لخته شدن خون در پا

لخته شدن خون در پا

همیشه باید مشکلاتی که به واسطه لخته شدن خون بروز می کنند را جدی بگیرید و ساده از کنار انها نگذرید چرا که خون یکی از اصلی ترین بخش های بدن است که تمام بدن با آن کار می کند.

لخته خون

هنگامی که حرکت خون کند شود و یا در جریان خون در رگ ها تغییراتی ایجاد شود، لخته خون بوجود می آید. لخته خون می تواند در داخل سیاهرگ های کوچک نزدیک به سطح پوست (التهاب ورید سطحی) ایجاد شود که باعث قرمزی، ورم و درد آن قسمت می شود. این مشکل به ندرت عوراضی به وجود می آورد و درمان کمی نیاز دارد. لخته های خونی که در داخل سیاهرگ های بزرگ ترو عمیق تر بدن (ترومبوز ورید عمقی) تشکیل می شوند، علائم گسترده ای در آن قسمت که معمولا پاها هستند به وجود می آورند و مشکلات خطرناک تر و جدی تری را باعث می گردند.

ترمبوز ورید عمیقی ( DVT )

ترمبوز ورید عمقی بر رگ های پاها اثر دارد. لخته خون می تواند جریان خون را مسدود کند و موجب ورم و درد گردد. هنگامی که یک لخته از جای خود کنده می شود و در جریان خون حرکت می کند، به نام آمبولی خوانده می شود. آمبولی می تواند در مغز، ریه، قلب و یا دیگر مناطق بچسبد و موجب مشکلات جدی شود.

‎این بیماری که با نام DVT هم شناخته می شود جریان خون در رگ ‏های آسیب دیده را کند می کند که بیشتر در افراد کم تحرک، مسن، باردار و کسانی که دارای اختلالات خونی هستند رخ می دهد‎.

از عوامل این بیماری، استراحت طولانی مدت در بستر (بیش از سه روز)، پس از اعمال جراحی (با بیهوشی بیش از 30 دقیقه)، ‏سیگار کشیدن، داشتن اضافه وزن، مسافرت طولانی هوایی یا با اتومبیل، استفاده از قرص های ضد بارداری و برخی از درمان های ‏جایگزینی استروژن و سابقه شخصی یا خانوادگی از مشکلات لخته شدن خون هستند که خطر ابتلا به ‎ DVTرا افزایش دهد‎.‎

درمان DVT

هر چند ممکن است در ابتدای این بیماری هیچ گونه نشانه و علامتی بروز نکند‎.‎ از راه های درمان این بیماری می توان به تزریق فوری رقیق کننده خون (هپارین) به منظور پیشگیری از افزایش لخته ها و استفاده از قرص های رقیق کننده خون (وارفارین) برای مانع شدن از بزرگتر شدن لخته ها و ‏تشکیل لخته های جدید شود، اشاره کرد.

افراد تحت ابتلا علاوه بر مصرف دارو، ورزش را نیز نباید فراموش کنند و در صورتی که زیاد می نشینند راه بروند و پاهایشان را کش دهند.

برای آشنایی بیشتر با لخته شدن خون، با این ویدیو همراه ما باشید.

لخته شدن خون در پا
2.5 (50%) 2 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی