علل هورمونی ناتوانی های جنسی

اختلالات جنسی را می توان به نوعی یک ناتوانی جنسی در مقاربت جنسی موفق با شریک جنسی خود تعریف نمود. این ناتوانی های جنسی علل مختلفی می توانند داشته باشند. یکی از این علت ها، اشکالات هورمونی است.

گردآوری- نبض ما

ناتوانی های جنسی از نظر کیفی باهم متفاوت اند. فردی که دارای زود انزالی جنسی است ممکن است قادر به مقاربت جنسی باشد. اما در به رضایت رساندن شریک جنسی خود ناتوان باشد. ولی کسی که به هر دلیلی در هنگام مقاربت در نعوظ جنسی (مردان) ناتوان است این ناتوانی جنسی با ناتوانی در به اوج لذت جنسی رساندن شریک جنسی خود بسیار متفاوت می باشد. انواع ناتوانی های جنسی عبارتند از: ناتوانی در نعوظ (erection disability) ، اختلالات انزال، مانند زود انزالی، دیر انزالی، بی میلی جنسی، سرد مزاجی جنسی، درد جنسی (واژینیسم)، فوبی جنسی و یا ترس جنسی (ترس از مقاربت که بیشتر مخصوص خانم ها می باشد) و … دانست. که در ادامه به بررسی علل هورمونی این اختلالات خواهیم پرداهت

مکانیزم هورمون ها در ایجاد ناتوانی های جنسی

به طور كلي توليد تستوسترون از طريق محور هيپوتالاموس هيپوفيز بيضه ها تنظيم مي شود. هيپوتالاموس بالاتر از همه قرار دارد و هورموني ترشح مي کند که وارد غده هيپوفيز شده و سبب ترشح دو نوع هورمون به اسامي LH و FSH مي گردد. اين دو هورمون فوق را هورمونهاي گونادوتروپين مي گويند. هورمون LH در بيضه سلولهاي ليديک را تحريک کرده و سبب ترشح هورمون تستوسترون مي شود و هورمون FSH در بيضه بر روي سلولهاي زايا اثر کرده و سبب توليد اسپرماتوزوئيد يا همان نطفة مردانه مي شود که قدرت باروري به مرد مي دهد. ما بين سه قسمت فوق (هيپوتالاموس، هيپوفيز و بيضه ها) يک فيدبک منفي وجود دارد، بدين معني که افزايش ترشح هورمون تستوسترون از بيضه ها سبب مهار ترشح LH از غدة هيپوفيز شده و منجر به کاهش ترشح تستوسترون توسط بيضه ها مي شود. بدين ترتيب فيزيولوژي طبيعي بدن ابقاء مي گردد و ناتوانی های جنسی بروز می کند.

انواع بیماری های هورمونی

دیابت قندی شایعترین بیماری هورمونی است که با اختلال نعوظ همراه است. ناتوانی های جنسی در دیابت عمدتا به علت عروقی، عصبی و روحی روانی است. کم کاری غدد جنسی در اثرسرطان های غده های مغزی، درمان با استروژن یا ترکیبات ضد آندروژن و برداشتن بیضه ها( ارکیکتومی) برای سرطان پروستات ممکن است میل جنسی و نعوظ های شبانه را مهار نماید. با بروز ناتوانی های جنسی متعاقبا پرولاکتین بالا( مهار تمایلات جنسی) پرکاری تیروئید، کم کاری تیروئید سندروم کوشینگ و بیماری آدیسون ایجاد می شود.

مصرف زیاد تستوسترون و ناتوانی های جنسی

مصرف تستوسترون به عنوان مکمل دارویی، ظرفیت و فعالیت محور هیپوتالاموس- هیپوفیز بدن را کاهش می‌دهد به همین دلیل در مواردی امکان دارد بیضه ها از کار بیفتد یا فعالیت آنها بسیار کم شود. این روند باعث مختل شدن نطفه سازی، کم شدن تعداد اسپرم ها و در نهایت نا باروری مردان خواهد شد. تستوسترون حتی در گذشته در کشور چین به عنوان یک ماده مؤثر در ناباروری مردان برای کنترل جمعیت به کار برده می‌شد که البته بعدها به دلیل عوارض جدی آن، استفاده از آن منسوخ شد.

هورمون تزریق شده به بدن، هیپوفیز را به اشتباه می‌اندازد و دلیل غلظت بالای تستوسترون را فعالیت زیاد بیضه‌ها تصور می‌کند بنابراین FSH و LH خود را کاهش می‌دهد تا فعالیت بیضه‌ها کاهش یابد بنابراین هم تعداد اسپرم‌ها کاهش پیدا می‌کند و هم حرکت آنها کم می‌شود و در نتیجه ناتوانی های جنسی بروز می کند. البته همانطور که می‌دانیم تولید اسپرم در بیضه‌ها حدود 89 روز طول می‌کشد بنابراین میزان کاهش و اختلال (در این خصوص) با توجه به دوز دارو و مدت مصرف آن متفاوت است.

کم کاری بیضه ها

اگر يک بيماري در هيپوتالاموس و هيپوفيز وجود داشته باشد، هورمونهاي مربوطه ترشح نشده و در نتيجه بيضه ها هورمون مردانه و نطفة مردانه توليد نخواهند کرد. اين را کم کاري بيضه ها (هيپوگوناديسم) ناشي از کمبود هورمونهاي گونادوتروپين (هيپوگوناديسم هيپوگونادوتروپيک) مي گويند. هر نوع بيماري که هيپوتالاموس و هيپوفيز را گرفتار کند، مي تواند منجر به هيپوگوناديسم هيپوگونادوتروپيک شود لذا افراديکه داراي کم کاري بيضه ها هستند، مي بايست از نظر وجود توده هاي مغزي يا عملکرد هورموني مورد بررسي قرار گيرند.

در کم کاري بيضه ها که علت آن آسيب به عملکرد بيضه باشد، بيضه ها نمي توانند هورمون تستوسترون يا نطفة مردانه توليد کنند، و چون فيدبک منفي از غده هيپوفيز برداشته مي شود، غده هيپوفيز شروع مي کند به ترشح مقادير زيادي از هورمونهاي LH و FSH و برخلاف کم کاري بيضه ها که در بالا به آن اشاره شد، اينجا هورمونهاي گونادوتروپين خون افزايش مي يابند اين حالت مي تواند بصورت ژنتيکي اتفاق افتد و يا بدنبال تومورها و يا نارسائي عملكرد بيضه ها در پي ضربه و يا به دليل بيماريهائي مانند اوريون بوجود آيد.

در کم کاري بيضه ها معمولاً کوچک شدن اندازه بيضه ها شايع مي باشد که با معاينه مي توان آنرا مشخص کرد. بطور كلي در افراديکه داراي ناتوانی های جنسی هستند، چنانچه اندازة بيضه کمتر از 4 سانتيمتر باشد، غير طبيعي محسوب شده و اينگونه افراد نياز به بررسي دارند.

بیضه نزول کرده

بيضه ها در هنگام تولد بايد در داخل کيسه بيضه قرار گيرند. اگر بيضه اي در داخل کيسه بيضه لمس نشود، حتماً بايد کودک را پيش پزشک متخصص برد. اين کودکان در اصطلاح داراي “بيضة نزول نکرده” مي باشند و بايد که حتماً در پايان يک سالگي اگر بيضه بطرف پائين داخل کيسه بيضه نيامد، کودک تحت عمل جراحي قرار گيرد. اگر بيضه تا يک سالگي پائين آورده نشود، کار خود را از دست مي دهد. در جامعة ما متأسفانه يکي از موارد کم کاري بيضه ها همين بيضه نذول نکرده است که به موقع درمان نشده است.

بیماری تیروئید

بيماري هاي تيروئيد ممکن است سبب ناتوانی های جنسی شوند. كم كاري و پركاري غدة تيروئيد هر دو مي توانند موجب ناتواني جنسي يا همان اختلال در نعوظ شوند. افراديكه مبتلا به كم كاري غدة تيروئيد مي باشند، بعلت افزايش پرولاکتين سرم و اثرات حاصله از آن ممكن است دچار اختلال در نعوظ شوند.

پركاري تيروئيد نيز اگر درمان نشود مي تواند موجب ناتوانی های جنسي گردد. در پركاري تيروئيد، شايع ترين اختلال جنسي، کاهش ميل جنسي است، که علت آن افزايش سطح استروژن (هورمون زنانه) خون مي باشد، که به نوبة خود مي تواند منجر به اختلال در نعوظ شود.

امتیاز شما :


ممکن است شما دوست داشته باشید

پیام بگذارید