اشتباهات رایج هنگام کمپ زدن در سفر

برای هر سفر کننده یا ماجراجویی که نمیخواهد تمام هتل ها و اقامتگاه های بین راه را تجربه کند، همیشه این سوال استرس آور پیش میاید که امشب کجا بخوابم؟آیا چادر زدن روش مناسبی است؟

نبض ما- رای بعضی از ما، فکر چادر زدن در طبیعت کمی هراسناک است و به خاطر نداشتن اطلاعات کافی، خطرهای زیادی را برای این کار تصور می کنیم. در ادامه نکاتی را بیان می داریم که به شما برای کمپ زدن بهتر در طول سفر در طبیعت کمک خواهد کرد.

مسافران و جهانگردان زیادی هستند که در طی هفته ها و ماه ها سفر، حتی یک بار هم به هتل یا کاروانسرا سر نمی زنند. شاید در ابتدا این کار سخت به نظر برسد، اما کم کم متوجه می شوید تجربه چادر زدن چقدر شدنی و لذت بخش است. به خودتان بقبولانید که برای داشتن یک سفر لذتبخش، همیشه لازم نیست هزینه گزافی برای اقامت در هتل های لوکس پرداخت کنید. هر شهر و منطقه ای، جایی مناسب چادر زدن دارد، چه شهرهای صنعتی و پیشرفته، چه روستاهای دور افتاده در مناطق طبیعی بکر.

این حق داده شده توسط طبیعت به انسان است که بدون هیچ پرداختی، بتواند با چادر زدن بخوابد. ممکن است این عقیده به نظر غیرواقعی بیاید ولی همینکه آن را باور داشته باشید قدم بزرگی است و باعث می شود اضطرابی برای این کار احساس نکنید..

اگر درمورد محیط اطراف نامطمئن هستید از آدم ها بپرسید. بیشترشان خوشحال میشوند که به شما برای پیدا کردن جایی برای چادر زدن به شما کمک کنند. و همیشه خیلی خوب است که محبت اهل آن منطقه را به دست بیاورید.

خیلی وقتها، هوا به قدر خوب و مطبوع است که نیازی به چادر زدن نیست. می توانید از محافظ کیسه خواب استفاده کنید، که خیلی بهتر از یک چادر شما را مخفی می کند. ضمن اینکه می توانید احساس نزدیکی بیشتری به طبیعت بکنید و از نسیم خنکی که در هوا جریان دارد لذت ببرید.

پوشش های مخصوصی برای محافظت از کیسه خواب و جلوگیری از ورود پشه به داخل آن وجود دارد که می تواند گزینه خوبی برای روزهای بهاری و تابستانی باشد. میتوانید تشکتان را نیز داخل آن قرار دهید. برای محافظت بیشترنیز میتوانید از پانچو استفاده کنید.

طبیعت گردی

نکات مهمی که حتما باید در نظر داشت

دانستن نکات زیر می تواند به شما در طول سفر کمک کند:

در مورد محل خواب اطمینان حاصل کنید

یک کیسه خواب با کیفیت تجربه خواب شما را کاملا دگرگون می‌کند. یک چادر جادار و یک کیسه خواب خوب، شب شما  را بسیار لذت‌بخش و راحت خواهد کرد؛ یک رویای دل انگیز در دل درختان جنگل.

یک چراغ  پیشانی همراه داشته باشید

چراغ‌های روی پیشانی از قیمت مناسبی برخوردارند و همچنین می‌توانند در مواقعی چون چادر زدن در هنگام تاریکی نیز به درد بخور باشند، شرایطی که در آن به هردو دست خود نیاز خواهید داشت.

از یک هفته قبل برای سفر خود برنامه‌زیری و آماده‌سازی کنید

یک گوشه از گاراژ یا کمد خود را به عنوان ” قسمت وسایل کمپ” نام‌گذاری کنید و تمام وسایل و ادوات کمپ خود را در آن جا قرار دهید. این محل برای سفرهای بعدی شما هم بسیار مفید خواهد بود. چک لیست وسایل سفر را دور نیاندازید تا در سفر بعدی راحت‌تر باشید

برای کلمن و فلاکس خود از ۲۴ ساعت قبل یخ حاضر کنید.

تکه‌های یخ (تکه های بزرگ) نسبت به یخ‌های مکعبی شکل، غذاهای شما را بهتر و طولانی‌تر در مقابل فساد حفظ خواهند کرد. برای ساختن تکه‌های یخ از کیسه های فریز یخ استفاده کنید. یا این که می‌توانید از قمقمه‌های انعطاف‌پذیر بهره ببرید.

قبل از ورود به چادر کفش های خود را دربیاورید.

ولی از آنها در مقابل بارش باران محافظت کنید. در این صورت، اگر شب باران ببارد آنها تبدیل به استخر نخواهند شد.

قبل از اینکه به محل کمپ (منطقه) چوب بیاورید قوانین را بررسی کنید.

ممکن است منطقه کمپینگ که شما در آن به سر می برید اجازه آوردن چوب و برافروختن آتش را به کمپ کننده‌ها ندهد.

بدانید که چه زمانی توقف کنید.

اگر در محل آزادی هستید، حداقل ۱ساعت را برای پیدا کردن مکان مناسب چادر زدن اختصاص دهید. اگر درحال رسیدن به شهر یا دهکده ای هستید، باید این را درنظر بگیرید که آیا هرجایی که پیدا کردید باید توقف کنید یا برای عبوراز دهکده یا وارد شدن به آن زمان دارید. همچنین برای چک کردن محوطه و چادر زدن قبل از تاریکی زمان نیاز دارید.

درواقع زمان موردنیاز بستگی به این دارد که کجا هستید. معمولا اگر در محل دورافتاده ای نباشید زمانی طول میکشد تا مکان مناسب را پیدا کنید. اگر در محل شلوغی هستید، کمی اکتشاف و جستجو کنید، شام بخورید و سپس به محل چادرتان بروید. ممکن است خیلی ایده آل نباشد ولی معمولا سریع خوابتان میبرد.

استتار

اصلی ترین گزینه برای خواب شما چادرتان است. اگر نگران هستید، سعی کنید چادری کمرنگ با طیفی از سبز بگیرید. اگر چادرتان سبز باشد، در سبزی طبیعت اطرافتان گم می شود، وکسی یک چادر سبز را در یک محوطه ی سبز در شب نمی بیند. هرنوع برچسب درخشنده را از بیرون چادر بردارید.

به منقل و درست کردن آتش اکتفا کردن

درست است که یکی از لذت های کمپ زدن درست کردن آتش و کباب و چای زغالی است. اما اگر قصد دارید چند روز در جنگل بمانید، شاید این مساله که هر بار لازم است هیزم جمع کرده و آتش روشن کنید، برایتان طاقت فرسا گردد. بنابراین بهتر است گازهای پیک نیکی مخصوص سفر به همراه چند کپسول یدکی همراه خود داشته باشید. در این حالت، وقتی فقط به آب جوش نیاز دارید، دیگر نیازی نیست کلی زحمت هیزم جمع کردن به خود بدهید. کبریت را هم درون کیسه ضدآب بگذارید تا در هر شرایطی قابل استفاده باشد.

بعد چادر زدن یک شام تجملاتی سرو کنید.

این وعده شام چیزی خواهد بود که برای سال‌های زیادی از آن به عنوان یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات زندگی خود از آن تعریف خواهید کرد. یک غذای مخصوص را انتخاب کنید، البته به شرطی که بتوان در آن شرایط  آن را طبخ کرد؛ استیک ویژه با قارچ یا هر ایده ای که از میان دستورهای پخت به ذهن‌تان می‌رسد.

هیچ سرنخی از خود به جا نگذارید.

کمپ را تمیزتر از زمانی که به آنجا رفتید ترک کنید. طبیعت سپاس‌گزار این عمل پسندیده شما خواهد بود.

 محل چادر زدن در تهران

دانستنی هایی درباره چادر زدن

در اکثر شهرهای بزرگ و تاریخی چادر زدن در میدان‌ها و بلوارها ممنوع شده است اما در برخی جاها نیز مکان‌های مخصوصی را به این کار اختصاص داده‌اند. این محدودیت مختص شهرها نیست بلکه در طبیعت هم  چادر زدن در هرجایی نمی‌شود. در عمق دره‌ها، در مسیر سیلاب‌ها و در نزدیکی رودها، در شیب‌های تند، نزدیک آتش، در معرض وزش شدید باد و جایی که حیوانات و حشرات خطرناک وجود دارند، برای حفظ سلامت خود و همراهان خود نباید چادر زد.

برای چادر زدن به خاطر بسپارید که اگر تعداد چادرها بیش از یکی است بهتر است نزدیک هم به پا شوند و اگر بیش از چهارتاست در صورتی که زمین مسطح باشد و شرایط محیطی اجازه دهد بهتر است کمپ به شکل دایره باشد تا هم‌نمای زیباتری داشته و هم حفاظت از آن آسان‌‌تر شود همچنین با این روش می‌توان آتش را با حفظ احتیاط در مرکز دایره روشن کرد.

پیش از شروع چادر زدن باید زیر آن را صاف کنید و زیرانداز پلاستیکی حتما زیر چادر پهن کنید. اگر احتمال باران می‌رود دور چادر حاشیه باریکی با یک بیلچه کوچک بکنید با این روش می‌توانید آب را به راهی که می‌خواهید هدایت کنید.

زیپ در چادر باید همیشه بسته باشد تا حشره و جانور نتواند وارد آن شود و هنگام خواب هیچ چیز حتی کفش نباید خارج از چادر باشد چون ممکن است جانوران را به سمت چادر بکشد. برای روشن کردن فضای داخل چادر فقط از چراغ قوه استفاده کنید و از روشن‌‌کردن هر نوع وسیله‌ای که آتش دارد، بپرهیزید. کشیدن سیگار داخل چادر را هم فراموش کنید زیرا الیاف چادر به شدت قابل احتراقند.

شب مانی در طبیعت

اشتباهاتی که در هنگام کمپ زدن مرتکب می شوید

انتخاب اندازه اشتباه چادر مسافرتی

یکی از اشتباه های رایجی که بیشتر افراد هنگام انتخاب چادر می کنند، اندازه آن است. البته برای کسانی که عادت به کمپ زدن ندارند این مساله کاملا طبیعی است و تقریبا همه تقصیرها را می توان به گردن فروشگاه های لوازم سفر و کوهنوری انداخت. زیرا در تبلیغات خود به مواردی اشاره می کنند که واقعیت ندارد.

به طور مثال، وقتی روی پکیج چادر نوشته شده «گنجایش سه نفر» را دارد، مطمئن باشید برای یک نفر با وسایل سفر بیشتر جا ندارد؛ نهایتا برای زوجی که جای چندان زیادی اشغال نمی کنند، می تواند جا داشته باشد. همچنین وقتی در مشخصات چادر نوشته شده که برای دو نفر جا دارد، شک نکنید که فقط یک نفر می تواند از آن استفاده کند.

آشپزی درون چادر

احتمالا باور نمی کنید که برخی از افراد درون چادر آشپزی کنند، اما باید بدانید که چنین اتفاق هایی روی می دهند و اشخاص از عواقب این امر مطلع نیستند. چنین کاری نه تنها احتمال آتش سوزی دارد، بلکه موجب انتشار گاز مونوکسید کربن نیز می شود که کشنده است.

به همراه نداشتن منبع نور کافی

برای چراغ قوه، فانوس، پروژکتور یا هر وسیله ای که برای روشنایی با خود همراه می کنید، باتری اضافه یا منبع انرژی موردنیازش را نیز بردارید. اما در کنار این ها، کلاهی که چراغ قوه دارد نیز همراه داشته باشید تا در مواقعی همانند شستن دست ها یا مطالعه، دستانتان آزاد باشد.

به همراه نداشتن وسایل خواب مناسب

برخی از افراد ترجیح می دهند تا سبک سفر کرده و از این رو اقلامی همانند بالشت را بر نمی دارند و در عوض از کاپشن یا لباس های خود به عنوان بالشت استفاده می کنند. این یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی است که در طول کمپ زدن می توانید مرتکب شوید. در این حالت نمی توانید خواب راحتی داشته باشید و در نتیجه ممکن است در روز بعد چندان سرحال نباشید.

دیر رسیدن به منطقه ای که قصد چادر زدن دارید

اگر پس از غروب آفتاب و در تاریکی به مقصد خود برسید، احتمالا جای نامناسبی برای چادر زدن انتخاب خواهید کرد. در تاریکی جنگل نمی توانید دید درست و کاملی داشته باشید و در نتیجه نصب وسایل و تجهیزات هم شاید به درستی انجام نگیرد. ورود به مقصد در روز این مزیت را دارد که بتوانید سطحی صاف با زمین خشک پیدا کنید تا در صورت باریدن باران، وسایلتان در گِل و آب غرق نشوند.

با کفش به داخل چادر رفتن

وقتی با کفش های مملو از گل و گیاهان چسبیده به کف آن ها وارد چادر می شوید، در واقع جای خواب و استراحت خود را کثیف می کنید. به همین خاطر بهتر است کفش های خود را پیش از ورود به چادر از پا در بیاورید. می توانید یک جفت دمپایی با خود همراه داشته باشید که برای گشت زدن در اطراف چادر از آن استفاده کنید. چندین جفت جوراب ضخیم نیز زاپاس داشته باشید.

نبض ما– گردآوری

منابع

گردالی، طراح باشی، جام جم آنلاین، روزیاتو

 

اشتباهات رایج هنگام کمپ زدن در سفر

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید