با ویتامین A بیشتر آشنا شوید

ویتامین A از نوع ویتامین‌های محلول در چربی است. ویتامین‌های آ یا رتینول برای بهبود بینایی افراد در نور کم مثل شب و حفظ سلامتی سطح چشم، دفاع از بدن و سلامتی پوست است.

نبض ما– ویتامین A برای عملکرد طبیعی شبکیه ضروری است. این ویتامین به شکل رتینال در شبکیه با اپسین ترکیب می شود و ردوپسین ایجاد می نماید که برای تطبیق بینایی در تاریکی مورد نیاز است. ویتامین A برای رشد استخوان، کار بیضه و تخمدان، تکامل جنین، تنظیم رشد و تمایز بافت پوششی نیز ضروری است.

خواص ویتامین A

ویتامین آ نقشی حیاتی در فعالیت سالم قلب و عروق بدن داشته و در تنظیم سالم فشار خون لازم است. ویتامین آ برای فعالیت مویرگ‌ها و حفظ جدار آنها لازم بوده و در عوارض قلبی عروقی یا خونریزی‌های مغزی کمبود این ویتامین دیده می‌شود.

ویتامین آ در عوارض و صداهای گوش در دوران سالمندی موجب درمان و رفع آن عوارض شده و مصرف آن از به وجود آمدن این عوارض و صداهای مختلف در گوش جلوگیری می‌نماید.

ویتامین آ

ویتامین A در جلوگیری از پیری زودرس و نگهداری سلول‌های بدن و شادابی آنها تأثیر شایسته‌ای دارد و امروز در درمان‌های ژرونتولژی و جلوگیری از نابودی و مرگ اعضای بدن از ویتامین «آ» استفاده درمانی می‌شود.

ویتامین A در بیماری‌های دستگاه تنفسی و سلول‌های مخاطی آن نقش درمانی داشته و کمبود آن موجب عوارض و آتروفی بافت‌های مخاطی بینی می‌گردد.

ویتامین A در دوران بیماری‌ها و عفونت‌های مختلف در بدن مقاومت بدن را زیاد و عوامل ضد بیماری و میکروب را تقویت می‌نماید و موجب رفع بیماری شده و به سلامت بدن کمک می‌نماید.

ویتامین A در رشد و نمو تأثیر دارد و برای کودکان جزو ضروریات حیاتی می‌باشد که رشد و نمو آن به نحو شایسته‌ای انجام پذیرد و موجب فعالیت و نشاط آنان می‌گردد.

مصرف بیش از حد این ویتامین موجب مسمومیت می‌شود.

ویتامین A برای مو

ویتامین A نه تنها در رشد مو بلکه در حفظ و سلامت آن نیز نقش دارد. ویتامین A رتینوئیک اسید داخل فولیکول مو را متعادل می کند.با اینکه بیشتر در مواد آرایشی بهداشتی مخصوص پوست استفاده می شود، نقش بسزایی در سلامت مو دارد.

برای تقویت مو می توان به دو صورت از این ویتامین A  استفاده کرد : به صورت خوراکی یا به صورت محلول که با آن سر را ماساژ می دهند. ویتامین A برای برطرف کردن و حتی جلوگیری از مشکلات مو و سر از قبیل شوره، مو و ضخیم شدن پوست سر ضروری است.

همچنین ویتامین A نقش مهمی به عنوان آنتی اکسیدانی دارد که در تولید سبیوم پوست سر مفید است، سبیوم باعث شادابی و درخشندگی موها می شود. کمبود ویتامین E باعث خشکی و شکنندگی موها می شود، همچنین کمبود این ویتامین با تخریب سلول ها منجر به ریزش مو و شوره سر می شود.

ویتامین A برای تولید چربی در پوست ضروری است. این ویتامین همچنین برای پیشگیری از مشکلات پوست سر و مو مثل شوره، خشک شدن موها و ضخیم شدن پوست سر که همگی می توانند منجر به ریزش زودرس موها شوند، حیاتی است. بنابراین استفاده از مواد غذایی حاوی ویتامین A از جمله سبزیجاتی مثل کلم، هویج و تخم مرغ، توصیه می شود.

ویتامین a

ویتامین A در بارداری

نتایج یک تحقیق نشان می دهد که افراط در مصرف این ویتامین در ماه های اولیه بارداری ، ممکن است باعث نواقص جدی در قلب و نخاع کودک شود. میزان مصرف توصیه شده برای یک زن حامله نباید بالاتر از ۸۰۰۰ واحد بین المللی باشد.دوز بیش از ۱۰۰۰۰ واحد بین المللی می تواند به جنین آسیب برساند.

از افراط در مصرف منابع حیوانی ویتامین A مانند جگر، زرده تخم مرغ و لبنیات در دوران حاملگی پرهیز شود زیرا منبع نوعی ویتامین A به نام رتینوئید است.

دو نوع ویتامین A وجود دارد ، بتاکاروتن و رتینوئید.بتاکاروتن نوع غیر فعال و قابل حل در آب است که ازگیاهان می توان دریافت کرد.مصرف این نوع ویتامین A در دوران حاملگی مضر نیست.

شکل دیگر ویتامین A رتینوئید است و از منابع حیوانی مانند جگر،زرده تخم مرغ و لبنیات می توان آن را دریافت کرد. افراط در مصرف این نوع ویتامین می تواند باعث آسیب دیدگی جدی جنین شود. مصرف مکمل های ویتامین A به شکل قرص، مایع یا کپسول نیز در دوران حاملگی مضر است.

ویتامین A در بارداری

اداره مواد غذایی آمریکا (FDA) توصیه می کند که زنان باردار ویتامین A را در قالب بتاکاروتن دریافت کنند. چرا که منابع گیاهی ویتامین A سم کمتری دارد. بتاکاروتن در بدن به ویتامین A تبدیل می شود.

افراط در مصرف ویتامین A در دوران حاملگی مضر است، اما نباید به اشتباه آن را کاملا حذف کنید. کمبود ویتامین A در دوران حاملگی می تواند باعث بروز همان عوارض افراط در مصرف آن شود. بنابراین، باید آن را به مقدار مناسب مصرف کرد.

قرص ویتامین A

به منظور پیشگیری از کمبود ویتامین A مقدار مصرف توصیه شده در روز، بر اساس سن و شرایط بیمار به صورت زیر است:

شیرخواران و کودکان : از تولد تا سه سال ۱۳۳۰-۱۲۵۰ واحد رتینول، سن ۶-۴ سال ۱۶۶۵ واحد، سن۱۰-۷ سال ۲۳۳۰ واحد، پسران و مردان بالغ ۳۳۳۰ واحد، دختران و زنان بالغ ۲۶۶۵ واحد، زنان باردار ۲۶۶۵ واحد، در دوران شیردهی ۴۳۳۰ -۴۰۰۰ واحد. برای درمان کمبود ویتامین A، مقدار مصرف توسط پزشک بر اساس شدت کمبود تعیین می شود.

بزرگسالان : در پیشگیری و درمان کمبود ویتامین A، از راه عضلانی U/day100/000-50/000 به مدت ۳ روز و سپس۵۰/۰۰۰ U/day واحد به مدت دو هفته تزریق می شود.

کودکان : درکودکان تا سن یک سال U/day10/000- 5000 به مدت ده روز(U/day15000-7500 به مدت ده روز برای حالات کمبود شدید ویتامین) و در کودکان ۸-۱ سال،۱۵/۰۰۰-۵۰۰۰ U/day به مدت ۱۰ روز (U/day 3500-17500 به مدت ده روز برای حالات کمبود شدید ویتامین ) تزریق عضلانی می شود. در کودکان بزرگتر از ۸ سال، مقدار مصرف مانند بزرگسالان است.

قرص ویتامین A

باید توجه داشت که با مصرف بیش از حد این دارو، زبر شدن پوست، خشک شدن مو، بزرگ شدن کبد و افزایش سرعت سدیمانتاسیون گلبولهای قرمز(ESR) و افزایش غلظت کلسیم و آلکالین فسفاتاز سرم گزارش شده است. مقادیر زیاد دارو یا مصرف طولانی آن ممکن است سبب بروز خونریزی لثه، خشکی یا زخم دهان یا ترک خوردگی و خشکی لبها شود.

با توجه به این که مسمومیت حاصل از مصرف بیش از حد این ویتامین ممکن است حتی باعث مرگ هم شود توصیه می شود که حتما پیش از مصرف با پزشک خود مشورت کرده و از مصرف خودسرانه حدا جلوگیری شود.

قرص ویتامین A برای پوست

ویتامین آ در زخم‌های پوست، جوش‌ها و سایر عوارض پوستی چون دارویی، اثری درمانی داشته و کمبود آن موجب دیر درمان شدن زخم می‌شود. ویتامین آ در زگیل یا دانه‌های پوستی موجب درمان شدن بوده و به نظر می‌رسد کمبود این ویتامین موجب بروز این دانه‌ها و یا زگیل می‌شود.

ویتامینA یک ویتامین محلول درچربی است و فرم های فعال آن رتینول، تینال، کاروتنوئیدها  پیش ساز فعال در ویتامین A هستند که در گیاهان ساخته می شوند. مقدار بالای کاروتنها خطرناک نیستند و تنها ممکن است باعث زرد شدن رنگ پوست شود. (Hypercaratenodermia) که با یرقان فرق می کند(فقط پوست زرد نارنجی می شود و سفیدی چشم تغییر نمی یابد و به مرور زمان و استفاده نکردن کاروتن رنگ پوست به حالت عادی باز می گردد.)

افزایش ابتلا به بیماری سل در صورت کمبود ویتامین A در بدن

افرادی که کمبود ویتامین A داشته باشند و در مجارت اشخاص مبتلا به بیماری سل زندگی کنند، در مقایسه با افرادی که میزان بالایی از این ماده معدنی در بدنشان وجود دارد، ۱۰ برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

طبق گزارش محققان، در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱/۸ میلیون نفر در جهان به دلیل بیماری سل فوت کردند. شیوع بیماری سل در کشورهای کم- و متوسط- درآمد به شدت بالاتر است، از طرف دیگر بیش از ۳۰ درصد جمعیت هم از کمبود ویتامین A رنج می برند. به گفته موری، «هیجان انگیز است که به این نتیجه برسیم چیزی ساده و ارزان مثل مکمل ویتامین A یک راهکار قدرتمند برای پیشگیری از بیماری سل باشد.»

اشکال دارویی

این قرص در اشکال دارویی ۲۵۰۰۰ و ۵۰۰۰۰ موجود است.

قرص ویتامین آ ۵۰۰۰۰

کپسول ژلاتینی نرم  آ- ویژل۲۵۰۰۰ واحد در جعبه های ۱۰۰ عددی

قرص ویتامین آ ۲۵۰۰۰

کپسول ژلاتینی نرم  آ- ویژل۵۰۰۰۰ واحد در جعبه های ۱۰۰ عددی

شرایط نگهداری دارو

  • دارو را در دمای کمتر از ۲۵ درجه سانتی گراد نگهداری نمایید
  • دارو را دور از نور و رطوبت و در بسته بندی اصلی خود نگهداری کنید
  • دارو را دور از دسترس اطفال نگهداری نمایید
  • از مصرف داروهای تاریخ گذشته خودداری نمایید

نبض ما– گردآوری

منابع

پزشکان بدون مرز، نی نی بان، عصرایران، دارویاب

با ویتامین A بیشتر آشنا شوید

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید