لخته شدن خون چگونه صورت می گیرد؟ + ویدیو

سیستم انعقاد خون یکی از ساز و کارهایی است که برای جلوگیری از اتلاف خون به خصوص در آسیب‌ها و زخم‌ها وجود دارد.

خون ما مخلوط پیچیده‌ای از قطعات جامد شناور درون مایع است. قطعات جامد آن همان گلبول‌های قرمز، سفید و پلاکت‌ها هستند. بخش مایع خون هم پلاسما نام دارد که بی‌رنگ است و عمده آن از آب تشکیل شده که البته پروتئین‌های مهمی چون پروتئین‌های مسئول انعقاد، غذا و املاح معدنی و البته گازهای دفعی به وسیله آن حمل می‌شوند.

مراحل انعقاد خون

انعقاد خون در سه مرحله صورت می گیرد:

  • در پاسخ به پاره شدن رگ یا آسیب خود خون، مجموعه پیچیده‌ای از واکنشهای شیمیایی پشت سرهم با دخالت بیش از یک دوجین فاکتورهای انعقادی خون در خون انجام می‌شود. نتیجه خالص، تشکیل مجموعه‌ای از مواد فعال شده است که روی هم فعال کننده پروترومبین نامیده می‌شوند.
  • ماده فعال کننده پروترومبین، تبدیل پروترومبین به ترومبین را کاتالیز می‌کند.
  • ترومبین به عنوان یک آنزیم عمل کرده و فیبرینوژن را به رشته‌های فیبرین تبدیل می‌کند که پلاکتها ، گویچه‌های سرخ و پلاسما را در بین خود به دام انداخته و لخته را تشکیل می‌دهند.

عامل محرکی که باعث می شود پلاکت ها و پروتئین شروع به انعقاد خون کنند، آسیب به دیواره عروق (پارگی رگ) است، که یک پیغام از سوی بافت آسیب دیده به عوامل انعقادی می‌رساند تا روند انعقاد را شروع کنند. گاهی نیز آسیبی داخلی مانند آسیب به خود پلاکت‌ها و تخریب آنها موجب می‌شود ماده‌ای را از خود آزاد کنند که به فاکتورهای انعقاد خون، پیام شروع بدهد.

بروز مشکل در منعقد شدن خون

اگر یکی از فاکتورهای انعقادی آن روز غایب باشد یا کارش را درست انجام ندهد، انعقاد خون به مشکل بر می‌خورد و خون زیادی از دست می‌دهیم. بیماران هموفیلی یکی از فاکتورهای انعقاد خون را ندارند و برای همین دچار مشکل می‌شوند. از این گذشته چون عوامل انعقاد خون در کبد ساخته می‌شوند، اگر کبد، بیمار باشد مانند هپاتیت یا سیروز کبدی، روند انعقاد خون مختل می‌شود.

برای داشتن یک سیستم انعقاد خون سالم و کارآمد، از یک سو نیاز به مواد مغذی به مقدار کافی مانند پروتئین‌ها و برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی است که باید از طریق رژیم غذایی تأمین شود. از سوی دیگر باید ژن‌های سالم برای انعقاد خون داشته باشیم تا این ساز و کار به درستی فعالیت نماید. سلامت کبد نیز که محل ساخته شدن بسیاری از پروتئین‌های انعقاد خون است، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

لخته شدن خون چگونه صورت می گیرد؟ + ویدیو
5 (100%) 2 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.