درمان تاثیرات روانی جوش های آکنه

حدود ۸۰ درصد از ایرانی‌ها در طول زندگی دچار جوش های آکنه یا جوش غرور جوانی می‌شوند که در برخی بزرگسالان اثرات مخرب روانی از خود به‌جای می‌گذارد، به همین دلیل گاهی درمان افسردگی در کنار درمان‌های دارویی ضروری است.

نبض ما – گردآوری

شایع‌ترین بیماری‌های پوستی در ایران آکنه، اگزما، پسوریازیس و لک‌ و پیس است. هورمون‌های مردانه یکی از دلایل دچار شدن فرد به جوش غرور جوانی است که با تجمع چربی در زیر پوست می‌تواند ایجاد شود.

با افزایش حجم غدد چربی، این ترشحات زیر پوست تجمع و میکروب‌ها باعث تحریک و التهاب پوستی می‌شود و صورت فرد دچار جوش های آکنه یا جوش شده که به صورت التهابات، قرمز شدن پوست و خارش بروز می‌کند.

درمان و رفع آکنه

این جوش‌ها می‌تواند به صورت جوش‌های سرسیاه یا سرسفید ظاهر ‌شود که ناشی از انسداد مجاری خروجی از سطح پوست است. دستکاری آکنه موجب تشدید جوش‌ها می‌شود و ضروری است در این هنگام افراد از دستکاری جوش‌ها خودداری کنند.

عوامل رایج تشدیدکننده جوش های آکنه

 • قرار گرفتن در معرض تغییرات هورمونی که حین دوره قاعدگی، حاملگی،‌ یائسگی یا بلوغ رخ می‌دهد.
 • مصرف برخی داروها از جمله برخی داروهای ضدافسردگی و برخی داروهای ضدصرع.
 • آرایش غلیظ.
 • فشار آوردن بر روی پوست، مثلا گذاشتن کلاه یا کلاه ایمنی تنگ.
 • داشتن سابقه خانوادگی جوش های آکنه

تاثیرات روانی جوش های آکنه را جدی بگیرید

عارضه پوستی آکنه را باید عارضه جدی در نظر گرفته و اقدامات ضروری برای درمان آن اتخاذ شود. این بیماری با بروز جوش‌هایی روی بدن و گاهی اوقات روی صورت شناخته می‌شود که می‌تواند مشکلات روانی در فرد ایجاد کند و به کاهش اعتماد به نفس در او منجر شود. نزدیک به ۲۰ درصد مبتلایان به آکنه به خودکشی فکر می‌کنند و همچنین ۶۰ درصد آنان به دلیل این بیماری‌شان با خشونت‌های لفظی روبه رو می‌شوند.

هر سال مواردی از خودکشی در افراد مبتلا به جوش های آکنه دیده می‌شود و همچنین برخی از این بیماران به خود آسیب وارد می‌کنند. تاثیرات روانی آکنه می‌تواند برای طولانی مدت ادامه داشته باشد و حتی ممکن است اثرات روانی منفی آن پس از معالجه بیماری و تا چندین سال در فرد باقی بماند.

آکنه و افسردگی

میزان بالای جوش‌‌های پوست صورت یا غرور جوانی موسوم به جوش های آکنه می‌تواند در بالارفتن میزان افسردگی در میان نوجوانان و جوانان مؤثر باشد و باعث انجام اعمال غیرقابل پیش‌بینی از سوی آنان شود. افرادی که چندین بار به پزشکان برای مداوای جوش های آکنه مراجعه کرده‌اند باید از نظر سلامت ذهنی تحت مراقبت و کنترل قرار گیرند.

تحقیقاتی که محققان سوئدی در این باره طی سال‌های ۱۹۸۰ تاکنون روی ۵ هزار و ۷۰۰ نفر انجام داده‌اند در نشریه پزشکی انگلیس انتشار یافته است.

به گفته محققان سوئدی، آکنه می‌تواند بر افراد از نظر روانی تأثیرات جدی بگذارد. در اغلب موارد برای بیمارانی که دارای جوش های آکنه زیاد هستند، داروهایی نظیر ایسوترتینوئین که همچنین آن را بانام رواکوتان، اکوتان، امنستیم، کلاواریس، کلاروس یا دکوتان نیز می‌شناسند، تجویز می‌شود.

داروهای ضد افسردگی

از این داروها از سال‌های دهه۱۹۸۰ جهت درمان افرادی که دارای جوش های آکنه زیاد هستند استفاده می‌شود. پیش‌تر اما گزارش‌هایی مبنی بر ارتباط استفاده از اسوترتینوئین و بروز افسردگی و حتی بروز رفتار غیرعادی و غیرقابل کنترل در افراد انتشار یافته بود.

بنابراین دکتر آندرس سونستورم و تیم محققان همکارش از سوئد تحقیقاتی را درباره میزان افزایش افسردگی در افراد و احتمال بروز تمایل به ارتکاب خودکشی، پیش از مصرف داروی آکنه، طی دوران مصرف این دارو و پس از آن انجام داده‌اند.

آنها متوجه شده‌اند که ۱۲۸نفر از ۵ هزار و ۷۰۰ فرد مشارکت‌کننده در این تحقیق که این دارو را جهت برطرف‌کردن جوش های آکنه مورد استفاده قرار داده بودند، به‌دلیل افسردگی و انجام رفتار غیرقابل کنترل و در برخی از موارد خود زنی به بیمارستان انتقال داده شده‌اند.

در نتیجه این تحقیقات مشخص شد که خطر بروز افسردگی در ۶ماه اول پس از درمان جوش های آکنه بیشتر است، با این حال متخصصان می‌گویند: به احتمال زیاد بروز افسردگی بیشتر ناشی از آن است که این افراد پس از درمان از این مسئله که اوضاع زندگی اجتماعی آنان تغییری پیدا نکرده و همچنان طبق روال سابق ادامه می‌یابد، دچار ناامیدی و ناراحتی شدید می‌شوند.

محققان اما می‌گویند: مشخص شده است که داروهای مرتبط با درمان جوش های آکنه تأثیر چندانی در بروز افسردگی شدید در افراد نمی‌گذارد و در این میان حداقل عامل اصلی محسوب نمی‌شود.

این محققان می‌افزایند: بنابر آمارها، تنها یک نفر از ۲ هزار و ۳۰۰ نفری که داروی ایسوترنوئین مصرف می‌کنند به‌ خودکشی تمایل پیدا می‌کند. بر همین اساس مشخص شده است که افرادی که مبتلا به جوش های آکنه می‌شوند بیشتر به‌دلیل افسردگی پس از درمان دست به رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی می‌زنند.

داروها

توصیه هایی برای درمان جوش های آکنه

 • جوش‌ها را دستکاری نکنید و آنها را با فشار خالی نکنید. برای خالی کردن آنها به یک انستیتوی زیبایی مراجعه کنید تا با دستگاه‌های مکنده جوش‌ها را تخلیه کنند.
 • پوست خود را به نرمی ماساژ دهید. این کار را می‌توانید به‌طور مرتب، خودتان انجام دهید و یا به یک فرد مجرب مراجعه کنید تا پوست شما را ماساژ دهد. ماساژ باعث تخلیه چربی پوست شده و از پیشرفت جوش‌ها جلوگیری می‌کند و به درمان آکنه کمک می کند.
 • آسودگی روانی داشته باشید. سعی کنید خواب مرتب داشته باشید. استراحت کافی داشته باشید و تا حد امکان از فشارهای روحی و عصبی بپرهیزید.
 • روزی ۲بار صورت خود را بشویید و ماساژ دهید. برای شست‌وشو از صابون اسیدی (گوگردی) درصورت توصیه پزشک استفاده کنید. ابتدا صورت خود را خوب صابون بزنید تا از کف پوشیده شود. آنگاه با نوک انگشتان، پوست صورت خود را ماساژ دهید تا صابون در منافذ پوست به خوبی نفوذ کند و چربی‌های جمع شده در جوش‌ها را از بین ببرد.
 • هفته‌ای یک یا ۲بار از ماساژ سرکه سیب استفاده کنید تا چربی پوست کاهش یابد. برای این کار کافی است مقداری سرکه سیب را با مقدار برابر آب مخلوط کنید و سپس با انگشت مقداری از این مخلوط را بردارید و روی صورت خود بمالید و ماساژ دهید.
 • از مصرف غذاهای چرب، شیرینی زیاد، سس مایونز، خامه، شکلات، گردو، فندق، موز، تخم‌مرغ، بعضی از ماهی‌ها و نارگیل، حتی‌المقدور بپرهیزید ولی نیازی به رژیم‌های سخت نیست.
 • از ورزش و پیاده‌روی غفلت نکنید. بسیاری از جوش‌های پوستی پس از مدتی ورزش به کلی ناپدید می‌شوند.
 • برای شست‌وشوی صورت از آب گرم استفاده کنید. صابون شما بهتر است از نوع اسیدی باشد که چربی را کم کند.
 • مصرف مواد آرایشی و کرم‌های چرب را محدود کنید و درصورت استفاده، ابتدا پوست را به یک کـِرم مرطوب‌کننده آغشته کرده و سپس از پودر یا سایر مواد آرایشی استفاده کنید و شب، هنگام خواب همه این مواد را به وسیله شیر پاک کن تمیز کنید.
 • پس از شست‌ و شوی صورت، هیچ‌گاه با یک حوله به‌ طور خشن صورت‌تان را خشک نکنید، بلکه با یک دستمال کاغذی یا حوله نرم به آرامی صورت‌تان را خشک کنید.
درمان تاثیرات روانی جوش های آکنه

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید