این داروها را با این غذاها نخورید!

مصرف همزمان برخی داروها و غذاها نه تنها تاثیرات مثبت آنها را از بین می برد بلکه می تواند عوارض جانبی خطرناکی را به همراه داشته باشد.

نبض ما-  به حال شده قرصی را همزمان با داروی دیگر یا خوراكی خاصی مصرف كنید و بعد دچار افت یا افزایش فشار خون، حالت تهوع، سردرد، معده درد و. . . شوید؟ یا اینكه پس از گذشت مدتی متوجه شوید دارویی كه می‌خورید تاثیری كه باید داشته باشد را ندارد یا برعكس، بیش از حد تاثیرگذار است؟ در ادامه به معرفی برخی از این تداخلات دارویی و غذایی می پردازیم

داروهای فشار خون و موز

این داروها ٬ مقدار پتاسیم خون را افزایش میدهند. پتاسیم در شرایط طبیعی برای ما مفید است اما اگر در مصرف آن زیاده روی شود٬ مشکلات قلبی مثل نامنظم بودن ضربان قلب و تپش قلب ایجاد میکند. موز نیز از منابع خوب پتاسیم است. پس اگر همزمان با داروهای فشار خون مصرف شود٬ پتاسیم بدن را به شکل غیرطبیعی افزایش میدهد. سایر منابع غذایی پتاسیم عبارتند از: سبزیجات برگدار٬ پرتقال و جایگزینهای نمک.

داروهای تنظیم کننده کلسترول و گریپ فروت

آب گریپ فروت٬ مقدار اثر این داروها را در خون افزایش میدهد و شایع ترین اثر جانبی آنها یعنی درد پا تشدید می شود. اگر هر داروی دیگری نیز مصرف می کنید٬ قبل از لذت بردن از گریپ فروت٬ با پزشک مشورت کنید.

داروهای قلب و شیرین بیان

شیرین بیان حاوی ترکیبی به نام glycyrrhizin است که در صورت مصرف همزمان با داروی digoxin باعث نامنظم شدن ضربان قلب و مشکلات وخیم تر دیگر می شود. این ماده غذایی همچنین اثر برخی از داروها مانند داروهای فشار خون، رقیق کننده های خون، مسکن ها و داروهای ضد بارداری را کاهش می دهد.

شیرین بیان

آب هویج و داروهای ضدآکنه

مصرف همزمان داروی ضدآكنه «ایزوترتینوئین» (آكوتان و دكوتان) با داروهای داكسی‌سیكلین، مینوسیكلین، تتراسیكلین، متوتركسات، مكمل‌های حاوی ویتامین A و هر نوع مكمل برای افزایش یا كاهش وزن و بدن‌سازی ممنوع است. توصیه می‌شود از مصرف الكل هم خودداری شود زیرا باعث عوارض كبدی خواهد شد. بهتر است در طول درمان این دارو از زیاده‌روی در مصرف آب هویج (بیش از دو لیوان در روز) خودداری كنید چراكه این دارو از مشتقات ویتامین A تولید شده است و زیاده‌روی در مصرف آب هویج همزمان با آن ممكن است باعث آسیب كبدی شود.

داروهای درد قفسه سینه و ترکیبات شیرین بیان

هیدرالازین، ماینوکسیدیل، ایزوسوربات دی نیترات. این دارو برای توقف درد قفسه سینه استفاده می شود که میتوان آنها را با معده پر یا خالی مصرف نمود. از مصرف همزمان الکل و ترکیبات دارای شیرین بیان با این دارو خودداری شود. میزان سدیم و کلسیم دریافتی نیز کاهش یابد به عبارتی مصرف نمک، لبنیات، کنسروها (رب گوجه فرنگی و…) محدود شود.

داروهای رقیق کننده خون و اسفناج

اسفناج و سایر سبزیجات برگدار٬ حاوی ویتامین کا هستند که با داروها ی رقیق کننده و ضد انعقاد٬ تداخل ایجاد میکند و اثر این داروها را کاهش میدهد. در نتیجه٬ خطر لخته شدن خون افزایش می یابد.

وافارین و سالاد

ویتامین K موجود در خوراكی‌هایی مثل كلم، كاهو، بروكلی، نخود، اسفناج، آووكادو و… می‌تواند برای كسانی كه از داروهای رقیق‌كننده خون ازجمله وارفارین استفاده می‌كنند، خطرناك باشد. در واقع نوسانات این ویتامین در بدن می‌تواند وارفارین را بی‌اثر كند و آثار ضدانعقادی آن را كاهش دهد؛ در نتیجه احتمال شكل‌گیری لخته‌های خونی بالا می‌رود. پس سعی كنید هر هفته میزان مشخصی از این ویتامین را مصرف كنید. ویتامین K همچنین میزان تاثیر استامینوفن را پایین می‌آورد.

سالاد برای لاغری

دیگوکسین و غذاهای فیبردار

این دارو برای درمان نارسایی قلب به کار می رود. این دارو باید با معده خالی و حتما هر روز در ساعت مشخصی مصرف شود. در خصوص مصرف فرآورده های گیاهی مانند( آلوئه ورا ،زالزالک ،جینسنگ و….) و مکمل های کلسیم، ویتامین D، احتیاط شود. فیبرهای غذایی نیز مانند (سبوس گندم) می تواند موجب کاهش دارو در بدن شود. این دارو سبب تخلیه پتاسیم می شود به ویژه اگر با فروزماید مصرف شود. به همین دلیل مصرف منابع غذایی حاوی پتاسیم چون (مرکبات، موز، طالبی، سیب زمینی، قارچ، بامیه، زرد آلو و انگور) توصیه می شود.

داروهای تیروئید و گردو

گردو و سایر مواد غذایی پرفیبر٬ مثل آرد لوبیای سویا٬ مانع از جذب صحیح این داروها میشوند. اکثر پزشکان توصیه میکنند که داروهای تیروئید رو قبل از خواب مصرف کنید تا بدن شما وقت کافی برای جذب آنها را داشته باشد.

تتراسایکلین و لبنیات

کلسیم موجود در لبنیات مانع جذب صحیح آنتی بیوتیک ها می شود. در واقع باید این داروها را یک تا دو ساعت قبل از صرف غذا مصرف کنید تا بدن زمان کافی برای جذب کل دارو را داشته باشد.

چی رو با چی نخوریم؟

–  مصرف همزمان استامینوفن با غذاهای غنی از كربوهیدرات مثل بیسكویت، خرما، مربا و… باعث كندی جذب دارو می‌شود.

– مصرف همزمان قرص‌های پوشش‌دار بیزاكودیل (نوعی ملین) همراه با شیر یا غذاهایی كه خاصیت بازی دارند باعث از بین رفتن پوشش قرص در معده و كاهش اثرات درمانی دارو می‌شود.

– مصرف داروهای آهن‌دار مثل سولفات آهن (فروس‌سولفات) و خوراكی‌های حاوی آهن با چای باعث عدم جذب آهن می‌شود. پس افرادی كه فقر آهن دارند نباید بلافاصله بعد از غذا، چای بنوشند. همچنین مصرف همزمان حبوبات، تخم‌مرغ و لبنیات با مكمل آهن (فروس‌سولفات) مانع جذب آن می‌شوند. در مقابل، مصرف قرص‌های آهن با آب مركبات به دلیل وجود ویتامین C باعث جذب بهتر آهن می‌شود.

قرص آهن

– مصرف همزمان دارو و مایعات داغ، باعث كاهش اثرات آنها می‌شود.

– مصرف همزمان الكل همراه بعضی داروها مثل مترونیدازول، سفالوسپورین و بعضی از داروهای پایین‌آورنده قند خون مثل گلی‌بن‌كلامید باعث كاهش اثر دارو و ایجاد عوارض ناخواسته دارویی از قبیل تهوع، استفراغ، كرامپ‌های شكمی و سردرد می‌شود. همچنین مصرف همزمان الكل همراه داروهای آرام‌بخش و خواب‌آور باعث افزایش اثر تضعیف كننده سیستم اعصاب توسط این داروها می‌‌شود.

– مصرف فیبرهای غلات، سبوس، حبوبات، ریواس و اسفناج جذب قرص‌های كلسیم را كاهش می‌دهد.

–  تركیبات اسیدی موجود در آبمیوه‌ها می‌توانند اثربخشی آنتی‌بیوتیك‌ها (مانند پنی‌سیلین) را كاهش دهند.

–  مصرف سه تا چهار فنجان چای یا قهوه در روز ممكن است اثر دگزامتازون را افزایش دهد.

نبض ما– گردآوری

منابع

جام جم، برترین ها، مرکز قلب و عروق شهید رجایی

 

این داروها را با این غذاها نخورید!

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.