آیا سیگار کشیدن باعث اختلال نعوظ می شود؟

به مناسبت فرارسیدن هفته ملی بدون دخانیات

اختلال نعوظ که با نام ناتوانی جنسی نیز شناخته می شود به علت های مختلف جسمی و روانی رخ می دهد. یکی از این علل سیگار کشیدن است.

نبض ما– اگر سیگاری هستید، برای درمان اختلال نعوظ خود، داروهایی مانند ویاگرا را فراموش کنید و فقط سیگار را ترک کنید زیرا چاره کار همین است. به گزارش نبض ما به نقل از healthline، سیگار کشیدن به رگ های خونی آسیب می زند و در نتیجه رگ ها قادر به رساندن خون به آلت تناسلی نبوده و اختلال نعوظ رخ می دهد. با ترک سیگار رگ های خونی بهبود یافته و سلامت و عملکرد جنسی بهبود می یابد. حتی سیگار کشیدن بر روی کیفیت اسپرم نیز تاثیر می گذارد، زیرا DNA موجود در اسپرم را قطعه قطعه می کند و احتمال ناباروری را بالا می برد.

افراد سیگاری

سیگار کشیدن و رگ های خونی

همه ی ما مضرات سیگار برای بدن را می دانیم. مواد شیمیایی درون سیگار به دیواره های رگ های خونی آسیب وارد می کند و عملکرد آن ها را مختل می کند. این مواد شیمیایی می تواند به قلب، مغز، کلیه ها، و بافت های دیگر در سراسر بدن آسیب برساند.

تحقیقات نشان داده است برخی فعالیت های دیگر که باعث آسیب به رگ های خونی و عبور جریان خون می شود نیز منجر به اختلال نعوظ می شوند. مثلا در افراد مبتلا به اختلال نعوظ  تغییر سبک زندگی مانند بهبود سلامت قلب و عروق، کاهش کلسترول و فشار خون، کاهش وزن و ورزش منجر به بهبود سلامت جنسی و اختلال نعوظ می شود.

روند رخ دادن نعوظ

نعوظ زمانی رخ می دهد که شریان ها پس از دریافت سیگنال از مغز ، با جریان خون پر می شوند. رشته های عصبی به پیام های مغز در رابطه با تحریک جنسی پاسخ می دهند. حتی اگر سیستم عصبی در سلامت کامل باشد، اختلال و مشکل در شریان و رگ ها می تواند نعوظ را با مشکل رو به رو کند.

تحقیقات چه چیزی را نشان می دهند؟

اگر چه اختلال نعوظ در سنین بالا رایج تر است، اما می تواند در هر سنی رخ دهد. تحقیقاتی  در آمریکا در سال ۲۰۰۵ بر روی مردان جوان انجام شد. در این تحقیقات نشان داده شد احتمال اختلال نعوظ در مردان سیگاری نسبت به افرادی که سیگار نکشیده اند بیشتر است. همچنین اختلال نعوظ در افرادی که به صورت دائمی و شدید سیگار می کشند بیشتر نشان داده شده است. اما خبر خوب این است که  با ترک سیگار علائم اختلال نعوظ نیز از بین می رود.

اختلال نعوظ

به گزارش نبض ما،تحقیقاتی در سال ۲۰۱۱ بر روی ۶۵ مرد سیگاری که تصمیم به ترک سیگار داشته و فعالیت جنسی نیز داشته اند انجام داده شده است. برای این مردان برنامه ۸ هفته ای برای ترک سیگار تدارک دیده بودند. در این تحقیقات نعوظ مردان در سه دوره زمانی قبل از ترک، در طول ترک و بعد از آن بررسی شد. ۳۱ درصد مردان با موفقیت سیگار را ترک کردند. افرادی که موفق به ترک سیگار شدند توانستند به نعوظ محکم تر و حداکثر تحریک جنسی برسند.

ابتدای تحقیقات اختلال نعوظ ۲۱ درصد از این مردان ثابت شده بود، ۷۵ درصد از مردان مبتلا به اختلال نعوظ پس از ترک سیگار دیگر چنین مشکلی نداشتند. اما مردان خود در آزمایشات احساس بهبودی در عملکرد جنسی خود نداشتند که این نگران کننده نیست، زیرا این افراد به مرور در رابطه جنسی با همسر خود بهبود را احساس خواهند کرد. این نکته قابل توجه است که فقط سیگار نیست که منجر به اختلال نعوظ می شود، بلکه هر گونه ماده حاوی نیکوتین می تواند این مشکل را به همراه داشته باشد.

کمک گرفتن از دیگران برای ترک سیگار

شاید صحبت کردن در رابطه با اختلال نعوظ با همسر و یا پزشک برایتان مشکل باشد اما باید بدانید تا زمانی که در رابطه با این مسئله صحبت نکنید و چاره نیاندیشید، این مشکل حل نخواهد شد. در اولین فرصت به یک اورولوژیست برای درمان مراجعه کنید و البته مهم تر از آن این است که برای ترک سیگار اقدام کنید.

اگر تاکنون برای ترک سیگار اقدام کرده اید اما ناموفق بوده اید اصلا نگران نباشید زیرا هیچ چیزی غیر ممکن نیست. به گزارش نبض ما، در ادامه راهکارهایی برای ترک سیگار آمده است:

  • لیستی از دلایل ترک سیگار  خود و علل شکست های قبلی در ترک سیگار را تهیه کنید.
  • به محرک هایی که شما را به سمت سیگار می کشانند توجه کنید و از آنها فاصله بگیرید.(مانند الکل و کافئین)
  • از خانواده و دوستان خود کمک بخواهید. اگر در رابطه با ترک سیگار از آن ها کمک بخواهید آن ها را خوشحال می کنید و قطعا به شما کمک خواهند کرد.
  • می توانید از پزشکان نیز برای ترک سیگار کمک بگیرید. آن ها نیز می توانند جایگزین های مناسبی برای شما تجویز کنند.
  • به دنبال سرگرمی های مورد علاقتان بروید تا فکر سیگار از ذهنتان دور شود. سرگرمی هایی مانند ورزش که هم ذهن و هم دست شما را مشغول می کند.
  • نگران لغزش ها و عقب نشینی ها نباشید. اگر یک روز حال مساعدی ندارید و یک نخ سیگار کشیده اید به نشانه شکست شما در ترک نیست. پس ناامید نشوید و ادامه دهید.
  • هرگز فکر خود را به سرطان و بیماری های دیگر ناشی از سیگار کشیدن معطوف نکنید زیرا این فکر ها نه تنها شما را به ترک نزدیک نمی کند بلکه ترس ناشی از بروز این بیماری ها باعث می شود دوباره به سیگار روی آورید.

نبض ما– مترجم:حانیه ایرانخواه

این مطلب توسط  دکتر مجید نجفی پزشک تیم مشاوره پزشکی نبض ما  بازبینی و تایید شده  است.
آیا سیگار کشیدن باعث اختلال نعوظ می شود؟
4.9 (97.14%) 14 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید