آرتروز زانو چرا به وجود می آید؟


آرتروز زانو ، شایع ترین بیماری تخریبی از میان مفاصل بدن است، بطوری که از عوامل شایع ایجاد درد در مفصل زانو محسوب می شود.

تعویض مفصل زانو که به آن آرتروپلاستی زانو هم می گویند نوعی جراحی است که با استفاده از آن سطح مفصلی استخوان های ران و ساق در مفصل زانو را با یک سطح مصنوعی جایگزین می کنند. مهم ترین هدف تعویض مفصل زانو از بین بردن دردی است که در زانو بر اثر ساییدگی و آرتروز، روماتیسم یا تخریب سطح مفصلی ایجاد شده است.

درد زانو و آرتروز زانو از سن ۴۰ سالگی به بعد تشدید می شود و فعالیت فیزیکی فرد کاهش می یابد، بطوری که اگر اقدام به درمان نشود دامنه حرکت مفصل زانو را تغییر می دهد. وقتی غضروف مفصلی زانو به هر علتی تخریب می شود حرکت مفصل دردناک شده و مفصل دچار خشکی و محدودیت حرکتی می شود که در این وضعیت می توان با تعویض سطوح مفصلی حرکات مفصل را بهتر کرده و درد را از بین برد.

تا جایی که امکان دارد سعی می شود به روش های مختلف نظیر تزریق غضروف مفصل را حفظ کرد، اما در افراد بالای ۶۰ سال معمولا هیچ گونه تزریقی جواب گو نیست. از این رو نیاز به عمل جراحی وجود دارد. به همین جهت توصیه می شود که پیشگیری را در اولویت قرار دهند، چرا که هزینه های این عمل جراحی بالا است.

بررسی های قبل از عمل

قبل از جراحی تعویض مفصل زانو یک سری بررسی ها نیاز است که شامل انجام آزمایشات خون و ادرار طبق دستور پزشک، انجام نوار قلب و بررسی وضعیت قلبی و عروقی، انجام رادیوگرافی زانو یا اسکن استخوان طبق دستور پزشک و در صورت لزوم MRI و همچنین باید هر نوع عفونت و حساسیت پوستی و تورم در قسمت های پایین پا بررسی شود.

هر عمل جراحی دارای یکسری عوارض است که این عمل نیز از این امر مستثنی نیست. از جمله این عوارض می توان به عفونت ها، لخته خون، شل شدگی و … اشاره کرد. در ضمن افراد باید پس از جراحی برخی نکات را رعایت کنند تا مشکلی ایجاد نشود که این نکات شامل نحوه خوابیدن، نشستن و … است.

آرتروز زانو یا استئوآرتریت یکی از بیماری های شایع زانو است که بسیاری از مردم را درگیر خود کرده است. در این برنامه می خواهیم در مورد ماهیت، علل و درمان آرتروز زانو صحبت کنیم. پس در ادامه با صحبت های دکتر فرهبد متخصص درد و بیهوشی با نبض ما همراه باشید.

آرتروز زانو چرا به وجود می آید؟
3 (60%) 3 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید