تاثیر داروی آهن بر درمان سردرد میگرنی

میگرن یکی از اختلالات شدید است که ویژگی آن سردرد میگرنی ملایم یا شدید پی در پی می‌باشد و غالباً با علایمی در سیستم عصبی آتونومس همراه است.

به گزارش نبض ما، طبق تحقیقاتی که توسط دکتر محمود غلامرضا میرزایی و همکاران ایشان در دانشگاه علوم پزشکی شهر کرد انجام گرفته، تاثير آهن درماني در شدت و مدت زمان حملات سردرد میگرنی در بيماران  بررسی شده و نتایج آن در قالب مقاله ای علمی در مجله دانشگاه علوم پزشکی شهر کرد ارائه گردیده است.

ميگرن به عنوان شايع ترين شكل سردرد مزمن با طول مدت 72-4 ساعت و فواصل بدون درد و گاهي با علامت هايي قبل از حمله سردرد مثل خطوط زيگزاگ يا ستاره در ميدان بيناي و در طول حمله با علائمي مثل تهوع، استفراغ، ترس از نور يا ترس از صدا تشخيص داده مي شود. سردرد میگرنی در خانم ها 3-2 برابر بيشتر از آقايان بوده و براساس گزارش سازمان بهداشت جهاني رتبه نوزدهم اختلالات ناتوان كننده را به خود اختصاص داده است.

علي رغم اينكه پاتوفيزيولوژي واحدي را در مورد سردرد میگرنی نمي توان ذكر كرد، توارث در آن دخيل و بعضي از مواد غذاي و حملات روحي به عنوان برانگيزنده آن مطرح مي باشند. در مطالعات جديد بر كاهش جريان خون ناحيه اي مغزدر حين حملات ميگرن اشاره شده است.

كم خوني فقرآهن

كم خوني فقرآهن شايع ترين نوع كم خوني و شايع ترين اختلال تغذيه اي در دنيا است. اين آنمي بيشتردر زنان و بخصوص در سنين 49 -15سال شيوع بالايي دارد. طبق برآوردهاي انجام شده توسط سازمان بهداشت جهاني (WHO) حدود 149 ميليون نفر در ناحيه مديترانه شرقي مبتلا به اين بيماري هستند. آنمي با علايمي نظير خستگي، كاهش فعاليت بدني، تنگي نفس، تپش قلب و سردرد بروز مي نمايد و داراي عوارضي نظير ضعف عمومي، افسردگي، كاهش توانايي و عملكرد جسمي، اختلال در رشد و تكامل فيزيكي و ذهني، كاهش حافظه و قدرت يادگيري به ويژه در رده هاي سني پايين و در دوران رشد، افزايش قابليت ابتلا به عفونت در تمام گروه هاي سني، افزايش آستانه درد، تغييرات خلقي، اختلال در تمركز حواس همراه مي باشد. ژنتيك نيز در اين بيماري نقش عمده اي دارد.

کم خونی

آهن و تاثیرات آن

آهن فاكتوري است كه براي رشد سلول ها، به خصوص سلول هاي عصبي نقش بسزايي دارد و نقش آن در فعاليت هاي هيپوكامپ ورفتارهاي شناختي مشخص شده است. كمبود آن ممكن است در هر سني منجر به سكته مغزي گردد. ديده شده است كه ميزان فعاليت آنزيم منوآمينواكسيداز پلاكتي در ميگرني ها و در آنمي فقرآهن هردو كاهش مي يابد. همچنين نشان داده شده است كه آهن براي سنتز و فعاليت آنزيم فوق لازم است . ضمناً در ميگرن قاعدگي (Migraine Menstrual) افت بعضي از يون هاي خون از جمله آهن را به دنبال تغييرات هورموني دخيل مي دانند.

رابطه سردرد میگرنی ، آهن و کم خونی

در مطالعه اي در سال 2005 برروي 90 بیمار مبتلا به سردرد میگرنی ديده شد كه 4 نفر از آنها مبتلا به بيماري سيلياك مي باشند و حذف گلوتن از رژيم غذايي باعث بهبود سردرد آنها گرديد بر اساس مطالعه دکتر كيواني و همكاران ایشان بين كم خوني فقر آهن و سردرد میگرنی ارتباط معني داري وجود دارد.

در مطالعه دکتر قاسمي و همكاران ایشان، تجويز قرص آهن به بيماران مبتلا به انواع سردردهاي عروقي موجب كاهش معني دار تعداد حملات و شدت سردرد در طي مدت مصرف و همچنين پايان دوره تجويز گرديد.

 Siva و همكارانش در تحقيق خود بر روي 56 بيمارمبتلا به آنمي سيكل سل نشان دادند كه حدود 50 درصد آن ها به سردردهاي شديد و مكرر از نوع سردرد میگرنی بدون اورا مبتلا بوده اند كه اين درصد نسبت به شيوع معمول ميگرن بسيار بالاتراست. Sensing و همكاران درآمريكا در بررسي خود بر روي40 بيمار مبتلا به ميگرن نشان دادند كه بهبود وضعيت تغذيه و ارتقاي كيفيت زندگي موجب كاهش چشمگير در ميزان و شدت حملات سردرد میگرنی در80 درصد بيماران مورد تحقيق گرديده است.

در بعضي مطالعات نيز درمورد عوامل موثر بر سردردهاي تنشي به كمبود فاكتورهاي ريبوفلاوين، منيزيم و آهن در بروز اين سردردها اشاره شده است.

قرص آهن

روش تحقیق و نتیجه مطالعه

در تحقیقی که توسط دکتر محمود غلامرضا میرزایی صورت گرفته،  مطالعه ای شبه تجربي بر روي 90 نفر از زنان مبتلا به ميگرن، در سه گروه 30 نفري (با تعادل منفي آهن، با آنمي فقر آهن و يا با آهن خون طبيعي)، در سه دوره 45 روزه انجام گرديد. براي بيماران هر سه گروه در هر سه دوره درماني داروي والپروات سديم (mg 400 روزانه) تجويز گرديد و در دوره دوم درمان بيماران هر سه گروه علاوه بر والپروات سديم، روزانه سه قرص سولفات آهن حاوي mg 50 آهن دريافت نمودند. تعداد حملات و شدت سردرد بيماران قبل از شروع درمان و در انتهاي هر دوره درماني مورد بررسي قرار گرفت.

اين بررسي نشان داد كه روند موجود در گروه هاي درماني با يكديگر متفاوت مي باشد. بطوري كه روند تعداد حملات و شدت حملات طي مطالعه براي دو گروه تعادل منفي آهن و فقرآهن با يكديگر مشابه بوده اما با روند گروه سوم متفاوت و از روند كاهشي دو گروه ديگر كمتر بود.

با توجه به نتایج اين تحقيق مي توان داروي آهن را جايگزين بخشي از تدابيردرماني رايج در سردرد ميگرن در افراد با آنمي فقر آهن قرار داد كه عوارض سوء آن به طرز چشمگيري نسبت به ساير داروهاي رايج در درمان ميگرن كمتر خواهد بود.

منبع:

« آهن درماني و سردردهای میگرنی »، دكتر محمود غلامرضا ميرزايي و همکاران ایشان، گروه مغز و اعصاب-دانشگاه علوم پزشكي شهركرد، journal.skums.ac.ir

 

تاثیر داروی آهن بر درمان سردرد میگرنی
3 (60%) 1 رای

ممکن است شما دوست داشته باشید

پیام بگذارید