۶ ماده غذایی برای پیشگیری از کم آبی در دیابتی ها +ویدئو

گرمازدگی و کم آبی بدن، عارضه ای تهدید کننده برای همه افراد بشمار می رود اما در دیابتی ها همراه با یک خطر دیگر هم هست: افزایش ناگهانی سطح قند خون.

نبض ما– به گزارش everydayhealth کم آبی بدن در شرایط خطرناک می تواند منجر به کتواسیدوز دیابتی شود؛ عارضه ای که یک اورژانس پزشکی محسوب می شود و نیاز به درمان سریع دارد.

کنترل دیابت و پیشگیری از کم آبی بدن در دیابتی ها؛ نیاز به مصرف ۶ گزینه غذایی در تابستان دارد:

کرفس و خیار

اگر شما به دنبال غذاهای هیدراتیک هستید که قند خون را هم افزایش ندهند، باید به سراغ سبزیجات غنی از آب بروید. این سبزیجات منبع خوبی از فیبر، ویتامین ها، و مواد معدنی هستند و میزان کربوهیدرات آنها بسیار پایین است پس گزینه خوبی برای حفظ قند خون در محدوده سالم نیز به شمار می روند.

تقویت عملکرد کبدی

چیزی حدود ۹۵ درصد کرفس را آب تشکیل داده و این سبزی منبع خوب فیبر است. یک فنجان خیار خرد شده نیز نه تنها ۱۶ کالری بیشتر ندارد بلکه منبع غنی از آنتی اکسیدانها، ویتامین ث، منگنز، و ویتامین آ نیز محسوب می شود. خیار نیز یکی از گزینه های غذایی عالی برای آبرسانی به بدن است.

فلفل دلمه ای

یکی از سبزیجات غنی از آب برای جبران کم آبی ، ویتامین ث و فیبر است. چیزی حدود ۹۴ درصد یک فلفل دلمه ای متوسط را آب تشکیل می دهد و تنها ۲۴ کالری و ۶ گرم کربوهیدرات دارد. فلفل منبع خوبی از پتاسیم است که برای تنظیم عملکرد قلب، بهبود هضم و عملکرد عضلانی ضروری است. پتاسیم همچنین یک الکترولیت است و در هیدراتاسیون بدن نقش مهمی دارد.

فلفل دلمه

سبزیجات تیره رنگ

در میان سبزیجات تیره رنگ، اسفناج منبع غنی از ویتامین کا و پتاسیم بوده و کربوهیدارت کمی دارد. ۹۱ درصد اسفناج را آب تشکیل می دهد. گزینه های دیگر عبارتند از کلم که ۸۴ درصد آن آب است. ضمن این که میزان زیادی کلسیم، منیزیم، ویتامین آ، ویتامین ث و ویتامین کا دارد.

گوجه فرنگی ها

یکی از گزینه ها برای جبران کم آبی و یک فنجان از آن تنها ۳۰ کالری دارد ضمن این که منبع غنی از پتاسیم بوده و کربوهیدرات بسیار کمی دارد. لیکوپن موجود در گوجه فرنگی یک نوع آنتی اکسیدان قدرتمند برای محافظت از سلول های شما در برابر سرطان است. یک گوجه فرنگی متوسط ۹۵ درصد آب و ۵ گرم کربوهیدرات دارد. ضمن اینکه حاوی مقادیر زیادی ویتامین آ برای کمک به حفظ سلامت چشم ها، دندانها، استخوان ها، پوست و .. .است.

آب گوجه فرنگی

سیب ها

سرشار از انواع ویتامین ها و مواد مغذی هستند. مصرف سیب نه تنها به بدن آبرسانی می کند بلکه با کم کردن سطح کلسترول، کاهش وزن، پیشگیری از بیماری های قلبی و حتی پیشگیری از سرطان مرتبط است.

توت ها

منبع غنی از آنتی اکسیدان هایی مانند آنتوسیانین هستند و مقادیر زیادی ویتامین ث دارند. توت ها مواد مغذی زیادی را در خود جای داده اند ضمن این که بسیار کم کالری هستند به عنوان مثال هشت عدد توت فرنگی متوسط تنها ۱۱ گرم کربوهیدرات دارد. توت ها ضمن آب رسانی به بدن، منبع خوبی از فیبر نیز بوده و برای یک سیستم گوارش سالم، ضروری اند.

منبع:آوای سلامت

۶ ماده غذایی برای پیشگیری از کم آبی در دیابتی ها +ویدئو
4.5 (90%) 2 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید