بیماری های قلبی و عروقی را بهتر بشناسید

بیماری های قلبی عروقی شایعترین علل مرگ در بیشتر کشورهای جهان از جمله ایران و از علل مهم از کارافتادگی است. این بیماریها هزینه هنگفتی بر نظام سلامت کشورها تحمیل می کنند. در حالی که یکی از قابل پیشگیری ترین بیماریهای غیر واگیر به شمار می آیند.

بیماریهای قلبی عروقی، مسئول 10 درصد سالهای عمر تطبیق شده برای ناتوانی( DALY)، در کشورهای با درآمد کم و متوسط و 18 درصد سالهای عمر تطبیق شده برای ناتوانی( DALY) در کشورهای با درآمد بالا می باشد.

طبق آخرین آمار اعلام شده از سازمان جهانی بهداشت( در ژانویه 2015)، بیماری های قلب و عروق در ایران مسئول 46 درصد کل مرگ ومیر ها در سال 2012 بوده است و بیماری های ایسکمیک قلب اولین علت مرگ ومیر در ایران می باشد. همچنین اولین علت بار بیماری در کشور مربوط به بیماریهای قلبی عروقی و دیابت می باشد.

 برخی از انواع بیماری های قلبی و عروقی کدامند ؟

تصلب شرایین

سفت شدن سرخرگها یا آترواسکلروز زمانی رخ می دهد که دیواره داخلی سرخرگ ها به دلیل رسوب پلاک تنگ می شود. این امر جریان خون به قلب و مغز را محدود می کند . برخی مواقع این پلاک کنده می شود. زمانی که این حالت رخ می دهد یک لخته خون تشکیل می شود و سرخرگ را دچار انسداد می سازد. این امر منجر به حمله قلبی و یا سکته مغزی می شود .

پرفشاری خون

پر فشاری خون همچنین هیپرتانسیون نیز نامیده می شود و مفهوم آن این است که فشار در داخل سرخرگهای شما به طور دائم بالاتر از حد طبیعی می باشد . فشار خون در حقیقت نیروی خون در مقابل دیواره رگهای خونی می باشد که به صورت دو عدد مثلا به شکل 78/122mmHg  نوشته می شود. عدد بالاتر یا فشار سیستولیک، فشارخون در زمانی است که قلب دارای ضربان است و عدد پایینی یا فشار دیاستولیک، فشارخون در زمانی است که قلب بین ضربان ها استراحت می کند . پر فشاری خون به فشار سیستولیک 140 یا بالاتر و یا فشار دیاستولیک 90 یا بیشتر به شکل دایم گفته می شود.

خطر بزرگتر این است که شما اغلب از بالابودن فشار خونتان آگاه نمی باشید. پر فشاری خون در اغلب موارد، هیچ گونه علامتی ندارد. در نتیجه شما می بایست سالانه پزشک خود را ملاقات کنید. همچنین هیچ کس نمی داند که چه عاملی باعث پر فشاری خون می شود. با این حال، پر فشاری خون می تواند منجر به سفت شدن سرخرگها، سکته مغزی یا حمله قلبی شود .

حمله قلبی

حمله قلبی زمانی رخ می دهد که جریان خون به یک ناحیه از قلب دچار انسداد شود (معمولا توسط لخته خون) . اگر این امر سبب انسداد کامل جریان خون شود ، بخشی از قلب که توسط این سرخرگ خون رسانی می شود کم کم می میرد.

در این قسمت برخی از علایمی ذکر می شوند که مربوط به رخ دادن حمله قلبی می باشند:

  • احساس فشار، پری ، ناراحتی یا درد در مرکز قفسه سینه که بیش از چند دقیقه به طول انجامیده، رفع شده و دوباره بر می گردند.
  • درد یا احساس ناراحتی در یک یا هر دو بازو ، پشت ، گردن،‌ فک یا معده
  • تنگی نفس با یا بدون احساس ناراحتی در قفسه سینه
  • سایر علایم مانند تعریق سرد ، تهوع و سبکی سر

اگر شما دچار یک یا تعداد بیشتری از علایم مذکور بشوید، بیش از 5 دقیقه قبل از درخواست کمک صبر نکنید . با 115 تماس بگیرید یا فورا به بیمارستان مراجعه نمایید.

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی به این مفهوم است که قلب به میزان کافی خون پمپ نمی کند. البته قلب در این وضعیت کار می کند اما همه نیازهای اکسیژن و غذای بدن را تامین نمی کند.

در صورت مشاهده هر یک از علایم زیر با پزشک خود مشورت کنید:

  • تورم در پاها ، مچ پا و ساق پا که « ادم» نامیده می شود .
  • افزایش مایع در ریه ها که «احتقان ریوی» نامیده می شود.

منبع: مرکز قلب شهید رجایی

بیماری های قلبی و عروقی را بهتر بشناسید

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی