عقدی ناگسستنی

عقد با یک قرار شرعی و قانونی شروع می‌شود اما مراقبت از آن است که همسری را با همدلی و همفکری پیش می‌برد و باعث وفاداری می‌شود.

 این عقد که روزی آرزوی دوران مجردی همسرها بوده است می‌تواند تا همیشه مثل سفر‌ماه عسل باشد. شرط این همسفربودن عاشقانه، داشتن نقشه راهی است که راهنماهای قبلی آن را تجربه کرده باشند و بدون آزمون و خطا این راه را نشان دهد؛ خاطرات زندگی مشترک امام‌علی(ع) و حضرت زهرا(س) یکی از بهترین این نقشه‌هاست. مراقب چطور همسری‌کردنتان باشید و بعد از عقد با همسفرتان تا بهشت همسفر بمانید.

مردها و زن‌ها باوجود عادت‌های خاص خودشان، آنقدرها هم مریخی و ونوسی نیستند که از هم غریبه باشند. فطرت آفرینش در ذات مردها میل به رئیس‌بودن را قرار داده و توان جسمی آن را هم تحویلشان داده است. این میل ذاتی مردها مثل آشپزی است که وقتی مسئولیت دارد بیشتر حواس جمع است، بیشتر دل می‌سوزاند، به‌کار بی‌ربط اولویت نمی‌دهد و… یا مثل راننده‌ای که اگر مسیری را اشتباه برود و فرمان را یک‌نفره گرفته باشد راحت‌تر برمی‌گردد و آدرس را درست می‌کند.

از آن طرف قلب این مرد و زن خانه هم آنقدر مریخی و ونوسی نیست که یک مرد بتواند ادعا کند خانه بی‌زن نور دارد و بدون همسرش زندگی رونق می‌گیرد. اینجا وقتی امام‌علی(ع) به حضرت زهرا(س) لقب صفیه یعنی دوست باوفا را می‌دهند و از زن به‌عنوان گل بهاری نه پهلوان سختکوش یاد می‌کنند، سبک زندگی همسرانه آنها روشن می‌شود. حضرت زهرا(س) هم مسئولیت فرزندان، آموزش زنان شهر، کارهای خانه، تحمل مشکلات تبلیغ اسلام، جهاد پدر و همسر را داشتند اما برنامه‌ریزی خوبشان دوست و ریحانه‌بودنشان را حفظ کرده بود. از آن طرف در خاطرات زندگی امام‌علی(ع) هم کمک به کم‌کردن خستگی‌های حضرت زهرا(س) مثل کارهای بیرون خانه، جاروی خانه، آردکردن گندم و پاک کردن موادغذایی نقل شده است؛ یعنی مدیریت مردانه امام هم به قول خودشان با مدارا و نیکویی بوده است تا زندگی باصفا بماند.

مراقب نهال‌تان باشید: با هر راهی به‌دنبال ایجاد تنوع در خانه‌تان باشید: مثلا به کمک اطلاعی که از سلیقه همسرتان پیدا کرده‌اید بیشتر با هم حرف بزنید. اگر شوهرتان به مسائل سیاسی علاقه دارد، طنزهای جدید سیاسی را بدانید یا با هم اخبار ببینید و در موردش با هم حرف بزنید تا کم‌کم حرفتان از جامعه به خانه و خودتان ختم شود. از روش‌های مختلفی مانند پیامک، نامه، یادداشت‌گذاشتن در لباس هم و… استفاده کنید. اگر حضور فرزندان خلوت دونفره شما را گاهی سخت می‌کند، همان‌قدر به ایجاد فرصت برای با هم بودن اصرار داشته باشید که در دوران نامزدی از کوتاه‌ترین زمان‌ها استفاده می‌کردید. در خانه قانونی برای ممنوعیت ورود بچه‌ها به حرف‌زدن بین خودتان بگذارید.

غرور این و دل آن

در جمع خانم‌ها اصطلاح زن‌ذلیل حرف دلچسبی است و اینطور وانمود می‌کند که قدرت خانم آنقدر بالا بوده که همسرشان در این حد مطیع شده است. اما این ورود به منطقه ناامنی است که می‌تواند مرد را در طول زمان از لنگر اخلاقی‌اش دور کند. مرد زن ذلیل هر بار غرورش را زیر پا می‌گذارد تا برخلاف فطرتش چشم بگوید و این دودی می‌شود که در آخر به چشم همه خانواده می‌رود. اگر هم مرد به فکر یکه‌تازی و دستوردهی محض باشد و زحمت و حقوق همسرش را ندید بگیرد باز بذر عشق این همسران آفت می‌گیرد.

اینجا خانم خانه احساس کمبود محبت و قدرنشناسی از خود را پیدا می‌کند و انرژی‌اش رو به کاهش می‌گذارد. نقطه خلاف این اشتباهات همان توصیه به اطاعت نسبی زن از شوهرش است که غرور مرد را حفظ می‌کند و نتیجه مهرانگیزی مرد را هم بار می‌آورد. به جملات امام علی(ع) درباره زندگی مشترکشان دقت کنید: به خدا سوگند که هرگز بر فاطمه علیهاالسلام غضب نکردم و او را به کاری مجبور نساختم تا آنکه خداوند عزوجل او را به نزد خویش بُرد و او نیز مرا خشمگین نساخت و هرگز برخلاف خواست من عمل نکرد و من هرگاه به او نگاه می‌کردم، غصه‌ها و اندوه‌هایم برطرف می‌شد.

برای مراقبت از غرور یک طرف، کنترل خشم طرف دیگر مهم می‌شود. برای این کنترل، نیاز است تا شما برای موضوعات، بیش از اهمیت آن، ارزش قائل نشوید. مثلا به‌خودتان بگویید آیا ۱۰سال دیگر نیز این موضوع مهم است؟ راهکار فوری دوم این است که فکر کنید خودتان مرتکب این اشتباه شده‌اید. سومین راه را فراموش نکنید: نخواهید که در لحظه، جواب همسرتان را بدهید. سکوت هم راهی است که اعتراضتان را نشان می‌دهد و امکان کنترل بر خودتان را هم زیاد می‌کند.

قلب خانم‌ها کلید همه تعاملات دیگر آنها با شماست. برای ماندن در قلب خانم خانه، پیام‌دادن به او را فراموش نکنید. برای مثال به همسرتان در لفظ و عمل هربار ابراز کنید که دلیل همه تلاش‌های شماست و انگیزه مهم زندگیتان است. زحمت‌های او را برایش به شماره دربیاورید تا بداند که در فکرتان گمنام نیست! سعی کنید وفاداریتان را در واقعیت به او نشان دهید تا همسرتان مشتاقتان شود. نتیجه این هواداری، عواطف متعادل همه خانواده است.

زیر یک سایه امن

همسری‌های پایدار یک رابطه دوطرفه نیست. وقتی صیغه عقد را به دستور خدا می‌خوانید یعنی رابطه‌تان سه طرفه و با حضور خداست. به تعبیر پیامبر(ص) خطاب به امام علی(ع) دقت کنید: یا علی! هرکس از خدمت به همسرش شانه خالی نکند و تکبر نورزد، بدون حساب به بهشت می‌رود. پس نمی‌شود تلاش برای بدون رقیب بودن در دل همسر را فقط از راه‌های دنیایی پیگیری کنید و باید با اهل ایمان‌بودن، خودتان را بیمه توصیه‌های دین ‌کنید.

مرد و زنی که پایبند خدا باشند می‌دانند که خدا وقتی از آنها راضی است که خواسته‌های حلال همسرشان را انجام دهند و خیانت و دروغ در کارشان نباشد. این راه عاشقی و این عقد پایدار حتی در زندگی حضرت زهرا (س) و امام علی (ع) هم وجود داشت و این زوج بی‌همتا هم خودشان را هر چند وقت یک‌بار با توصیه‌های خانوادگی پیامبر تازه می‌کردند. تقسیم کار وظایف بیرون خانه به امام علی(ع) و داخل خانه به حضرت زهرا(س) از توصیه‌های پیامبر(ص) بود. پیشنهاد می‌کنیم:

شما هم برای تازه نگه داشتن صیغه عقد بین خودتان و همسرتان برنامه‌ریزی کنید. مثلا یک عالم اخلاق انتخاب کنید و ماهی یک‌بار پای حرف‌های حضوری یا اینترنتی او بنشینید. ۲- از چیز‌هایی که کارشان وارد کردن غریبه‌ها در رابطه خصوصی شماست مثل مهمانی‌‌های نادرست، ماهواره و… دوری کنید ۳- دل بزرگ‌ترهای فامیل را که خدا هم سفارش‌شان را کرده به‌دست بیاورید تا علاوه بر دعایشان، ذخیره‌ای برای حمایت خودتان داشته باشید.

منبع: همشهری

عقدی ناگسستنی

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید