آنژیوپلاستی

آنژیوپلاستی عروق کرونر، که تحت عنوان مداخله زیر پوستی عروق کرونر نیز شناخته می شود، یک روش درمانی است که برای باز کردن سرخرگ های مسدود شده قلب استفاده می شود.

عروق کرونر وظیفه خون رسانی به عضلات قلب رابر عهده دارند. انسداد عروق کرونر قلب موجب دردسینه می شود. درصورتی که این انسداد تدریجی و بواسطه ازایش تدریجی پلاک آترواسکلرو باشد درد سینه فعالیتی ایجاد می شود. پارگی این پلاک و انسداد ناگهانی رگ، موجب درد سینه ناگهانی در استراحت و سکته قلبی می شود.

در آنژیوپلاستی نوعی لوله باریک به همراه یک بالن مخصوص وارد رگ بسته می شود و با بازکردن بالن، پلاک های مجود در عروق را به اطراف می رانند. سپس از طریق یک لوله باریک دیگر وسیله کوچکی که به شکل یک لوله کوچک مشبک است و استنت نام دارد، وارد رگ می کنند. استنت در این حال باقی می ماند و باعث باز نگه داشتن رگ می شود.

دو نوع عمده آنژیوپلاستی داریم:

۱- آنژیوپلاستی غیر اورژانس: این نوع در بیمارانی انجام می شود که علائم قلبی پایدار دارند یعنی درد آن ها با استراحت و مصرف قرص نیتروگلیسیرین بهتر می شود.

۲- آنژیوپلاستی اورژانس: در بیمارانی انجام می شود که علائم قلبی ناپایدار یعنی درد شدید که با استراحت برطرف نمی شود و تغییرات نواری دارند یا به عبارت دیگر در کسانیکه دچار سکته حاد قلبی شده اند.

استنت ها

در اوایل استفاده از روش آنژیوپلاستی، تنها از بالون جهت باز کردن عروق کرونر استفاده می  شد، اما مشکلاتی مانند  پارگی لایه داخلی رگ و یا بازگشت فوری تنگی (Recoil) یا انسداد تدریجی مجدد آن با گذشت زمان بروز می کرد که گاهی اوقات فاجعه آفرین بود. این دلیلی بود تا محققان به فکر تولید و کارگذاری استنت (Stent) افتادند.

استنت یا  فنر تورینه بافته شده و  جمع شده کوچکی از آلیاژهای مختلف فلزی است که به دور بالن خالی بافته شده و در طی آنژیوگرافی درمانی، آن را از طریق شریان کشاله ران یا دست، وارد رگ کرونری می کنند و توسط بالونی که داخل آن است آن را باز می نمایند تا هم اندازه دیواره درونی رگ شود.

دو نوع استنت داریم:

۱- استنت دارویی که به تدریج از خود موادی آزاد می کنند که جلوی بسته شدن مجدد استنت را تا حدی می گیرد.

۲- استنت غیر دارویی

در مورد استنت های قلبی چند نکته را به خاطر بسپارید:

۱- استنت ها وسیله های دائمی هستند و در رگ باقی مانده و خارج نمی شوند.

۲- در ۶ ماه اول پس از تعبیه استنت، انجام MRI ممنوع است. در موارد اورژانسی باید حتما با پزشک معالج مشورت شود.

۳- خطر انسداد استنت بخصوص در کسانی که سیگاری هستند و یا داروهای آنتی پلاکت را مرتب مصرف نمی کنند، وجود دارد.

آنژیوپلاستی، برای همه افراد روش مناسبی نیست. اگر سرخرگ اصلی که خون را به سمت چپ قلب شما می آورد دچار گرفتگی شده باشد، اگر ماهیچه قلب شما ضعیف باشد و یا اگر چندین رگ خونی معیوب داشته باشید، آنگاه عمل جراحی بای پس سرخرگ های کرونر می تواند گزینه ای بهتر از آنژیوپلاستی باشد. در عمل جراحی بای پس سرخرگ کرونر، با استفاده از یک رگ خونی که از قسمت دیگری از بدن شما برداشته می شود، یک رگ به صورت کنار گذر (بای پس) در محل گرفتگی سرخرگ شما، قرار داده می شود.

برای آشنایی بیشتر با آنژیوپلاستی، با این ویدیوی آموزشی همراه نبض ما باشید.

آنژیوپلاستی
4 (80%) 1 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید