چگونه از شر هموروئید خلاص شویم؟

بواسیر

بیماری بواسیر یا هموروئید (به انگلیسی: Hemorrhoid)، بیماری رایجی است که نیمی از افراد در هر برهه ای از زندگی شان به آن مبتلا می شوند. همورئید یا بواسیر همان رگ های خونی بزرگ شده در ناحیه پایانی روده (رکتال) می باشد که غالبا ماندن آن در درون مقعد به جز خونریزی مشکل دیگری به وجود نمی آورد. درون مقعد عصب زیادی به منظور احساس درد موجود نیست ولی هنگامی که هموروئید یا بواسیر در ناحیه خارجی مقعد نمایان می شود به جز خونریزی، درد ناراحت کننده ای را نیز همراه دارد که اگر به آن توجه نشود بعد از مدتی  و با گذشت زمان منجر به کم خونی و عفونت و حتی باعث سرطان رکتال نیز می گردد.

علائم هموروئید بستگی به نوع آن دارد. اگرچه علت اصلی بواسیر ناشناخته است، اما برخی از عوامل که باعث بالا رفتن فشار درون شکمی می شوند، نقش اصلی را در رشد آن دارند.

علل شایع بروز بواسیر

در زنان جوان، فشار ناشی از حاملگی و زامیان عمده ترین دلیل بروز هموروئید است. یبوست، به خصوص یبوست شدید و طولانی که با زور زدن هنگام دفع همراه است، اسهال، مصرف مداوم، و زیاد ملین ها، حالات ایستادن و نشستن های طولانی و  تغذیه ناکافی با مواد فیبری، عدم تحرک کافی که منجر به کاهش قدرت عضلانی عضلات ناحیه ی لگن می شود و عوامل زمینه ای یا ژنتیکی از علل ایجاد هموروئید هستند.

امروزه هموروئید به عنوان یک بیماری مزمن و شایع در نظر گرفته می شود. تا سن ۵۰ سالگی، حدود ۵۰ درصد بالغین برای دوره ای از زندگی خود با عوارض هموروئید نظیر خارش، احساس ناراحتی و خونریزی مکرر سر و کار دارند.

 خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم پزشکی، راه حل های درمانی گسترده ای برای هموروئید وجود دارد. خبر خوب تر آنکه بیشتر افراد قادر خواهند بود، با به کارگیری روش های درمانی خانگی و نیز ایجاد تغییراتی در سبک زندگی از بسیاری عوارض آن رهایی یابند.

در این کلیپ آموزشی با علائم هموروئید و درمان آن آشنا شوید.

چگونه از شر هموروئید خلاص شویم؟
3 (60%) 4 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید