صافی کف پا در کودکان

صافی کف پا در کودکان شرایطی است که هم کودکان و هم بالغین را تحت تاثیر قرار می دهد. در کودک مبتلا به این اختلال قوس کف پا هنگام ایستادن کاهش یافته یا کاملا از بین رفته است.

قوس پا مجددا به دنبال نشستن یا ایستادن روی نوک پا بر می گردد. این نوع صافی کف پا در کودکان قابل انعطاف است. اکثرا کودکان دارای این اختلال، بااین شرایط به دنیا می آیند ولی ممکن است مشکلشان برای چند سال مشخص نشود و اکثرا مشکل آنان در 5 سالگی مشخص می شود.

نوع دیگر کف پای صاف در کودکان که نادرتر است، صافی کف پا غیرقابل انعطاف می باشد که در این حالت قوس کف پا با ایستادن یا نشستن کودک بر نمی گردد.

علائم صافی کف پا در کودکان چه هستند؟

اکثر کودکان با صافی کف پا علامتی ندارند و اکثرا والدین یا پرستار کودک متوجه این مشکل می شوند.

علائمی که کودکان تجربه می کنند شامل موارد زیر می شود:

  • پاشنه پا منحرف به سمت خارج
  • تغییر در راه رفتن
  • درد یا عدم راحتی حین راه رفتن

همچنین والدین شاید متوجه دوری کودکشان از ورزش و سایر فعالیتهای فیزیکی که باعث درد در پاهایشان می شود، بشوند. اگر کودک شما هر کدام از این علائم را دارد، مشورت با متخصص کودکتان الزامی است.

کودکانی که کف پای غیرقابل انعطاف دارند، علائم شدیدتری را تجربه می کنند. کودکانی که چسبندگی استخوان های کف پا دارند، علائم را در دوران قبل از نوجوانی نشان می دهند.

صافی کف پا در کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟

صافی کف پا در کودکان با دیدن پا تشخیص داده می شود. متخصص کودک را در وضعیت نشسته، ایستاده و هنگام راه رفتن جهت مشاهده وضعیت پا بررسی می کند و همچنین کفش کودک را جهت بررسی نوع پوشیدن بررسی می کند.

در مورد موارد شدیدتر اشعه x جهت بررسی میزان دفورمیتی بکار می رود. همچنین پزشک زانو و مفصل ران را هم از این لحاظ که آیا مشکلات پا مرتبط با مشکل دیگری نباشد، بررسی میکند.

  چگونه صافی کف پا در کودکان درمان می شود؟

در اکثر موارد کودکان با صافی کف پا بدون درمان بزرگ می شوند. مگر اینکه کودک درد داشته باشد که در آن صورت ممکن است پزشک رویکرد صبر و نظارت را در پیش بگیرد.

در صورت داشتن درد، پزشک برای حمایت از قوس پا از کفی های سخت یا نرم استفاده می کند و یا ممکن است از کفی که مخصوص کفش کودک است برای حمایت از قوس کف پا و برطرف کردن درد استفاده کند. در کودکان بزرگتر و نوجوانان ورزشهای کششی و فیزیوتراپی درد را برطرف می کند.

در موارد محدود جراحی برای درمان صافی کف پا لازم است که در موارد صافی کف پا غیرقابل انعطاف شایع تر است و در کودکانی که علیرغم استفاده از درمان های غیر جراحی درد دارند. انواع جراحی بر اساس سن کودک، نوع کف پای صاف و درجه بدشکلی وجود دارد.

منبع: وب سایت دکتر مهران آقا محمد پور

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید !

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

4 نظرات

  1. امیر می گوید

    بسیار عالی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.