدیل کرده.

چی بخورم؟

برخلاف شهر های دیگه ایران که با شنیدن اسمشون، غذا های خاص اون شهر در ذهنمون تداعی میشه، اکثرا از غذا های محلی طبس اطلاعات زیادی ندارن و تقریبا میشه گفت پیدا کردن اسم این غذاها کار ساده ای نیست  اما ما چندتا از این غذا های محلی رو بهتون معرفی می کنیم که شامل گرماست، تگی، محرابادمجان، خورشت زردک و رشته پلو می شن.

چی بخرم؟

بعد از بازدید از شهر فوق العاده طبس که زیبایی هاش تمومی نداره، نوبت به خرید سوغاتی برای یادگاری میرسه. مسگری ، قلمزنی، فرش  و حصیربافی از صنایع دستی طبس به حساب میان که ظروف مسی و قلم زنی رو می تونین از بازار مسگرها تهیه کنین. پسته، بهار نارنج، زیره سیاه، عسل طبیعی، خاکشیر و انواع مربا هم  از سوغاتی های خاص طبس هستن که از شهر می تونین اونا رو تهیه کنین

کجاها برم؟

از مهم ترین جاذبه های تاریخی و گردشگری طبس میشه به طاق شاه عباسی، که قدیمی ترین و بزرگ ترین سد قوسی جهانه، کال جنی، که به عقیده بومیان قدیمی محل زندگی جن و ارواح بوده، ارگ طبس که قدمتش به هزار سال پیش برمیگرده، چشمه آب گرم مرتضی علی که همزمان می تونین آب گرم و سرد رو توش تجربه کنین، آبگرم دیگ رستم که دماش اونقدر بالاست که نمیشه بیشتر از چند ثانیه گرماش رو تحمل کرد، باغ گلشن، که بین دوکویر نمک زار ایران قرار داره و جریان آب در اون دائمیه و روستای نایبند و روستای ازمیغان اشاره کرد که یکی از یکی بی نظیرتر و دیدنی تر هستن. 

کال جنی در اطراف طبس

کال جنی یا دره جن ها دره ای است که در شمال طبس و در اطراف روستای ازمیغان و در امتداد خروجی قناتی که در نزدیکی آن قرار دارد واقع شده و ۳۵ کیلومتر با شهرستان طبس فاصله دارد. دره ای زیبا و حیرت انگیز که بومیان قدیمی آن را دره جن ها نامیده اند و آن را خوف انگیز و محل زندگی ارواح و جن ها میدانستند. برای دست یابی به کف دره نیازمند آشنایی به منطقه است. دره دارای دیواره های بلند و پر شیب است که وارد شدن به آن می تواند خطراتی به همراه داشته باشد. وجود تونل ها و خانه هایی بنام خانه گبرها در دل دیواره ها که برای سکنای زرتشتیان زمان خود ساخته شده از دیگر جدابیت های این دره است. ساخت این تونل ها و حفرها احتمالا به زمان ساسانیان برمیگرده. این حفره ها و تونل ها در دامنه جداره های این دره قرار گرفته اند. مسیر دسترسی به این حفره ها خیلی سخته. در مسیر این حفره ها تونل هایی دیده می شه که احتمالا راه های ارتباطی آنها با هم بوده.

دره کال در روستای خرو

مجموعه طبیعی و تاریخی بسیار زیبای کال ( دره ) سردر در ۲۵ کیلومتری شرق طبس و در دل رشته کوه شتری قرار دارد. جاده دسترسی به این دره آسفالته و از کنار دریاچه سد نهرین و داخل روستای توریستی خرو که خود یک مجموعه دیدنی است ؛ می گذرد. طول دره پیاده روی در این دره بر روی شن های شسته شده و از کنار نهر کم عمق آب گرم و سرد ( همزمان ) و از میان دو دیواره زیبای بلند شنی می باشد که حدود ۴۰ دقیقه رفت و برگشت طول می کشد.
دیواره های بلند دره، حفره ها و کانال هایی دیده می شود که با نظم خاص و مهندسی حساب شده ای بنا شده است که به آن خانه گبر گفته می شود. هرکدام از این حفره ها که قدمت آن به دوران ساسانیان یعنی حدود ۱۵۰۰ سال قبل می رسد، مقطعی از کانالی هستند که در داخل آن بعد از چاه هایی که به ارتفاع حدود ۱۰ متر هستند به دالان بالا می رسیم که به اتاقک هایی منتهی می شود.
اندکی بالاتر از این چشمه، دره بسیار بسته و تنگ شده و از دو طرف، چشمه های کوچکی به صورت نوار های آویخته شده از دره که با وزیدن نسیمی اشکال زیبایی را پدید می آورند به درون دره سرازیر می شوند و منظره چشم نوازی با عطر آب ایجاد می کنند. در ادامه دره ی مسیر چشمه آبگرم حمام مرتضی علی به طاق زیبای شاه عباسی برخورد می کنیم که بیش از ۷۰۰ سال قدمت دارد و میان دو کوه نزدیک به هم ساخته شده و بنایی آجری است که در قسمت بالا و یا تاج آن سنگ به کار رفته است.

طبس و زیبایی های ناشناخته اش

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید