رینوپلاستی شایع ترین جراحی برای آرامش روان!

امروزه جراحی زیبایی به خصوص رینوپلاستی به یک عامل فریبنده و وسیله اي براي تجمل گرایی افراد تبدیل شده و این امر سبب پایه ریزي انتظارات غیر واقعی در افراد و مخدوش شدن حقایق در مورد ماهیت واقعی آن شده است.

گردآوری – نبض ما

جراحی زیبایی بینی ( رینوپلاستی ) مشکل ترین و پیچیده ترین جراحی زیبایی کل صورت است و براي بهتر کردن ظاهر بینی انجام می شود.

مطالعه Belli و همکاران وی نشان داد بیماران مراجعه کننده براي عمل رینوپلاستی ، از جراح درخواست داشتند تا عمل به گونه اي صورت گیرد که آنها رضایت و احساس بهتري نسبت به خودشان بعد از عمل پیدا کنند. ارزشیابی هاي روانپزشکی بر روي کسانی که خواهان زیبایی بودند؛ از دیرباز مورد توجه بوده و بر اساس مطالعات افرادي که داراي بعضی از حالات روانی مثل افسردگی، اضطراب و روان پریشی هستند و نیز کسانی که از اختلالات روانی مزمن رنج می برند واجد شرایط کافی براي انجام جراحی زیبایی نیستند.

در میان جراحی هاي زیبایی، رینوپلاستی شایع تراست و بیماران معمولاً نارضایتی بیشتري از ظاهر خود ابراز می دارند. زیرا مشاهده متقاضی رینوپلاستی در مقایسه با متقاضیان مداخلات زیبایی دیگر خود در آینه، بدشکلی فرد را به صورت روزانه به او یادآوري می کند و باعث پریشانی وي می گردد. بیمارانی که تحت عمل رینوپلاستی قرار می گیرند؛ به بدشکلی بدنی توجه بیشتري می کنند که شاخصی از دگرگونی هاي روانشناختی در این بیماران است و عدم رضایت از ظاهر، در این گروه نسبت به سایر بیمارانی که به جراحی زیبایی می پردازند؛ بیشتر است.

عمل بینی

وضعيت روحي و رواني فرد در انجام رینوپلاستی

بسيارند بيماراني كه پس از عمل رینوپلاستی با وجود نتيجه رضايت بخش، به دليل مشكلات روحي- رواني، وسواس فكري يا شخصيت هاي متزلزل و بيش از اندازه تاثيرپذير از ديگران، از نتيجه عمل خود ناراضي هستند.

شمار زيادي از افرادي كه خواهان جراحي زيبايي بيني هستند، از نظر خود دلايل موجهي دارند، به مانند كسب موفقيت در تشكيل زندگي زناشويي، به دست آوردن اعتماد به نفس بيشتر در برخوردهاي اجتماعي، جلب رضايت خانواده و دوستان و.. در اين مقطع بايد ضمن ارزيابي بيمار به او گوشزد شود كه تغييرات ظاهري به نجات ازدواج در حال شكست يا به دست آوردن شغل ج

ديد يا بهبود چشمگير در زندگي كمك معجزه آسايي نمي كند.

ضمن اينكه ضروري است افرادي كه از جراحي انتظاري غيرواقع بينانه دارند، از عمل صرف نظر كنند. همچنين لازم است كه جراحي زيبايي در افرادي كه دچار بحران هاي شديد روحي، اضطراب يا هيجان هاي ناپايدار هستند، به تعويق بيفتد.

داوطلب مناسب جراحی پلاستیک بینی

داوطلب مناسب جراحی پلاستیک بینی فردی است که از عمل انتظار واقع‌بینانه‌ای دارد و برای انجام عمل تحت فشار دیگران نیست و مهم‌تر از آنکه انتظار تغییرات بزرگی را در بهبود روابط فردی و اجتماعی پس از عمل خود ندارد و قوی‌ترین دلیلش برای انجام جراحی بینی خشنودی شخص خود است

جراحی كه اقدام به این عمل می كند، باید بتواند تشخیص دهد انگیزه بیمار از عمل جراحی چیست، گاهی اوقات بیمار به خاطر ناكامی هایی كه در زندگی داشته اقدام به عمل می كند تا مشكلاتش حل شود و این انگیزه صحیح نیست انگیزه افراد از انجام اعمال زیبایی باید علمی باشد. در صورتی كه غیر از این باشد، آنان ناكامی خودشان را در زندگی به گردن جراح می اندازند. جراح باید روانكاوی كند كه آیا عمل را صرفاً برای زیبایی می خواهند یا اینكه انگیزه های دیگری وجود دارد.

کسانی که تحت بحران های شخصی قرار گرفته اند

به بیمارانی که تحت بحران های شخصی قرار گرفته اند قبل هر چیز توصیه می شود که ابتدا صبر کنند تا مشکلشان به طور کامل حل شود سپس برای عمل رینوپلاستی اقدام کنند هنگامی که شما برای جراحی زیبایی تصمیم نهایی خود را می گیرید و رضایت خود را به دکترتان اعلام می کنید باید در سلامت عقلی کامل باشید

بیماری روانی

ممکن است انجام جراحی های زیبایی برای افرادی که نشانه های بیماری های روانی یا اختلال روحی را از خود بروز می دهند مناسب نباشد.به افرادی که بیش از حد از خود ایراد می گیرند به عنوان مثال افراد لاغر که خود را چاق می پندارند و از این حالت رنج می برند یا افرادی که به دکترهای متعددی مراجعه می کنند تا کسی را پیدا کنند که عملی که می خواهند را برایشان انجام دهد توصیه می شود که ابتدا تحت درمان روحی و روانی قرار گیرند و سپس برای جراحی زیبایی اقدام کنند.

 

انجام جراحی های زیبایی اعم از لیفت صورت ،جراحی بینی و جراحی پلک نه تنها تاثیر شدید فیزیکی خواهد داشت بلکه به همان اندازه تاثیر روحی بر روی فرد خواهد گذاشت .به همین دلیل است که باید خودتان را با اطلاعات مناسب درباره ی عملی که قرار است انجام دهید مجهز کنید هر چند که این اطلاعات کوچک و جزیی به نظر برسد.علاوه بر این پیدا کردن جراحی که تجربه ی وسیعی در انجام اینگونه عمل های جراحی داشته باشد یک امتیاز محسوب می شود.

نکات روانشناسی بعد از رینوپلاستی

بعد از انجام جراحی رینوپلاستی مدت دو ماه طول می کشد تا بینی تقریبا شکل جدید خود را نمایان سازد و زیباییش آشکار گردد . در این مدت باید صبور باشید و از نگرانی بیمورد در مورد ورم یا بزرگی بینی بپرهیزید. در 6 ماه اول بعد از عمل ،بسیاری از اطرافیان در مورد بینی شما اظهار نظر می نمایند و ممکن است عمدا یا سهوا خاطر شما را آزرده سازند.

شما باید آمادگی روحی برخورد با این مساله را در خود ایجاد نمایید . معمولا بعد از جراحی با وجود افزایش زیبایی بینی و صورت شما، ممکن است اشکالات بسیار کوچکی وجود داشته باشد که توجه دوستان را جلب نماید ولی شما باید به خاطر داشته باشید که این اشکالات جزیی، اولا اجتناب ناپذیر است و ثانیا در کل اهمیت ناچیزی دارند. اعتماد به نفس داشته باشید، از زیبایی خود لذت ببرید و ذهن خود را به آنها مشغول نسازید.

منابع:

iransalamat.com

drtaherian.com

drhosnani.com

مقاله وضعیت سلامت روان قبل و بعد از عمل جراحی بینی، مینا باغبان بوساری و همکاران

 

رینوپلاستی شایع ترین جراحی برای آرامش روان!
4 (80%) 2 رای

ممکن است شما دوست داشته باشید

پیام بگذارید