نحوه بستن چمدان برای سفر نوروزی

بستن چمدان وقتی کار راحتی به نظر می رسد که در کمد لباس ها و کشوها را باز کینم و هر چیزی را که می خواهیم، بدون ترتیب داخل چمدان بریزیم؛ ولی مثل هر کار دیگری، بستن کوله بار سفر هم شیوه های خوب و بدی دارد.

گردآوری – نبض ما

برای این که در چمدان تان را بدون دردسر ببندید و وسایل تان را همان جور که می خواهید، در مقصد تحویل بگیرید، خوب است که به نکات زیر برای بستن چمدان توجه داشته باشید:

انتخاب لباس ها

تمام لباس هایی را که تصور می کنید نیاز خواهید داشت جمع کنید. همه را دوباره بررسی کنید و نیمی از آن ها را دوباره به کمد برگردانید. حذف لباس های با رنگ های مشابه، بلوز بیشتر و شلوار کمتر، از نکاتی است که باید در نظر بگیرید. برای یک سفر پنج روزه ۵ بلوز و دو شلوار نیاز خواهید داشت و دو مانتو. در یک چمدان متوسط می توان به راحتی دو شلوار جین، ۵ بلوز، دو مانتو و سه گرمکن جا داد.

برای بستن چمدان فکر برداشتن وسایل سنگین را از سر بیرون کنید. اتو و سشوار از وسایلی است که در بیشتر هتل های امروزی در اختیارتان قرار می گیرد. این وسایل سنگین و اضافی، باعث خراب و چروک  شدن لباس های تان می شود.

اغلب ما سه نوع لباس مختلف در سفر همراه داریم: لباس های رسمی، لباس های غیررسمی و راحت، لباس های ظریف تر و کوچک تر مثل جوراب و لباس زیر. برای چیدن هرکدام از این ها می توانید راه های زیر را درنظر بگیرید:

لباس های رسمی را با چوب رختی در کاورهای پلاستیکی خشک شویی بگذارید. برای این که اصطکاک و روی هم ساییده شدن لباس ها و درنتیجه چروک آن ها کمتر شود، بهتر است در هر کاور فقط یک لباس قراردهید.

چمدان

برای جا دادن لباس های راحت تر مثل شلوارهای جین و بلوز و ژاکت و تی شرت ها در بستن چمدان دو تا راه وجود دارد: هم می توان آن ها را تا کرد و هم لوله می شوند! لوله کردن برای جین و تی شرت عالی است، جای کمتری را در چمدان اشغال می کنند و چروک هم نمی شوند. لباس هایی مثل ژاکت و بلوز را هم به شکل مربع تا کنید.

تا کردن لباس

برای بستن چمدان تمام دکمه های لباس را ببندید. آن را روی تخت، یا هر سطح صاف دیگر، بگذارید، طوری که پشت لباس به طرف شما باشد. چروک ها را صاف کنید. آستین های لباس را از سرشانه بگیرید و در امتداد طول روی لباس تا بزنید، ممکن است آستین ها کمی از پایین لباس بیرون بماند اشکالی ندارد، حالا یک سوم از پایین لباس را به داخل تا بزنید و بعد خط تای تازه را به سمت سرشانه ها بالا بیاورید و در واقع یک تای عرضی بزنید.

لوله کردن لباس

شلوارهای جین را از وسط در راستای طول تا کنید، طوری که دو پاچه ی شلوار روی هم قرار بگیرند، حالا از کمر شلوار شروع به لوله کردن کنید تا پایین. برای تی شرت ها، آن  ها را روی یک سطح صاف، به رو، پهن کنید، طوری که پشت لباس به سمت شما باشد. آستین ها را به عقب، به سمت خودتان، تا بزنید. حالا یک مستطیل دارید، مستطیل را از طول یک تا بزنید و بعد لوله کنید.

برای بستن چمدان بهتر است لباس های زیرتان را یک جا بگذارید. کیسه  های توریِ مخصوص لباس شویی قیمت مناسبی دارند و چون جنس شان نایلون است سبک هم هستند. از این کیسه ها تهیه کنید و تمام لباس های ظریف تان را به صورت یک جا در آن بچینید. جوراب ها را هم جفت جفت درهم گلوله کنید و در کفش ها بگذارید، یا نگه دارید برای این که شکاف ها و جاهای خالی مانده ی چمدان را با آن ها پرکنید.

کیسه های پلاستیکی زیپ کیپ، بهترین انتخاب برای دسته بندی وسایل است. می توانید کفش های کثیف، شامپو و وسایل بهداشتی و یا هر وسیله ای دیگری که امکان ریختن روی لباس ها و خراب کردن شان را دارد، در آن ها بگذارید.

مرتب کردن لباس ها

داخل چمدان خود را به صورت یک ساختمان سه طبقه تصور کنید. در طبقه اول لباس های رول شده، در طبقه دوم لباس های بلند تر مثل دامن و شلوار قرار می گیرند و در طبقه سوم لباس های تا شده مثل پیراهن را به صورتی که یقه آن ها ایستاده و مرتب باشد قرار دهید. برای جلوگیری از سر خوردن طبقات روی هم یک پوشش لباس خشکشویی را بین هر طبقه قرار دهید. با این کار هم لباس ها تمیز می مانند و هم در اثر حرکت دادن چمدان به هم نمی خورند ممکن است کاور ها در طول سفر به دردتان هم بخورد.

دقت کنید لباسی را که اول از هم نیاز پیدا خواهید کرد روی طبقات قرار دهید مثل حوله حمام یا پیژامه. در ادامه مراحل بستن چمدان به صورت تصویری آمده است:

مرتب کردن چمدان چمدان چمدان ها چمدان مرتب چمدان منظم

در این تصویر می توانید تفاوت قرار دادن لباس  برای بستن چمدان به صورت تا شده و لوله شده را مشاهده کنید.

چمدان نامنظم

کفش ها

برای بستن چمدان کفش های سه گانه برای سفر شامل صندل، کتانی و کفش مهمانی است که هر سه را باید به همراه داشته باشید. اما کفش ها سنگین هستند و جای زیادی می گیرند برای همین بهتر است سنگین ترین آن ها را بپوشید و بقیه را در پوشش پلاستیکی قرار داده و در کنار عینک آفتابی، لوازم الکترونیکی مثل شارژر و … قرار دهید.

محصولات بهداشتی

در سفر از محصولات چند منظوره مثل مرطوب کننده های ضد آفتاب، شامپوی سر و بدن و محصولات مشابه مخصوص سفر استفاده کنید تا جای کمتری بگیرند. می توانید مقداری از محصولات محبوب تان مثل شوینده پوست را که می خواهید با خود ببرید در یک بطری محکم ریخته و در کیسه پلاستیکی در چمدان بگذارید.

نحوه بستن چمدان برای سفر نوروزی
5 (100%) 1 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید