قرص ارگوتامین سی و کاربردهای آن

ارگوتامین سی دارویی است که کاربرد اصلی آن درمان سردردهای عروقی مانند میگرن و خونریزی رحمی بعد از زایمان و سقط است و گاه در درمان افت فشار خون در حالت ایستاده (ناشی از بی‌کفایتی اعصاب خودکار) استفاده می‌شود.

گردآوری – نبض ما

تركيب ارگوتامين و كافئين براي درمان سردردهاي عروقي، مانند حملات حاد ميگرن و يا انواع ميگرن كه به ساير داروهاي ضد درد پاسخ نمي‌دهد، استفاده نمود.

عملکرد

ارگوتامین از آلکالوئیدهای ارگوت (نوعی قارچ) است و عملکردی پیچیده دارد. این ماده آگونیست نسبی گیرنده‌های میانجی‌های عصبی مختلفی مانند نوراپی نفرین، سروتونین و دوپامین است.اثر آن برروی عروق خونی (گیرنده‌های سروتونین) باعث تنگ شدن عروق در مرحله گشادی عروق میگرن و انقباض عضلات صاف می‌شود.

فارماکوکينتيک

جذب ارگوتامین سی آهسته و ناكامل است، اما كافئين جذب آن را تسهيل مي‌كند. متابوليسم آن احتمالا كبدي است و نيمه عمر آن حدود ۲ ساعت است. دفع آن از صفرا است. كافئين به خوبي و سهولت از مجراي گوارش جذب و در تمام قسمتهاي بدن انتشار مي‌يابد. متابوليسم آن كبدي است و از راه دفع آن نيز كليوي است.

سردرد

مقدار مصرف ارگوتامین سی

بزرگسالان: یك قرص ارگوتامین سی به هنگام شروع حمله سردرد مصرف می‌شود، كه در صورت نیاز، بعد از ۶۰-۳۰ دقیقه تكرار می‌شود. در صورت لزوم تكرار مصرف، در شروع حمله بعدی دو قرص تجویز می‌شود، كه در صورت نیاز، بعد از ۶۰-۳۰ دقیقه مجدداً تكرار می‌گردد. بدین ترتیب، مقدار مصرف افزایش داده می‌شود تا جایی كه فقط یك مقدار مصرف دارو برای جلوگیری از حمله كافی باشد یا مقدار اولیه به پنج قرص برسد. حداكثر مقدار مصرف تا ۱۰ قرص در هفته است.

كودكان: در كودكانی كه سن بیشتری دارند یا در سنین بلوغ هستند، یك قرص ارگوتامین سی تجویز می‌شود كه در صورت نیاز، بعد از۳۰ دقیقه تكرار می‌گردد.

عوارض جانبی ارگوتامین سی

قلبی- عروقی: بی حسی یا احساس سوزش در انگشتان دست و پا ، برادیكاردی یا تاكیكاردی سینوسی گذرا، اسپاسم شریانی، نشانه‌های اختلال در گردش خون محیطی (اندامهای انتهایی دردناك، بی حس و سرد همراه با، یا بدون پارستزی، كاهش یا فقدان نبض در اندامهای گرفتار، سندرم لنگش متناوب)، بی‌كفایتی شریان كرونر، بروز ناگهانی یا تشدید آنژین صدری.

دستگاه گوارش: تهوع، استفراغ، درد شكم، اسهال، درد اپیگاستر، كولیت ایسكمیك.

سایر عوارض: ضعف در ساق پا، ادم موضعی، درد یا سفتی عضلات، خستگی، پرنوشی، خارش.

توجه: در صورت بروز حساسیت مفرط، علائم و نشانه‌های اختلال در گردش خون، ‌سردردهای شدید، ‌یا بدتر شدن میگرن، باید مصرف دارو قطع گردد.

موارد منع مصرف ارگوتامین سی

مصرف ارگوتامین سی در زنان باردار اکیدا ممنوع است و جزء گروه X طبقه بندی می شود و ممکن است باعث مرگ یا نقص عضو جنین گردد. اين دارو در صورت آنژيوپلاستي، جراحي عروق بويژه شريان و زيادي شديد و غير قابل كنترل فشار خون نبايد مصرف شود.

قرص ارگوتامین سی

تداخل دارویی ارگوتامین سی

مصرف همزمان ارگوتامین سی با ساير آلكالوئيد‌هاي ارگو يا داروهاي تنگ كننده عروق ممكن است ايسكمي عروق محيطي و گانگرن شود. استعمال زياد دخانيات همراه با ارگوتامين ممكن است موجب بروز ايسكمي عروق محيطي گردد. به دليل داشتن كافئين در اين فراورده مصرف همزمان با ساير داروهاي محرك CNS موجب تحريك بيش از حد CNS مي‌گردد. مصرف همزمان ليتيم همراه با کافئین ممکن است دفع ادراری لیتیم را افزايش داده و اثر درماني آن را كاهش دهد.

ملاحظات اختصاصی

علاوه بر ملاحظات مربوط به تمامی داروهای مسدودكننده آلفا- آدرنرژیك، رعایت موارد زیر نیز توصیه می‌شود:

۱- مصرف این دارو با شروع اولین علائم سردرد، و یا بلافاصله بعد از شروع آن، بیشترین اثر را خواهد داشت. بعد از مصرف دارو، بیمار باید در محیطی آرام و كم نور استراحت كند.

۲- دارو باید در یك ظرف مقاوم به نور نگهداری شود.

۳- برای تعیین امكان ارتباط بین بعضی از غذاها و شروع سردرد، سابقه رژیم غذایی بیمار معلوم گردد.

۴- با قطع مصرف دارو ممكن است سردردهای واجهشی و یا افزایش مدت یا دفعات بروز سردرد اتفاق افتد.

۵- در صورت تنگی شدید عروق همراه با نكروز بافتها، تزریق وریدی نیتروپروساید سدیم یا تزریق داخل شریانی تولازولین، و نیز تزریق وریدی هپارین و دكستران ۴۰ ده درصد در دكستروز پنج درصد تزریقی ممكن است از ترومبوز و توقف خون در عروق جلوگیری كند.

 

قرص ارگوتامین سی و کاربردهای آن
3.5 (70.77%) 13 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.