نقش پروتئین آرژنین در بدنسازی

آرژنین یک آمینو اسید نیمه ضروری و بخشی از واحد های سازنده پروتئین ها می باشد که دارای کارکرد های فیزیولوژیکی بسیار زیادی است. آرژنین به عنوان پیش ماده گاز نیتریک اکسید شناخته می شود.

گردآوری – نبض ما

آرژنین یک آمینو اسید نیمه ضروری است (آرژنین سازنده بلوک پروتئنی است که باعث اتساع عروق می شود) و ماده ی اولیه گاز نیتریک اکسید است که سبب گشادی عروق شده و این امر خونرسانی به اندام هایی را که در جریان فعالیت ورزشی درگیر هستند، تسهیل نموده و در نتیجه می تواند کارایی ورزشکار را به ویژه در فعالیت های هوازی افزایش دهد. همچنین این آمینو اسید قادر به پاکسازی رادیکال های آزاد از خون، بهبود عملکرد سیگنال های سلول های عضلانی، رها سازی هورمون رشد، حمایت از کلسترول خوب و تنظیم متابولیسم چربی و سطح نمک در بدن است.

بدنسازان باید به دلیل خاصیت تعدیل نمک نیز به آرژنین علاقمند باشند زیرا از دست ندادن آب زیر پوست که به دلیل احتباس آب و نمک در بدن اتفاف می افتد باعث می شود تا بدن ظاهری نرم و پف آلود داشته باشد و عضلات صاف و فاقد بر آمدگی به نظر برسند. همچنین حفظ نیتروژن بوسیله مصرف نیتروژن مسئله ای است که بین بدنسازان و دانشمندان مورد توافق است.

منابع غذایی آرژنین

آرژنین آمینو اسیدی می باشد که بدن به صورت طبیعی قادر به ساخت آن نمی باشد و از این جهت باید از طریق منابع غذائی که سرشار از این آمینو اسید هستند،آرژنین خود را تامین کنید.

آرژنین در مقادیر بالا در آجیل ها و دانه ها نظیر بادام زمینی  و بادام یافت می شود.این آمینو اسید همچنین در شکلات و کشمش نیز یافت می شود. فیبر های غذائی بسیار مهم هستند زیرا باعث می شوند که دستگاه گوارش انسان بتواند به درستی  کار خود را انجام دهد. آنها بدن را قادر می سازند که از بقیه مواد غذائی نیز بتواند به خوبی  استفاده کند. فیبر ها در طول دستگاه گوارش ما می توانند تقریبا بدون اینکه هضم شوند به مسیر خود ادامه دهند. هنگامی که به روده بزرگ می رسند سپس تجزیه می شوند.

منابع غذایی حاوی آرژنین

چه کسانی به آرژنین نیاز دارند؟

از این افراد می توان به کودکان، نوزادن، ورزشکاران، افراد چاق و دارای اضافه وزن و همچنین افراد مسن اشاره کرد.در افراد بزرگسال آرژنین یک آمینو اسید غیر ضروری تلقی  می شود اما در کودکان برعکس وجود آرژنین برای بهبود و گسترش دستگاه ایمنی آنها در بزرگسالی بسیار ضروری می باشد.

افرادی که دچار آسیب دیدگی هستند می توانند از مصرف آرژنین سود ببرند زیرا بدن هنگامی که آسیب می بیند و نیازمند ترمیم می باشد نیاز بیشتری به این آمینو اسید پیدا می کند. با توجه به قابلیت ایجاد انبساط در عروق توسط آرژنین این آمینو اسید می تواند توسط افرادی که دچار اختلالات جنسی  یا اختلال در نعوظ هستند نیز مورد استفاده قرار بگیرد. در موارد اختلال در نعوظ یا گردش خون ضعیف در بدن آرژنین به عنوان یک افزایش دهنده قطر رگ های خونی عمل می کند و به این طریق باعث می شود خون بیشتری به مناطق مورد نیاز جریان پیدا کند.

آرژنین همچنین برای ورزشکارانی که تمرینات سخت و شدیدی نیز دارند مفید می باشد. مصرف ارژنین می تواند باعث بهبود سیستم ایمنی بدن شود که به تبع آن ورزشکار می تواند سخت تر تمرینات خود را ادامه دهد و احتمال ابتلا به بیماری های ناشی  از فعالیت های بدنی بیش از حد نیز بسیار کاهش می یابد.

ورزشکارانی که مصرف استروئید های آنابولیک یا آندروژنیک خود را قطع می کنند می توانند از مصرف آرژنین سود ببرند زیرا مصرف استروئید ها اغلب باعث ایجاد فشار خون بالا و تجمع کلسترول های بد در بدن می شوند. آرژنین نشان داده است که می تواند این شرایط را معکوس کند. همچنین آرژنین به دلیل دارا بودن قابلیت هایی نظیر افزایش متابولیسم چربی  ها و کاهش فشار خون می تواند برای افراد چاق و دارای اضافه وزن کمک کننده باشد.

مقدار مصرف

این مکمل با توجه به هدف مورد نظر برای ورزشکاران متفاوت است و بر حسب سن، جنس، قد و وزن ورزشکار بین ۱۰-۴ گرم در روز خواهد بود. هر یک عدد قرص آرژنین ۱ گرم می باشد. اگر هدف از مصرف آرژنین کمک به حذف آمونیوم از عضلات باشد، روش صحیح مصرف یک تا دو ساعت قبل از ورزش و تمرین و نیم تا یک ساعت بعد از ورزش است. اگر هدف افزایش ترشح هورمون رشد باشد، دوز توصیه شده توسط متخصص تغذیه یا پزشک باید بعد از شام و یا  قبل از خواب مصرف شود.

قرص آرژنین

اثرات جانبی

  • درد شکم
  • نفخ
  • اسهال
  • بدتر شدن تنفس در افراد مبتلا به آسم

با هیچ نوع آمینو اسیدی امکان “Over dose” (مصرف بیش از اندازه) وجود ندارد. اما مصرف خیلی زیاد ارژنین می تواند منجر به اسهال، ضعف و سستی و حالت تهوع شود.

این دارو برای افرادی که احتمال بروز واکنشهای آلرژیک در آنها زیاد است نباید مصرف شود. همچنین افرادی که ناراحتی قلبی و یا سابقه مشکلات روحی و روانی دارند باید با پزشک معالجشان برای مصرف آرژنین به صورت مکمل مشورت کنند.

آرژنین ممکن است با برخی از داروها که کاهش فشار خون، داروهای قلبی و داروهای خاص مانند ویاگرا برای درمان اختلال نعوظ تداخل پیدا کند. زنان باردار و زنان پرستاری که هستند باید از مکمل های بدون نیاز به صحبت با دکتر خود نمی کنند.

منابع:

بادی فول،فیتنس آنلاین، های دکتر،مجله اینتر نتی مکملها دات آی آر

نقش پروتئین آرژنین در بدنسازی
3.5 (70%) 2 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید