همه آنچه درباره اسکن تیروئید باید بدانید

عوارض اسکن تیروئید چیست؟ آیا برای اطرافیان عوارضی دارد؟ چه مراقبتهایی لازم است بعد از اسکن تیروئید انجام شود؟ آیا اسکن هسته ای خطرناک است؟ کاربردهای اسکن تیروئید چیست؟

نبض ما– شاید این موارد سوالات رایج شما درباره اسکن تیروئید باشد. در این مطلب دکتر مریم شهیدزاده متخصص پزشکی هسته ای به این سوالات پاسخ می دهند.

اسکن تیروئید چیست؟

اسکن تیروئید یک روش تصویربرداری پزشکی هسته ای است که در آن از یک داروی رادیواکتیو کم خطر به مقدار کم برای بررسی عملکرد بافت تیروئید استفاده می شود. تیروئید غده ای است در قسمت قدامی گردن در بالای جناغ سینه که تنظیم متابولیسم بدن را به عهده دارد.

یک عکس از اسکن تیروئید

اسکن تیروئید چگونه انجام می شود؟

برای انجام این اسکن یک ماده رادیواکتیو کم خطر به میزان کم به صورت تزریقی یا خوراکی وارد بدن می شود. بعد از گذشت زمان مناسب بیمار روی تخت اسکن دراز می کشد و سر را کاملا” به عقب متمایل می کند. دوربین روی گردن تنظیم می شود و تصویربرداری انجام می شود. تصویربرداری معمولا” ظرف پنج دقیقه کامل می شود.

آیا آمادگی خاصی برای انجام اسکن تیروئید لازم است؟

  • در زمان نوبت گیری برای اسکن تیروئید حتما” پرسنل بخش را از داروهای مصرفی خود مطلع کنید. بعضی از داروهای تیروئید باید ۶-۴ هفته قبل از اسکن قطع شوند.
  • برای انجام اسکن نیاز به ناشتا بودن نیست.
  • در روز انجام اسکن حتما” آزمایشات تیروئید و سایر مدارک مثل سونوگرافی یا سی تی اسکن گردن را در صورتی که قبلا” انجام داده اید به همراه داشته باشید.
  • قبل از انجام اسکن گردن بندهای فلزی را از گردن در آورید.

مراحل انجام اسکن هسته ای قلب

بعد از انجام اسکن چه نکاتی باید رعایت شود؟

بعد از اسکن شما میتوانید رژیم دارویی، غذایی و فعالیت نرمال روزمره خود را داشته باشید. نوشیدن مایعات می تواند دفع رادیو دارو را تسهیل کند. البته در خوردن مایعات افراط نفرمایید.

با توجه به حساسیت جنین و کودکان به اشعه، خانمهای باردار حتی الامکان باید از انجام اسکن های هسته ای اجتناب نمایند. مادران شیرده تا چند ساعت بعد از انجام اسکن باید از شیر دادن به فرزند خود خودداری نمایند. افرادی که کودکان زیر ۸ سال دارند بهتر است تا دوازده ساعت از تماس نزدیک با آنها خودداری کنند. تماس نزدیک یعنی فاصله کمتر از یک متر.

آیا اسکن تیروئید خطرناک است؟

چنانچه پیش تر نیز ذکر شد ، رادیوداروی مورد استفاده در اسکن تیروئید کم خطر است و هیچ گونه عارضه جانبی در مورد آ گزارش نشده است. حتی واکنش آلرژیک به این دارو نیز بسیار نادر است و در حد قرمزی و درد خفیف در محل تزریق می باشد که ظرف چند ساعت از بین می رود.

کاربردهای اسکن تیروئید چیست؟

بررسی توده های تیروئید:

گاهی در بافت تیروئید توده هایی لمس می شود و یا در سونوگرافی گردن توده هایی دیده می شود. پزشک برای تعیین ماهیت این توده ها و بررسی احتمال بدخیم بودن آنها مبادرت به انجام این اسکن می نماید.

بررسی علل پرکاری تیروئید:

در بیمارانی که پرکاری تیروئید دارند برای افتراق دو علت اصلی پرکاری تیروئید می توان استفاده نمود.

بررسی برخی از توده های گردنی:

گاهی در خط وسط گردن در بالای محل اصلی تیروئید توده هایی دیده یا لمس می شود که ممکن است حاوی نسج تیروئید باشد. اسکن تیروئید می تواند به تشخیص این موارد کمک کند.

تفسیر اسکن هسته ای تیروئید به چه صورت انجام می شود؟

بعد از انجام اسکن، پزشک متخصص پزشکی هسته ای ، پس از اخذ شرح حال کامل ، معاینه گردن و بررسی آزمایشات و تستهای قبلی، اسکن را تفسیر کرده و به صورت مکتوب در اختیار شما یا پزشک معالج قرار می دهد.

هزینه اسکن تیروئید

تعرفه اسکن پاراتیروئید ، برای دارندگان بیمه تامین اجتماعی و خدمات درمانی ۴۵۲۸۰۰ هزارتومان است و برای دارندگان بیمه ارتش ۲۰۵۸۰۰ هزار تومان است. هزینه اسکن پاراتیروئید به صورت آزاد ۶۸۶۰۰۰ هزار تومان است.

هزینه اسکن تیروئید با تکنسیوم  به صورت آزاد، ۱۱۷۶۰۰ هزار تومان است. اسکن تیروئید با تکنسیوم  برای دارندگان بیمه تامین اجتماعی و خدمات درمانی ۷۷۶۰۰ هزار تومان  و برای دارندگان ارتش قیمت اسکن تیروئید با تکنسیوم ، ۳۵۲۸۰ هزار تومان است.

نبض ما-نویسنده: دکتر مریم شهیدزاده متخصص پزشکی هسته ای

همه آنچه درباره اسکن تیروئید باید بدانید
5 (100%) 8 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی