دقیق ترین آزمایش در کدام آزمایشگاه انجام می شود؟

زمانی که پزشک آزمایشی را توصیه و تجویز می کند، نگران جواب آن هستید و از آن مهمتر معمولا به دنبال یک آزمایشگاه خوب می گردید، آزمایشگاهی که با تکنولوژی جدید آزمایش شما را دقیق بررسی کند تا دستور پزشک درست اجرا شود.

نبض ما–  واژه آزمایشگاه را به شیوه های مختلفی در قالب آزمایشگاه تشخیص طبی، پاتوبیولوژی، ژنتیک و پاتولوژی ممکن است شنیده باشید.

افرادیکه با این مکانها در ارتباط بوده اند زیادند اما فرق آنها را معمولا نمی دانند که در این مطلب قصد داریم به طور مختصر به توضیح هریک و گستره فعالیت  آنها بپردازیم.

 

آزمایش ازدواج

آزمایشگاه ژنتیک

در این مکان با استفاده از کاریوتایپ و روش های مولکولی مثل PCR و انواع آن  ، به بررسی تشخیص یا میزان احتمال بیماری ژنتیکی در نسل بعدی خانواده که متولد خواهند شد می پردازند. این روشها، روشهایی خیلی دقیق ولی با هزینه آزمایش بالا می باشند.

  • به خصوص در موارد قبل از بارداری به طور معمول مشاوره ژنتیک در کنار این آزمایشات انجام می شود که به قیمت آزمایش می افزاید.

 

اختلال ژنتیکی

آزمایشگاه پاتوبیولوژی

برخی که از نظر فضای آزمایشگاه و دستگاهها گسترده تر و پیشرفته می باشند و امکان آزمایشات تشخیص طبی و پاتولوژی را با هم دارند به آنها پاتوبیولوژی می گویند که مسلما در هر قسمت افراد متخصص مربوط به آن بخش میبایست مشغول باشند.

آزمایشگاه تشخیص طبی

 در این بخش روی نمونه های خون و ادرار، مدفوع، خلط، زخم و امثال اینها ازمایش انجام می شود.

تست تستوسترون

بخشهای آزمایشگاه تشخیص طبی شامل:

– هماتولوژی

– سرولوژی

– هورمون شناسی

– بیوشیمی، میکروب شناسی

– انگل شناسی و انالیز مایعات بدن نظیر ادرار است

  • افرادی که در این بخشها کار می کنند دارای مدرک علوم آزمایشگاهی یا میکروبیولوژی می باشند.

آزمایشگاه پاتولوژی

 پاتولوژی به معنای آسیب شناسی است وبه متخصصانی که در این آزمایشگاه کار می کنند پاتولوژیست می گویند.

– در این بخش هریک از بافتهای بدن یا مایعات می توانند از نظر میکروسکوپی  و از نظر اختلالات ریخت شناسی و تغییرات ژنتیکی و علل ایجاد آنها  مورد بررسی قرار بگیرند .

آزمایش پاپ اسمیر

علم پاتولوژی خود شامل بخشهای گوناگون از جمله علت شناسی، ریخت شناسی، مکانیسم ایجاد و اهمیت آن از نظر بالینی می باشد.

تشخیص سرطان در آزمایشگاه پاتولوژی

این بخش بیشتر در تشخیص سرطان کاربرد دارد که پس از تکه برداری از اعضا و بافتهای بدن طی فرایندی این نمونه ها تبدیل به نمونه های رنگ امیزی شده قابل بررسی زیر میکروسکوپ بر روی شیشه های نازکی به نام لام می گردد. 

آزمایشگاه خوب برای آزمایش

بهترین آزمایشگاه ها و دقیق ترین آزمایشگاه ها در تهران نیز هستند که با کمی تحقیق و تفحص و با استفاده از تجربیات مراجعه گنندگان و تایید پزشکان مجرب ؛ دستیابی به یک آزمایشگاه خوب برای داشتن جواب آزمایش خوب کار سختی نیست.

دقیق ترین آزمایش در کدام آزمایشگاه انجام می شود؟
4.5 (90%) 2 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی