پایتخت انرژی ایران را ببینید

بندر بوشهر ، مرکز استان بوشهر است، که در حاشیه خلیج فارس واقع شده و آب و هوای نیمه گرم و مرطوب دارد. این شهر، به دلیل ذخایر نفتی و گازی فراوانی که دارد، پایتخت انرژی ایران، لقب گرفته است.

به گزارش نبض ما به نقل از همگردی، نام بوشهر در کتاب‌ ها و اسناد تاریخی، تحت نام‌ های مختلفی مثل «رام اردشیر»، «ابوشهر»، «لیان» و «ریشهر» به ثبت رسیده‌. این شهر از سمت شمال و غرب و جنوب به خلیج فارس محدود می‌شه. بوشهر، به دلیل ذخایر نفتی و گازی فراوانی که داره، پایتخت انرژی ایران، لقب گرفته. علاوه بر وجود نیروگاه اتمی، صنعت کشتی‌ سازی و صادراتش هم رونق خوبی داره. این شهر علاوه بر جاذبه های گردشگری و تاریخی زیاد، مردم بسیار خونگرم، با گویش شیرین بندری داره،‌ که به سفرتون گرما و محبت بیشتری می‌بخشه. 

چی بخورم؟

اگه قصد سفر به بوشهر رو دارین، بهتره که سراغ غذایی جز غذا های دریایی نرین، چرا که توی این شهر نمی شه از خوردن ماهی‌ های شوریده، شیر و حلوا سیر شد و دیگه جایی رو نمی تونین پیدا کنین که اینقدر در پخت ماهی تبحر داشته باشن. در بوشهر به خاطر نزدیکی به دریا و صید ماهی و میگو اکثر غذا های سنتی با موجودات دریایی درست می شه، به همین دلیل بوشهری‌ ها آشپز های چیره‌ دستی برای تهیه خوراک های انواع ماهی از قبیل قلیه، ماهی سرخ کرده، ماهی شکم گرفته و ته انداز هستن.

چی بخرم؟

سوغات در واقع نماد و نشون دهنده فرهنگ و تمدن یه شهر به حساب میاد.  مشهور ترین سوغات و محصول بوشهر، صنایع دستى گبه و گلیم صادراتیه اونه. عباى شترى بوشهر، گرگوربافى، حصیر بافى، نمد مالی، تور بافی، تونیره بافی، دولچه، سفال و سرامیک از صنایع دستى دیگه استان بوشهر هستن. اگه براتون سوغاتی های خوراکی بوشهر جذابتره، اول از همه سراغ ماهی های جنوب در بازار ماهی بوشهر برین، خرما، حلوای مسقطی، ارده، حلوا راشی، حلوای سنگک، خارک پخته و رنگینک از دیگر سوغاتی های خوراکی این شهره که برای خرید این سوغاتی ها می‌تونین به بازار های شهر مثل بازار قدیم بوشهر مراجعه کنین.

کجاها برم؟

از مکان های دیدنی، که در سفر به شهر ساحلی بوشهر نباید از دست داد، می‌شه به مدرسه تاریخی سعادت، که مادر مدارس جنوب ایرانه، عمارت ملک، که یک قرن قدمت داره و توسط معماران فرانسوی ساخته شده، کشتی رافائل، که لقب تایتانیک ایران رو داره و مردم ایتالیا اون رو با اشک حسرت به سمت ایران بدرقه کردن، موزه رئیس علی دلواری، که خانه قهرمان مردم بوشهر در جنگ با انگلیسی ها و پرتغالی هاست، موزه دریانوردی خلیج فارس، که نخستین ناو جنگی ایران توشه، شهر باستانی ریشهر که مربوط به هزاره سوم تا اول قبل از میلاده،  کلیسای ارامنه گریگوری،گورستان شغاب، عمارت دهدشتی و گورستان انگلیسی ها اشاره کرد.

پایتخت انرژی ایران را ببینید
5 (100%) 1 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید