دانستنی هایی درباره سیزده بدر

سیزده بدر یا به تلفظ عامیانه، سینزده‌ به در، سیزدهمین روز فروردین ماه و از جشن‌های نوروزی است. برخی بر این باورند که در این روز باید برای راندن نحسی از خانه بیرون روند و نحسی را در طبیعت به‌ در کنند.

نبض ما– گردآوری

برای اثبات این‌ که ایرانیان قدیم هم این دیدگاه را داشتند هیچ روایت تاریخی و قابل استنادی وجود ندارد. بعد از سیزده بدر ، جشن‌های نوروزی پایان می‌پذیرد. سیزدهمین روز از هر ماهی در گاه‌نامه‌ی ایرانی تیر یا تیشتر نام دارد و روز سیزده ماه فروردین، جشن سیزده بد‌ر و روز طبیعت نام‌گذاری شده است.

هیچ سندی وجود ندارد که مردمان نسل‌های پیشین از نحسی “سیزده” سخن گفته باشند. شاید در یکی دو سده‌ی اخیر، به دلیل اینکه عدد ۱۳ در برخی دین‌ها و فرهنگ‌ها بدشگون پنداشته می‌شود، در ایران نیز این توجیه بی‌پایه را به سیزده بدر افزوده باشند.

جشن سیزده فروردین ماه روز بسیار مبارک و فرخنده‌ای است. ایرانیان چون در مورد این روز آگاهی کمتری دارند آن روز را نحس می‌دانند و برای بیرون کردن نحسی از خانه و کاشانه‌ی خود کنار جویبارها و سبزه‌ها می‌روند و به شادی می‌پردازند. تاکنون هیچ دانشمندی ذکر نکرده که سیزده نوروز نحس است. بلکه قریب به اتفاق روز سیزده نوروز را بسیار مسعود و فرخنده دانسته‌اند.

سیزده بدر

علت نام‌گذاری سیزده بدر

در سیزدهمین روز از تیر ماه، آرش کمانگیر، پهلوان ایرانی، با پرتاب تیر، مرز میان ایران و توران را جدا کرد و در پی آن آشتی مردمی را میان توران و ایران که سال‌ها در جنگ بودند، برقرار ساخت. به یادبود او ایرانیان جشن تیرگان را در ماه تیر برپا کردند و سیزدهمین روز از هر ماهی را تیر یا تیشتر نامیدند.

نحوه برگزاری سیزده بدر

نیاکان ما پس از دوازده روز جشن که یاد آور دوازده ماه سال است، روز سیزدهم را پایان جشن بزرگ نوروز می‌دانستند. امروزه هم هنوز روز سیزدهم فروردین مانند شب چهارشنبه پایانی سال جایگاه ویژه‌ای دارد. در حقیقت با چهارشنبه‌سوری به پیشواز نوروز و با سیزده‌بدر با شادی آن را بدرقه می‌‌کردند. آنان از بامداد روز سیزده فروردین سفره نوروزی را بر می‌چیدند و سبزه‌ها را با خود برمی‌داشتند و به دشت، بیابان و کشتزارها می‌بردند و به آب روان می‌سپردند که نشانه‌ی ‌پیشکشی دادن به ایزد بانوی آب‌ها است و با نیایش به درگاه اهورامزدا آرزوی بارش باران و سالی پر از فراوانی و شادی می‌کردند.

سیزده بدر 96

امروزه نیز در همه شهرها و روستاها و عشیره‌های ایران، خانواده‌ها به صورت گروهی، گاه چند خانواده با هم غذای ظهر را آماده کرده و آجیل و خوردنی‌های سفره هفت‌سین را با خود برداشته و به دامان صحرا و طبیعت می‌روند و سبزه هفت‌سین را با خود برده و به آب روان می‌سپارند.

آیین‌های سیزده بدر

 

  • گره زدن سبزه
  • سبزه به رود سپردن
  • خوردن کاهو و سکنجبین
  • پختن خوراک‌های گوناگون به ویژه آش رشته
  • پرتاب ۱۳ عدد سنگ (ویژه‌ی مناطق کردنشین)؛ بدین معنا که آرزو می‌کنند بلایا و نحسی از شخص دور شود و به‌ ازای هر سنگ یک آرزوی نیک می‌کنند.

سبزه گره زدن

دروغ سیزده

دروغ سیزده بهانه‌ای برای سرگرمی و خندیدن در سیزده بدر است که اتفاقا یکی از شباهت‌های فرهنگ ایرانی با فرهنگ‌های دیگر است. دروغ‌های روز اول آوریل مانند همین دروغ‌ها و شوخی‌های سیزده‌ به در است. روز اول آوریل، هر چهار سال یکبار مصادف با روز سیزده فروردین است ولی امسال با ۱۲ فروردین مصادف است.

امیدواریم که همانند نیاکان فرهیخته‌مان که طبیعت برایشان اهمیت فراوانی داشته تا آنجا که یک روز از سال را برای بزرگداشت طبیعت نام‌گذاری کرده‌اند، ما هم بتوانیم در این روز به جای آلوده کردن محیط زیست، از آن محافظت کنیم.

روز طبیعت

پیشنهاد مکان هایی برای سیزده بدر کردن برای تهرانی ها

پارک‌های جنگلی تهران

پارک‌های جنگلی سرخه حصار و لویزان و چیتگر از جمله مهم‌ترین مکان‌های گردشگری در تهران هستند. اگر دوست ندارید زیاد از شهر دور شوید ولی در طبیعت نیز باشید باید به سرخه حصار و یا لویزان و چیتگر بروید. لویزان در مرکز تهران برای آنهایی که از شمال و یا مرکز و شرق حرکت می‌کنند برای سیزده بدر بسیار عالی است.

دره کن و سولقان

کن و سولقان نام دو روستای شمال غربی تهران است که نامشان با هم آورده می‌شود که برای سیزده بدر مناسب اند. کن در گذشته از روستاهای اطراف تهران و ری بود که اکنون با گسترش تهران، یکی از نقاط منطقه ۵ شهرداری تهران محسوب می‌شود. سولقان بالای منطقه کن است و در میانه جاده امامزاده داود قرار دارد. از جاذبه‌های این منطقه می‌توان به رودهای کوچک اشاره کرد که به رودخانه‌ی کن منتهی می‌شوند، درختان توت و باغات بسیار اشاره کرد.

روز 13 فروردین

روستای وردیج و واریش

دو روستای وردیج و واریش در همسایگی هم هستند، روستای وردیج بزرگ‌ترین روستای حریم شمال غرب تهران به شمار می‌رود واریش به لحاظ موقعیتی کمی از وردیج بالاتر و البته سرسبزتر است. روستای وردیج به دلیل صخره‌های غیرمعمولش مشهور است که به آدمک‌های سنگی می‌مانند. این روستا هم چنین جاذبه‌های دیگری مانند باغستان‌های سیب، گیلاس، هلو، گلابی، گردو و انگور و در جای جای آن سنگ‌های صیقل خورده برای پیشکش به بازدیدکنندگان دارد. بازدید از آبشار لت مال در روستای وردیج آبشاری دیدنی نیز در سیزده بدر خالی از لطف نیست.

پل طبیعت

پل طبیعت یک پل سه طبقه غیرخودرویی و پیاده راهی است که در تهران قرار دارد، از مهرماه ۱۳۹۳ افتتاح شده و برای سیزده بدر کردن مناسب است. این پل از عرض بزرگراه مدرس می گذرد. پل طبیعت بزرگ ترین پل غیرخودرویی ایران محسوب می شود. با ساخت پل طبیعت بوستان های طالقانی در شرق و آب و آتش و بنادر در غرب زمین های عباس آباد به هم متصل می شوند.

سبزه

پل طبیعت ۷۰۰۰ مترمربع مساحت دارد. این پل به گفته مدیر عامل سازنده آن نماد جدیدی برای شهر تهران محسوب می شود. این پل در بزرگراه مدرس تهران واقع شده، پلی سه طبقه با طراحی ارگانیک و شبیه به درخت است. فرم درختی ستون ها و انتخاب نام “طبیعت” برای پل، هر دو تاکیدیست بر پیوستگی دو فضای سبز (دوطبیعت) توسط پل.

باغ گیاه شناسی

این باغ که یکی از بزرگ ترین باغ های گیاه شناسی جهان محسوب می شود، آب و هوایی نیمه خشک دارد. هدف از احداث باغ گیاه شناسی، ایجاد مجموعه ای از گیاهان بومی و غیر بومی در فضای باز یا در گلخانه ها است. باغ گیاه شناسی نقش مهمی در زمینه تحقیقات علوم گیاهی و باغبانی، آموزش عمومی و آشنا ساختن مردم با اهمیت و تنوع گیاهان و لزوم حفاظت از آنها رو بر عهده دارد.

باغ گیاه شناسی واقع در کرج بسیار زیبا و دیدنی در این باغ طبیعت های زیبای جهان مثل کوه هیمالیا، پل چینی، دریای خزر و … شبیه سازی شده تا عاشقان طبیعت لذت ببرند و در فصل اردیبهشت گلاب گیری نیز دارند این باغ دارای پارکینگ و کافی شاب و رستوران و فروش گل و گیاه نیز است.

کاخ گلستان

کاخ گلستان در میدان ارگ تهران واقع است، مجموعه کاخ گلستان، یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران، محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین و کهن ترین بناهای پایتخت دویست ساله ایران به حساب می آید.

محدوده مکانی تاریخی آن از شمال به خیابان و میدان امام خمینی(ره)؛سپه سابق، از غرب به خیابان خیام، از شرق به خیابان ناصر خسرو و از جنوب به خیابان پانزده خرداد و میدان ارگ محدود می شود.

بناهای این کاخ در زمان های مختلف ساخته شده اند. نام آن از تالار گلستان واقع در عمارت خروجی گرفته شده است.

کاخ گلستان

پرده های نقاشی و آینه های قدی و مرمرها و ستونهای بلند و درهای خاتم کاری آن در سال ۱۲۰۶ یعنی در دوران آقا محمد خان از قصر وکیل شیراز به این محل منتقل شده اند و تزئینات ایوان شامل گچبری، سنگ تراشی، خاتم کاری، آینه کاری و منبت و مشبک آن هم به جا مانده از سال۱۳۰۰ یعنی دوران ناصرالدین شاه است.

گردشگران در سیزده بدر می توانند در مجموعه گلستان از تالار موزه، تالار آینه، تالار عاج یا سفرخانه تالار برلیان و عمارت خوابگاه بازدید کنند.

دانستنی هایی درباره سیزده بدر
1 (20%) 1 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید