آزواسپرمی مشکل جنسی مردان نابارور

ناباروری اگر غیر قابل درمان باشد، مسائل اجتماعی و خانوادگی زیانباری بدنبال خواهد داشت. چنان که آمارها نشان می‌دهد پانزده درصد مردان نابارور مبتلا به آزواسپرمی هستند. به عبارت دیگر تعداد اسپرم مرد صفر است. آیا با این حال، مردان مبتلا به آزواسپرمی می‌توانند پدر شوند؟

گردآوری- نبض ما

یک درصد مردان و ۱۵ درصد مردان نابارور دارای آزواسپرمی هستند. آزواسپرمی به معنی ناباروری مطلق نیست. در مردان مبتلا به آزواسپرمی باید تشخیص دقیق علت آزواسپرمی مشخص شود. برای تشخیص باید راهی را انتخاب کرد که در حداقل زمان و با حداقل هزینه به تشخیص برسیم. باید تکلیف زوج‌های با همسر مبتلا به آزواسپرمی روشن شود و از مراجعات مکرر آن‌ها به پزشکان مختلف جلوگیری گردد.

مرد نگران

آزواسپرمی چیست؟

آزو اسپرمی، مردان ناباروری که تعداد اسپرم آنها صفر است. علت ناباروری مردان اختلال در کمیت و یا کیفیت اسپرمها است. در اينگونه مردان هيچ اتفاق قابل تشخيصي در ظاهر مايع مني نمي افتد، چون حدود يک درصد حجم مني را اسپرمها تشکيل مي دهند. تشخيص آزواسپرمي در يک مرد شوک بزرگي براي وي است. اين مردان داراي ميل جنسي و عملکرد جنسي طبيعي هستند و فقط مشکل باروري دارند.

باروری

تشخيص اين بيماري فقط با آزمايش ميکروسکوپيک مايع مني مي باشد که بايد حداقل در دو آزمايش به فاصله ۴ هفته از همديگر تائيد شود. متاسفانه آزواسپرمی نسبتا شایع است، یک درصد مردان و ۱۵ درصد مردان نابارور دارای آزواسپرمی هستند.

تشخیص علت آزواسپرمی

اولین اقدام این است که مشخص کنیم آزواسپرمی انسدادی است یا غیر انسدادی. در آزواسپرمی انسدادی بیضه‌ها اسپرم تولید می‌کنند ولی لوله‌هائی که اسپرم را از بیضه خارج می‌کنند مسدود هستند. در آزواسپرمی غیر انسدادی بیضه‌ها اسپرم تولید نمی‌کنند. شانس باروری در آزواسپرمی انسدادی زیاد است حتی این بیماران گاها با یک عمل جراحی کوچک از راه طبیعی بچه‌دار می‌شوند.

انواع آزواسپرمی

آزواسپرمي قبل از بیضه

توليد اسپرم دربیضه ها تحت كنترل و تحريك مراكز بالاتر در مغز ميباشد. در قسمتي از مغز به نام هيپوفيز، هورموني به نام FSHترشح شده و تولید اسپرم را كنترل ميكند. اگر بنا به هر دلیلی غده هیپوفیز هورمون FSH ترشح نکند، فرد مبتلا به کاهش تعداد اسپرم و در مواردی مبتلا به آزواسپرمی خواهد شد.

اسپرم

اين بيماران را ميتوان با تجويز هورمونهاي لازم، درمان كرد. اين نوع آزواسپرمي شايع نبوده و فقط ٢٪كل موارد آزواسپرم را شامل ميشود.

آزواسپرمي بیضه ای

در اين بيماران بيضه ها معمولا غيرطبيعي بوده يا كوچكند و گاه حتي وجود ندارند. از علل آن ميتوان به بيضه نزول نيافته، سابقه بيماريهاي عفوني از قبيل اوريون، مشكلات ژنتيك و …. اشاره كرد. در برخي موارد بدنبال شيمي درماني، راديوتراپي و …. نيز آزواسپرمي ديده ميشود.

آزواسپرمي با علل بيضه اي، شايعترين شكل آزواسپرمي بوده و گاه به عنوان آزواسپرمي غيرانسدادي نيز خوانده ميشود. تا سالهاي اخير درمان خاصي براي اين قبيل مردان وجود نداشت و تنها راه درمان استفاده از اسپرم يا جنين اهدايي و يا فرزندخواندگي بود. 

آزواسپرمي بعد بیضه ای

در اين بيماران اسپرم در بیضه تولید شده اما انسداد در راههاي خروج آن از بيضه و وارد شدن به مايع مني مانع از وجود اسپرم در مايع مني خواهد شد. اين قبيل آزواسپرمي در مرداني كه وازكتومي كرده اند ديده ميشود. از علل ديگر آن انسداد مادرزادي در مسير خروج اسپرم است.

با توجه به اينكه در اين مردان اسپرم به تعداد مناسب ساخته ميشود لذا ميتوان بدنبال نمونه برداری از بیضه، از اسپرمها جهت لقاح خارج از رحمي استفاده كرد. در موارد وازكتومي يا مواردي كه در اثــر جراحـيهاي قـبلي، مجـــاري انــزالي بسته شـــده میتوان با جراحي ترميمي اقدام به بازكردن مسير نمود.

آزواسپرمی درمان دارد؛ مگر این که….

درمان عللی که مربوط به بیضه است همان‌طور که ذکر شد راه‌حلی ندارد. معمولا برای اطمینان از این که علت آزواسپرمی؛ مربوط به بیضه است از بافت بیضه بیوپسی یا نمونه‌برداری به عمل می‌آید، ولی اگر در بررسی‌ها مثلا مشخص شود کمبود هورمون ال‌اچ یا اف‌اس‌اچ هیپوفیر باعث آزواسپرمی شده است با جبران این دو هورمون می‌توان باروری را برگرداند. همچنین بهتر است مردانی که تحت پرتودرمانی یا شیمی‌درمانی قرار می‌گیرند، قبل از آن مقداری از اسپرم‌هایشان را در بانک اسپرم ذخیره کنند.

باروری مردان

اگر انسدادی رخ داده باشد می‌توان با جراحی انسداد را برطرف کرد. در مواقعی که بیمار به طور مادرزادی مجاری منی‌بر ندارد، می‌توان برای ایجاد باروری به کمک سرنگ اسپرم‌ها را از بیضه استخراج کرد.

گاهی هم با تجویز دارو و جراحی می‌توان کیفیت اسپرم را تا حدودی ارتقا داد. البته اگر تعداد، شکل و حرکت رو به جلوی اسپرم‌ها کافی نباشد تقریبا ناممکن است بارداری اتفاق بیفتد. برای این گروه از مردان می‌توان روش بارداری به طریق لقاح مصنوعی را پیشنهاد کرد، اما جای امید است که امروزه جز در موارد خاص امکان بازگرداندن باروری بسیار بالاست.

آزواسپرمی مشکل جنسی مردان نابارور
5 (100%) 3 رای

ممکن است شما دوست داشته باشید

پیام بگذارید