همه چیز در مورد بیماری های مربوط به بیضه ها

هرعضوي از بدن انسان ممکن است دچار اختلالات ساختاري يا بيماري شود. بیماری های مربوط به بیضه ها نيز فراوان است. نمونه بارز اين دست بيماري ها، واريكوسل است كه با واريسي شدن عروق بيضه همراه بوده و در ۱۰درصد مردان بالغ مشاهده مي شود.

گردآوری- نبض ما

در این مطلب به تعدادی از بیماری های مربوط به بیضه ها در مردان اشاره می شود.

درد بیضه

برای یک مرد چیزی دردناک تر از وارد آوردن ضربه ای به بیضه هایش نیست. اما همه دردهای بیضه ناشی از ضربه خارجی نیست. گاهی منشأ درد در خود آنها است. علت احتمالی درد بیضه بستگی به سن شما دارد. درد بیضه در بزرگسالان می تواند ناشی از التهاب اپیدیدیم در اثر عفونت آن باشد. (اپیدیدیم یا بربخ لوله ای پیچ خورده در پشت بیضه و داخل کیسه آن است.) در اینجا نه تنها پوست بیضه درد می گیرد، بلکه احتمالاً احساس تورم یا برآمدگی در اپیدیدیم خواهید کرد.

درد بیضه در کودکان و نوجوانان ممکن است در اثر پیچیده شدن طناب منوی متصل به بیضه به دور آن باشد. در بیماری های مربوط به بیضه ها ، چیزی شبیه به این در کودکان بسیار شایع و کمتر جدی است (گرچه ممکن است دردناک باشد) که پیچ خوردگی جائی به نام زائده بیضه یا اپیدیدیم است. این پیچ خوردگی ها خود به خود روی می دهد، گاهی در حال بازی و گاهی نیز در نیمه شب.

درد بیضه ها می تواند ناشی از اوریون باشد. به علاوه، ممکن است علل غیر مستقیمی مثل فشردگی اعصاب پشت، سنگ کلیه، سیاهرگ های واریسی طناب منوی.

پزشک ممکن است بتواند بیضه ها را بدون جراحی نجات دهد، اما این کار اغلب بسیار دردناک است. معمولاً عمل جراحی اجتناب ناپذیر می شود. پزشک پیچ خوردگی را باز کرده و سپس آن را به درون پوست بیضه می دوزد تا دوباره گرفتار نشود. حتی اگر بدون عمل هم پیچ خوردگی باز شود، پزشک ممکن است عمل جراحی ثابت کردن بیضه را لازم بداند.

آن را خنک کنید. اگر پزشک پیچ خوردگی زائده بیضه یا التهاب اپیدیدیم را تشخیص دهد، نیازی به جراحی نیست. این پیچ خوردگی گرچه دردناک است، اما خطرناک نیست. در این حالت، پزشک کمپرس یخ، بالاگرفتن پوست بیضه و داروهای مسکن به مدت چند هفته تجویز می کند، گرچه درد به طور عادی ظرف دو یا سه روز فروکش می کند. با گذاشتن بالش در زیر لمبر یا پوشیدن شورت ورزشی بیضه ها را بالا بگیرید. اگر درد طول بکشد، عمل جراحی ممکن است لازم شود.

واریکوسل

واريكوسل يا واريسي شدن عروق بيضه شايع ترين بیماری های مربوط به بیضه ها در مردان پس از بلوغ است و ۱۰درصد مردان بالغ به آن مبتلا مي شوند. نكته مهم تر آن كه اين بيماري به رغم آن كه گفته مي شود شايع ترين عامل ناباروري مردان است لزوما منجر به ناباروري نمي شود. سن شروع آن هم معمولا در زمان بلوغ يا بلافاصله پس از بلوغ است، ولي در سن كمتر يا سن بالا نيز ممكن است ايجاد شود.

واريكوسل به دنبال گشادي سياهرگ هاي بيضه رخ مي دهد و در واقع نوعي تمايل سرشتي براي شل بودن جداره سياهرگ ها در سراسر بدن است. به بيان ديگر در افرادي كه مبتلا به واريكوسل هستند، احتمال بروز واريس پا و هموروئيد نيز بيشتر است.

واريكوسل بيماري اي است كه بسته به شدت آن با درد، آتروفي (كوچك شدن سايز و نرم شدن قوام بيضه) و ناباروري همراه خواهد بود. درد ناشي از واريكوسل دردي است كه با احساس سنگيني همراه است، كه با فعاليت و ايستادن تشديد شده و با استراحت بهبود پيدا مي كند. به علاوه شيوع اين بيماري در وريد بيضه چپ بسيار بيشتر از بيضه راست است.

درمان واريكوسل ممكن است ضروري نباشد، اما اگر نابارور هستيد يا واريكوسل شما باعث درد يا تحليل رفتگي بیضه ها شده، ممكن است لازم باشد آن را ترميم كنيد. درمان با هدف بستن وريدهاي آسيب ديده و هدايت جريان خون به وريدهاي طبيعي انجام مي گيرد.

در صورتي كه تحليل رفتگي پيشرونده بيضه، درد يا نتايج غيرطبيعي در آزمايش اسپرم رخ دهد، ترميم در دوره نوجواني ممكن است ضرورت پيدا كند.

سرطان بيضه

اين نوع سرطان برخلاف ديگر سرطان ها که بيشتر در سنين بالا اتفاق مي افتد، در سنين جواني شايع است (در دهه سوم زندگي). متاسفانه سير پيشرفت سرطان بيضه خيلي سريع است، يعني ممکن است توده طي ده روز به دو برابر برسد. اولين علامت سرطان بيضه وجود توده اي در بيضه است. اين توده ممکن است به اندازه يک نخود باشد.

هر نوع توده در داخل بیضه ها سرطان است، مگر اين که خلاف آن ثابت شود. به همين دليل بهتر است مردها چگونگي معاينه بيضه را آموزش ببينند. البته محل بيماري طوري است که ممکن است بيماران زود به پزشک مراجعه نکنند. مراجعه ديرهنگام باعث پيشرفت بيماري مي شود و مراحل درماني هم دشوارتر خواهد بود.درمان سرطان بيضه خارج کردن کل بيضه است

اگر سرطان دوطرفه باشد بيمار ناتواني جنسي پيدا خواهد کرد. بيماران شيمي درماني هم مي شوند که درمان بسيار خوبي براي سرطان بيضه محسوب مي‎شود. شيمي درماني ممکن است به بيضه سالم و غيربيمار آسيب برساند و باعث عقيمي بيمار براي هميشه شود. به همين دليل قبل از شروع شيمي درماني توصيه مي شود بيماران اسپرم خود را در آزمايشگاه ذخيره کنند تا در آينده بتوانند با لقاح مصنوعي صاحب فرزند شوند.

هيدروسل

به معناي تجمع مايع شفاف در داخل کيسه اي است که بیضه ها را احاطه کرده است. گاهي اوقات ممکن است از بدو تولد اين حالت وجود داشته باشد که بيشتر به خاطر اختلالات شکل گيري کيسه هاي اطراف بیضه ها است. هيدروسلهاي کوچک به سختي قابل تشخيص بوده و خودبخود بهبود مي يابند. اما انواع بزرگ هيدروسل بايد به طريقه جراحي درمان شوند.

فتق

فتق زماني رخ مي دهدکه ديواره عضلاني تشکيل دهنده شکم در يک نقطه ضعيف شده و بخشي از حلقه هاي روده از بين اين شکاف بيرون مي زنند و سبب ايجاد يک توده مي شوند که روي پوست قابل مشاهده مي باشد.در ناحيه کشاله ران در صورت بروز فتق، موجب پائين آمدن حلقه اي از روده سبب مي شود که در اين حالت بيضه ها بزرگتر از معمول به نظر آمده و دردي ايجاد مي شود که بيشتر بنظر مي رسد داراي منشاء شکمي باشد و اين درد با حرکت ، سرفه يا عطسه بدتر مي شود.

معاینه بیضه

بیضه طبیعی

بیضه ها به طور معمول، صاف، بیضوی شکل و تا حدودی سفت بوده و در زیر آلت، در داخل کیسه های بیضه قرار گرفته اند. بیضه ها به طور طبیعی قبل از تولد در محل اصلی قرار می گیرند. اولیای نوزادان باید پس از تولد، از طریق پزشک اطفال از وجود بیضه ها در کیسه مطلع گردیده و اطمینان خاطر پیدا کنند. در صورت عدم استقرار بیضه ها در محل طبیعی خود، مشکل قرار گرفتن بیضه ها در محل طبیعی خود به راحتی با عمل جراحی برطرف می شود.

۱۵ سال قبل، سرطان بیضه اغلب کشنده بوده و بسیار سریع به سایر اندام های بدن منتشر می شد، در حالی که امروزه به علت پیشرفت های انجام شده در اکثر مواقع کاملاً قابل درمان است، به خصوص اگر سریعاً تشخیص داده شود.

بیضه غیرطبیعی

از نظر علایم، ابتدا برجستگی سخت، کوچک و بدون درد را می توان روی بیضه لمس نمود. گه گاه اندازه بیضه بزرگتر از معمول احساس می گردد. غالباً لازم است افراد با قوام و اندازه بیضه خود آشنا باشند تا هر نوع تغییری را حس نمایند.

احساس سنگینی و درد مبهم بیضه، کشاله ران و زیر شکم از دیگر علایم بیماری است. این اتفاقات ممکن است همراه با بعضی بیماری های دیگر مثل عفونت بیضه نیز مشاهده گردد. همین جا است که پزشک به شما در تشخیص و درمان کمک خواهد نمود.

 

همه چیز در مورد بیماری های مربوط به بیضه ها
3 (60%) 1 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی