علل بروز ناتوانی جنسی در مردان

ناتوانی جنسی در مردان مشکل شایعی برای یک زوج محسوب می گردد ولی قابل درمان نیز هست. ناتوانی جنسی در مردان به صورت نعوظ ناقص و یا اشکال دیگر آن دیده می شود ولی می تواند به صورت دایمی و مزمن باقی بماند.

گردآوری – نبض ما

به طور ساده عدم توانایی در ایجاد و حفظ نعوظ مناسب جهت انجام مقاربت موفق را ناتوانی جنسی در مردان گویند. این مشکل نه تنها تاثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت زندگی افراد دارد، بلکه باعث اضطراب، افسردگی و کاهش برداشت شخصی از زندگی زناشویی افراد و از بین رفتن اعتماد به نفس می شود، که هر یک از موارد فوق به تنهایی باعث افزایش عوارض روحی و اجتماعی مربوط به این بیماری می شود.

نعوظ چگونه ایجاد می شود؟

برای اینکه نعوظ یا راست شدن آلت تناسلی ایجاد شود، باید قسمت های مختلف بدن با یکدیگر هماهنگ گردد. یک مرد تنها به این دلیل که می خواهد، نمی تواند به سادگی نعوظ پیدا کند. جهت ایجاد نعوظ هماهنگی بین روان آدمی، مغز و دستگاه اعصاب مرکزی و محیطی، هورمون های خونی، عروق خونی اعم از شریان و ورید جهت ورود جریان خون به داخل آلت و عدم خروج آن از آلت ضروری می باشد. وقتی تمام این دستگاه ها با هم کار کنند دو جسم غاری بزرگ شبیه اسفنج موجود در داخل آلت با خون پر شده و بزرگی و سفتی آلت ایجاد می گردد.

در طول مدت نعوظ دریچه های وریدی بسته بوده بنابراین نعوظ تداوم می یابد. پس از انزال دریچه های وریدی باز شده و با خروج خون از آلت تناسلی نعوظ خاتمه یافته و آلت تناسلی به حالت اولیه بر می گردد. لازم به ذکر است که افراد طبیعی چندین بار به هنگام خواب و در صبحگاه دچار نعوظ می شود ( نعوظ صبحگاهی )

علل بروز ناتوانی جنسی در مردان

ناتوانی جنسی د مردان می تواند به علت عیوب عضوی و یا روانی ایجاد گردد. عوامل متعددی در ایجاد نعوظ و اخلال ایجاد می کنند. در ابتلای هر کدام از اعضا و دستگاه های دخیل در نعوظ که در بالا ذکر شد ناتوانی جنسی ایجاد می شود.

مثلاً وقتی مردی استرس و افسردگی داشته و یا نگران این باشد که نمی تواند عمل دخول را انجام دهد، دچار ناتوانی جنسی می گردد که به آن ناتوانی جنسی روانی می گویند. در بیش از نیمی از موارد،ناتوانی جنسی در مردان به علت بیماری یا جراحی و تصادف منجر به صدمات عروقی عصبی به وجود می آید. داروها و علل هورمونی نیز می توانند در ناتوانی جنسی در مردان مؤثر باشند.

بیماری هایی که می تواند منجر به ناتوانی جنسی در مردان شود

دیابت

سردسته بیماریهایی که منجر به اختلال نعوظ می شوند، دیابت یا مرض قند می باشد. تقریباً ۷۵-۳۵ درصد مردان مبتلا به دیابت دچار اختلال در نعوظ هستند. در افراد دیابتی اختلال در نعوظ از سن پائین تری شروع می شود. در برخی از موارد اختلال در نعوظ اولین علامت بیماری دیابت می باشد. همچنین با افزایش سن احتمال وقوع اختلالات نعوظ در افراد دیابتی بیشتر می شود.

بیماران مبتلا به دلایل زیر به اختلال در نعوظ مبتلا می شوند:

  • نارسائی جریان خون ورودی شریانی
  • اختلال در انسداد جریان خون خروجی
  • آسیب به اعصاب آلت تناسلی

بیماری قلبی و کودکان دیابتی

چاقی

چاقی می تواند با مکانیسمهای مختلفی سبب ناتوانی جنسی شود و در ضمن بعلت ابتلای افراد چاق به بیماری های دیگر مانند بیماریهای عروقی یا دیابت، ابتلا به ناتوانی جنسی در این افراد شیوع بیشتری دارد. در بدن مرد ۱۰ درصد هورمون مردانه در بافت چربی تحت آنزیم آروماتاز تبدیل به استروژن (هورمون زنانه) می شود. در افراد چاق چون بافت چربی افزایش پیدا می کند، مقادیر بیشتری از تستوسترون به استروژن تبدیل می شود، یکی از عوارض آن بزرگ شدن سینه ها در مرد می باشد.

فشارخون

در مردانی که دارای فشارخون هستند، تا ۸۵ درصد موارد شریانیکه خون به آلت تناسلی می رساند، دچار نارسائی است. ده درصد مردان در هنگام تشخیص فشارخون دچار اختلال نعوظ می باشند. حتی در مردانی که دارای فشارخون کنترل شده و درمان شده هستند، ممکن است بیش از ۴۰ درصد دارای اختلال نعوظ شدید باشند.

فشارخون بالا

افزایش چربی خون

بالابودن کلسترول خون و پائین بودن HDL (چربی مفید)، یک عامل خطر مهم برای اختلال نعوظ می باشد. در افرادیکه به علت اختلال نعوظ مراجعه می کنند و دارای کلسترول و LDL (چربی مضر) بالا هستند، درمان اصلی، کاهش دادن چربی خون است.

آرتریت (التهاب مفاصل)

آرتریت های مزمن یکی از فاکتورهای خطر مهم برای ناتوانی جنسی می باشند و ناتوانی جنسی در ۵۰ درصد مبتلایان مشاهده می گردد که یکی از علل آن رنج و خستگی روحی ناشی از بیماری است.

نارسائی مزمن کلیه

عوامل مختلفی در ایجاد ناتوانی جنسی در مردان در افراد با نارسائی مزمن کلیه دخالت دارند. در ۷۸ درصد این بیماران، بیماریهای انسدادی شریان خون رسان آلت تناسلی و در ۹۰ درصد افراد، اختلال در انسداد ورید ها مشاهده می شود. همچنین به علت اختلالات هورمونی، کاهش میل جنسی نیز به اختلالات نعوظ اضافه می شود.

دفع سنگ کلیه

از علل دیگر ناتوانی جنسی در بیماران دیالیزی، داروهای متعددی است که این افراد مصرف می کنند و ممکن است بدلیل عوارض داروئی دچار اختلال در نعوظ شوند. استفاده از داروهای کاهش دهنده فشارخون و داروهای ضد افسردگی که این بیماران مصرف می کنند می تواند سبب اختلالات جنسی گردد.

اعمال جراحی

برخی از اعمال جراحی می توانند منجر ناتوانی جنسی در مردان و زنان گردند. برای مثال در جراحی برای سرطان پروستات که کل پروستات را در می آورند، ۱۰۰ درصد مردان پس از عمل جراحی دچار ناتوانی جنسی می شوند اما امروزه با تغییراتی که در این عمل جراحی داده شده است، به مقدار زیادی می توان به این بیماران کمک کرد که با درمانهائی پس از عمل جراحی توانائی جنسی خود را بدست بیاورند.

تشخیص علت ناتوانی جنسی در مردان

قبل از هر چیز بایستی مشخص گردد که علت ناتوانی مسائل روحی روانی است یا مسائل فیزیولوژیک. افرادی که ناتوانی آنها به دلیل مشکلات روحی روانی است معمولا نعوظ صبحگاهی دارند ولی در هنگام مقاربت قادر به ایجاد و حفظ آن نیستند ولی افرادی که دچار اختلالات فیزیولوژیک هستند نعوظ صبحگاهی مناسبی ندارند و ممکن است دچار بیماریهای مختلفی باشند. ممکن است در طی روند تشخیص نیاز به اقدامات پاراکلینیکی مانند Rigi-Scan ، کاورنوگرافی، سونوگرافی داپلر و … باشد.

درمان ناتوانی جنسی در مردان

پس از تشخیص علت ناتوانی جنسی در مردان ، در صورتی که علت آن روحی و فکری تشخیص داده شود پزشک معالج، شما را نزد روان شناس یا روان پزشک مجرب معرفی خواهد نمود. اگر علت عضوی باشد روش های درمانی متعددی به شما پیشنهاد می گردد که شامل قرص های مختلف، تزریق آمپول به داخل عضله و حتی داخل آلت، وسایل خاص برای ایجاد نعوظ مصنوعی و بالاخره عمل جراحی و گذاشتن پروتز می باشد.

 

علل بروز ناتوانی جنسی در مردان
5 (100%) 2 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر محمد جباری

متخصص کلیه و مجاری

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید