چگونه مقصدی مناسب برای سفر در بهار انتخاب کنیم؟

یکی از تفریحات ایرانیان در فصل بهار، گردشگری و سفر است. در این مقاله قصد داریم نکاتی را در مورد مقدمات سفر و انتخاب مقصد سفر برای شما ارائه دهیم.

نبض ما– چگونگی انتخاب یک مقصد سفر به عوامل مختلفی بستگی دارد که به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر تصمیم گردشگران تاثیر می گذارد. در برخی موارد عوامل پیش بینی نشده ای چون لغو تورها و پروازها، تخفیف های فصلی مقاصد مختلف و وقوع حوادث طبیعی چون زلزله، سیل و طوفان در آخرین لحظات پیش از عزیمت تمامی برنامه ها را تغییر می دهد. اگر با چگونگی برنامه ریزی سفر آشنا باشید، براحتی می توانید علاوه بر انتخاب بهترین مقصد سفر ، در موارد بروز مشکلات احتمالی، بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

انتخاب اهداف و خواسته ها

علایق خود را مشخص کنید. فهرستی از فعالیت هایی که از انجام آن لذت می برید تهیه کنید. گزینه های  خود را با دانستن اینکه دقیقا انتظار دارید در مقصد سفر چه چیزی انتظار شما را بکشد محدود کنید. چنین فعالیت هایی می توانند گزینه های زیر باشند:

 • تفریحات بدنی همچون اسکی، شنا و یا پیاده روی
 • فعالیت های فرهنگی همچون رفتن به موزه، دیدن تئاتر و بیرون شام خوردن
 • استراحت و آرامش همچون مطالعه کتاب کنار دریاچه یا آب درمانی ها

در این فرآیند وضعیت فعلی خود را نیز در نظر بگیرید. اگر هفته ای  ۶۰ ساعت در هفته کار می کرده اید و در طول وقت آزاد منزل خود را مرتب کرده اید و برای یک دوی ماراتن تمرین می کرده اید، احتمالا  از فعالیت های راحت و آرامش بخشی که به شما امکان می دهد خستگی در کنید، لذت خواهید برد.

انتخاب مقصد سفر

در مورد مقصد سفر خود  تحقیق کنید

در دنیای مجازی با افراد در مرد مقصد سفر خود مشورت کنید، از نشریات اینترنتی استفاده کنید تا مکان هایی را که می توانند تجربه هایی که به دنبالشان هستید را به شما بدهند پیدا کنید. از وب سات های توریستی، بلاگ های مسافرتی و راهنماهای مسافرتی  استفاده کنید تا ایده ای از انچه که در مکان های مختلف وجود دارد را دریابید.

بودجه، مهم ترین عامل در انتخاب مقصد سفر

بودجه و میزان پولی که قرار است برای تعطیلاتتان اختصاص دهید، معمولا مهم ترین عامل در انتخاب مقصد است، اما سعی کنید کمیت را فدای کیفیت نکنید. فراموش نکنید که اگر به همراه اعضای خانواده خود سالی یک بار به تعطیلاتی درخور و شایسته بروید، قطعا بهتر از چند سفری خواهد بود که با وسایل نقلیه فرسوده و خطرناک در محیط های ناامنی چون چادر برگزار شده و حسرت فعالیت های تفریحی، خوراک های لذیذ و خرید را بر دل اعضای خانوادتان می گذارد.

برای سفر کجا برویم؟

در مورد هزینه های سفر تحقیق کنید

در ابتدا فهرستی از  مواردی که انتظار دارید در حین سفر خریداری کنید تهیه کنید. سپس برای هر مقصد سفر که در ذهن دارید، هزینه ی این موارد را بررسی کنید تا مطمئن شوید که این اقلام از بودجه شما بیشتر نمی شوند.

 • موارد اولیه و ضروری (همچون چیزهایی که در سفر خواهید خود مثل یک ساندویچ کوچک) و موارد به خصوص در سفرتان همچون بلیط سینما و تئاتر را حساب کنید.
 • اگر کشورهای دیگری را مدنظر دارید، نرخ مبادله ارز را بین وجه رایج در این کشور و کشور خودتان مورد نظر قرار دهید.
 • در نظر داشته باشید که آیا مقصد شما فصل توریستی دارد یا خیر، فصلی که در ان هزینه ها نسبت به فصل تخفیف و غیر توریستی  بالاتر خواهد رفت.

زمان را درنظر بگیرید

زمان از دو جنبه قابل بررسی است؛ در وهله اول هنگام انتخاب مقصد سفر باید در نظر بگیرید که میزان ایام فراغت شما چقدر است. آگاهی از تعداد روزهای تعطیلات به شما این امکان را می دهد که مسافت مقاصد احتمالی را بررسی کنید. بسیاری از مقاصد گردشگری به دلیل دوری از مبدا مسافر برای تعطیلات کوتاه مدت آخر هفته مناسب نیستند. زمان آزاد همچنین به شما در انتخاب وسیله حمل و نقل کمک خواهد کرد.

اگر در مقصد سفر مورد نظرتان برنامه های فراغتی معینی را در نظر دارید، بهتر است به جای تلف کردن زمان و سفر جاده ای و ریلی، با هواپیما هرچه سریع تر خود را به مقصد برسانید. برخلاف تصور اکثریت، این کار در بسیاری از موارد حتی به صرفه تر است. جنبه دیگر زمان، به فصل تعطیلات شما مربوط است. بسیاری از مقاصد گردشگری در دوره های زمانی مشخص تخفیف های ویژه ای را به گردشگران اختصاص می دهند که می توان از آنها بهره برد.

زمان مناسب سفر

سهولت و ایمنی را مدنظر قرار دهید

به سهولت و راحتی فکر کنید. در مورد حقایق زندگی در  مقصد سفر رویایی خود و موانعی که ناچارید آنها را پشت سر بزارید تا به آن برسید، تحقیق کنید. سپس از خود بپرسید حاضرید چقدر سختی تحمل کنید تا به این مقصد سفر رویایی برسید. نکات منفی را با نکات مثبت این سفر  مقایسه کنید تا مطمئن شوید که در انتها تجربه خوبی به دست خواهید آورد. چیزهایی از این دست را در نظر بگیرید:

 • آیا نیاز به پاسپورت، ویزا یا واکسیناسیون قبل از سفر دارید.
 • بررسی کنید تاسیسات زیربنایی پزشکی، حمل و نقل عمومی، جاده ها، اینترنت و در دسترسی خودپردازها و صرافی برای مبادله ارز در مقصد شما تا چه حد پیشرفته است.
 •  زمانی که  قادر نیستید به  زبان یک کشور یا منطقه محلی  صحبت کنید، چه قدر احساس آرامش و اطمینان دارید.
 • چه نیازهای خاصی بر اساس سن، از کارافتادگی و شرایط پزشکی  شما یا هم سفرتان نیاز دارید.

مراقب فصل سفر باشید

علاوه بر تصمیمتان در مورد  اینکه چه مدت در سفر خواهید  بود، تصمیم بگیرید چه زمانی سفر خواهید کرد. برای هر مقصد سفر ، تحقیق کنید تا چه نوع شرایط جوی را باید انتظار داشته باشید. تصمیم بگیرید آیا این شرایط برای شما قابل تحمل هستند یا خیر، فکر کنید که آیا این شرایط جوی تاثیری بر  کارهای که قصد انجام آن را دارید، دارند یا خیر.

مطمئن شوید مقصد سفرتان امن است

 • احتمال شیوع بیماری ها را در نظر بگیرید
 • نا آرامی های غیر نظامی همچون اعتراضات، شورش ها، خیزش های مردمی و جنگ را در نظر داشته باشید.
 • آمار جرم و جنایت را حتما بررسی کنید
 • خطراتی همچون سیل، طوفان، صاعقه، رعد وبرق یا آتش سوزی که در فصول خاصی از سال در برخی مناطق روی میدهند را بشناسید و با آنها اشنایی داشته باشید.

همسفران خود را درنظر بگیرید

در هنگام بررسی هدفتان حتما باید همسفرانتان را در نظر بگیرید. حتی در مواردی که همه همسفران نیز هدف مشترک دارند، بهتر است تمامی احتمالات را بررسی کنید. در میان گردشگران داخلی بسیار دیده می شود که افراد به صورت خانوادگی اقدام به سفرهای پرمخاطره ای چون کویرگردی و کوهنوردی های سخت می کنند. این یک اشتباه بزرگ است. اگر در میان همسفران خود کودک، کهنسال یا افراد بی تجربه دارید، بهتر است در انتخاب مقصد سفرتان دقت بیشتری به خرج دهید تا بروز مشکلات احتمالی را کم کنید.

انتخاب نهایی مقصد سفر

آخرین انتخاب های خود را مرور کنید. اگر فهرست خود را به دو انتخاب به جای یک انتخاب ویژه  محدود کرده اید ، آنها را مقایسه کنید. گزینه هایی را که برای حذف موارد دیگر به کار برده اید در این دو مورد نیز به کار برید. گزینه ای را که معقول تر، لذت بخش تر و انجام شدنی تر از دیگری است را پیدا کنید.

منابع:کوله پشتی، تبیان

چگونه مقصدی مناسب برای سفر در بهار انتخاب کنیم؟
4.9 (97.5%) 8 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید