در دوران قاعدگی مسائل تان را حل نکنید

محققان با مطالعه درباره تغییرات هورمونی زنان طی دوران قاعدگی دریافتند که نحوهٔ روبرو شدن زنان با مشکلاتشان تا حد بسیار زیادی به چرخه قاعدگی آنها ارتباط پیدا می‌کند.

تحقیقات قبلی روی موش‌ها در این زمینه نشان می‌دهد که هورمون‌های استروژن و پروژسترون (عوامل اصلی مربوط به شیمیِ چرخه قاعدگی ) بر نواحی مختلف مغزی اثر می‌گذارد اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این دو هورمون، اثرات ویژه‌ای بر نقاط مختلف مغز دارد.

به گزارش دیلی‌نیوز، در شرایطی که چرخه قاعدگی بتدریج به انتهای خود نزدیک شده و شدت علائم آن کاهش می‌یابد، نواحی خاصی از مغز تا حد بسیار زیاد یا بسیار کمی فعال می‌شود.

تحقیقات انجام‌شده بر روی موش‌ها نشان داد که بر اساس وضعیت استروژن، موش‌ها از یک سیستم یا استراتژی حافظه در برابر سیستم یا استراتژی دیگری برای پیدا کردن راه خروج در دهلیز تو در تو استفاده می‌کنند.

در شروع کار مطالعه جدید، محققان مشخصات هورمونی مربوط به ۴۵ زن شرکت‌کننده را با جمع‌آوری اطلاعات جزئی دربارهٔ قاعدگی، مصرف قرص‌های ضدبارداری و هورمون‌های صنعتی، بارداری در گذشته و سایر عادت‌های زندگی آنها مورد بررسی قرار دادند. سپس شرکت‌کنندگان بر اساس وضعیت فعلی‌شان‌ در چرخه قاعدگی به گروه‌هایی تقسیم شدند؛ گروه فولیکول اولیه (کم بودن میزان هورمون استرادیول)، گروه تخمک‌گذاری (بالا بودن میزان هورمون استرادیول) و مرحلهٔ وابسته به جسم زرد تخمدان (انتهای چرخه قاعدگی ، یعنی جائی که استرادیول کاهش یافته و پروژسترون زیاد می‌شود).

از این افراد آزمایش خون به عمل آمد و به منظور ارزیابی استراتژی‌های شناختی، از هر زن خواسته شد تا در یک آزمون بصری مربوط به تعیین جهت هم شرکت کرده و آن را کامل کند. این کار شامل حل یک هزارتو در یک بازی ویدئویی بود و همان‌طور که از نامش پیداست، دو روش برای حل این مشکل وجود دارد، یکی مبتنی بر حافظهٔ فضائی (برای مثال استفاده از نشانه‌ها) و دیگری که مستلزم به کار بستن روش حافظهٔ واکنشی است.

علاوه بر حل بازی هزارتو، شرکت‌کنندگان یک‌سری فعالیت‌های دیگر هم انجام دادند که با به چالش کشیدن حافظهٔ استاندارد لغات و حافظهٔ بصری‌فضائی همراه بود.

نتایج آزمایش نشان داد زنانی که در دوران تخمک‌گذاری بودند در انجام فعالیت‌های حافظه، مانند حفظ فهرست کلمات، عملکرد بهتری داشته و زنانی که در دورهٔ پیش از قاعدگی بودند در حل آزمایش‌های فضائی مربوط به جهت‌یابی عملکرد بهتری از خود نشان دادند.

در انتها محققان به این نتیجه رسیدند که نحوهٔ استفاده از استراتژی‌های ویژه برای حل مشکلات و مسائل در زنان به وضعیت فعلی چرخه قاعدگی آنها ارتباط پیدا می‌کند. در واقع سوای این نظریهٔ استاندارد که عنوان داشته هورمون‌ها براحتی در تقویت یا کاهش قابلیت شناختی تأثیر می‌گذارند، حال باید گفت که همین هورمون‌ها با توجه به سطح قاعدگی زنان، بر نوع سیستم شناختی آنها نیز اثرگذارند.

منبع : سلامت آنلاین

در دوران قاعدگی مسائل تان را حل نکنید

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی