علل بروز ناتوانی جنسی در مردان

ناتوانی جنسی در مردان مشکل شایعی برای یک زوج محسوب می گردد ولی قابل درمان نیز هست. ناتوانی جنسی در مردان به صورت نعوظ ناقص و یا اشکال دیگر آن دیده می شود ولی می تواند به صورت دایمی و مزمن باقی بماند.

گردآوری – نبض ما

به طور ساده عدم توانايی در ايجاد و حفظ نعوظ مناسب جهت انجام مقاربت موفق را ناتوانی جنسی در مردان گويند. این مشکل نه تنها تاثير بسيار زيادی بر روی کيفيت زندگی افراد دارد، بلکه باعث اضطراب، افسردگی و کاهش برداشت شخصی از زندگی زناشويی افراد و از بين رفتن اعتماد به نفس می شود، که هر يک از موارد فوق به تنهايی باعث افزايش عوارض روحی و اجتماعی مربوط به اين بيماری می شود.

نعوظ چگونه ایجاد می شود؟

برای اینکه نعوظ یا راست شدن آلت تناسلی ایجاد شود، باید قسمت های مختلف بدن با یکدیگر هماهنگ گردد. یک مرد تنها به این دلیل که می خواهد، نمی تواند به سادگی نعوظ پیدا کند. جهت ایجاد نعوظ هماهنگی بین روان آدمی، مغز و دستگاه اعصاب مرکزی و محیطی، هورمون های خونی، عروق خونی اعم از شریان و ورید جهت ورود جریان خون به داخل آلت و عدم خروج آن از آلت ضروری می باشد. وقتی تمام این دستگاه ها با هم کار کنند دو جسم غاری بزرگ شبیه اسفنج موجود در داخل آلت با خون پر شده و بزرگی و سفتی آلت ایجاد می گردد.

در طول مدت نعوظ دريچه های وريدی بسته بوده بنابراين نعوظ تداوم می يابد. پس از انزال دريچه های وريدی باز شده و با خروج خون از آلت تناسلی نعوظ خاتمه يافته و آلت تناسلی به حالت اوليه بر می گردد. لازم به ذکر است که افراد طبيعی چندين بار به هنگام خواب و در صبحگاه دچار نعوظ می شود ( نعوظ صبحگاهی )

علل بروز ناتوانی جنسی در مردان

ناتوانی جنسی د مردان می تواند به علت عیوب عضوی و یا روانی ایجاد گردد. عوامل متعددی در ایجاد نعوظ و اخلال ایجاد می کنند. در ابتلای هر کدام از اعضا و دستگاه های دخیل در نعوظ که در بالا ذکر شد ناتوانی جنسی ایجاد می شود.

مثلاً وقتی مردی استرس و افسردگی داشته و یا نگران این باشد که نمی تواند عمل دخول را انجام دهد، دچار ناتوانی جنسی می گردد که به آن ناتوانی جنسی روانی می گویند. در بیش از نیمی از موارد،ناتوانی جنسی در مردان به علت بیماری یا جراحی و تصادف منجر به صدمات عروقی عصبی به وجود می آید. داروها و علل هورمونی نیز می توانند در ناتوانی جنسی در مردان مؤثر باشند.

بیماری هایی که می تواند منجر به ناتوانی جنسی در مردان شود

دیابت

سردسته بيماريهایي که منجر به اختلال نعوظ مي شوند، ديابت يا مرض قند مي باشد. تقريباً ۷۵-۳۵ درصد مردان مبتلا به ديابت دچار اختلال در نعوظ هستند. در افراد ديابتي اختلال در نعوظ از سن پائين تري شروع مي شود. در برخي از موارد اختلال در نعوظ اولين علامت بيماري ديابت مي باشد. همچنین با افزايش سن احتمال وقوع اختلالات نعوظ در افراد ديابتي بيشتر مي شود.

بيماران مبتلا به دلایل زیر به اختلال در نعوظ مبتلا می شوند:

  • نارسائي جريان خون ورودي شرياني
  • اختلال در انسداد جريان خون خروجي
  • آسيب به اعصاب آلت تناسلي

بیماری قلبی و کودکان دیابتی

چاقي

چاقي مي تواند با مکانيسمهاي مختلفي سبب ناتواني جنسي شود و در ضمن بعلت ابتلاي افراد چاق به بيماري هاي ديگر مانند بيماريهاي عروقي يا ديابت، ابتلا به ناتواني جنسي در اين افراد شيوع بيشتري دارد. در بدن مرد ۱۰ درصد هورمون مردانه در بافت چربي تحت آنزيم آروماتاز تبديل به استروژن (هورمون زنانه) مي شود. در افراد چاق چون بافت چربي افزايش پيدا مي کند، مقادير بيشتري از تستوسترون به استروژن تبديل مي شود، يکي از عوارض آن بزرگ شدن سينه ها در مرد مي باشد.

فشارخون

در مرداني که داراي فشارخون هستند، تا ۸۵ درصد موارد شريانيکه خون به آلت تناسلي مي رساند، دچار نارسائي است. ده درصد مردان در هنگام تشخيص فشارخون دچار اختلال نعوظ مي باشند. حتي در مرداني که داراي فشارخون کنترل شده و درمان شده هستند، ممکن است بيش از ۴۰ درصد داراي اختلال نعوظ شديد باشند.

فشارخون بالا

افزايش چربي خون

بالابودن کلسترول خون و پائين بودن HDL (چربي مفيد)، يک عامل خطر مهم براي اختلال نعوظ مي باشد. در افراديکه به علت اختلال نعوظ مراجعه مي کنند و داراي کلسترول و LDL (چربي مضر) بالا هستند، درمان اصلي، کاهش دادن چربي خون است.

آرتريت (التهاب مفاصل)

آرتريت هاي مزمن يکي از فاکتورهاي خطر مهم براي ناتواني جنسي مي باشند و ناتواني جنسي در ۵۰ درصد مبتلايان مشاهده مي گردد که يکي از علل آن رنج و خستگي روحي ناشي از بيماري است.

نارسائي مزمن کليه

عوامل مختلفي در ايجاد ناتوانی جنسی در مردان در افراد با نارسائي مزمن کليه دخالت دارند. در ۷۸ درصد اين بيماران، بيماريهاي انسدادي شريان خون رسان آلت تناسلي و در ۹۰ درصد افراد، اختلال در انسداد وريد ها مشاهده مي شود. همچنين به علت اختلالات هورموني، کاهش ميل جنسي نيز به اختلالات نعوظ اضافه مي شود.

دفع سنگ کلیه

از علل ديگر ناتواني جنسي در بيماران دياليزي، داروهاي متعددي است که اين افراد مصرف مي کنند و ممکن است بدليل عوارض داروئي دچار اختلال در نعوظ شوند. استفاده از داروهاي کاهش دهندة فشارخون و داروهاي ضد افسردگي که اين بيماران مصرف مي کنند مي تواند سبب اختلالات جنسي گردد.

اعمال جراحی

برخي از اعمال جراحي مي توانند منجر ناتوانی جنسی در مردان و زنان گردند. برای مثال در جراحي براي سرطان پروستات که کل پروستات را در مي آورند، ۱۰۰ درصد مردان پس از عمل جراحي دچار ناتواني جنسي مي شوند اما امروزه با تغييراتي که در اين عمل جراحي داده شده است، به مقدار زيادي مي توان به اين بيماران کمک کرد که با درمانهائي پس از عمل جراحي توانائي جنسي خود را بدست بياورند.

تشخيص علت ناتوانی جنسی در مردان

قبل از هر چيز بايستی مشخص گردد که علت ناتوانی مسائل روحی روانی است يا مسائل فيزيولوژيک. افرادی که ناتوانی آنها به دليل مشکلات روحی روانی است معمولا نعوظ صبحگاهی دارند ولی در هنگام مقاربت قادر به ايجاد و حفظ آن نيستند ولی افرادی که دچار اختلالات فيزيولوژيک هستند نعوظ صبحگاهی مناسبی ندارند و ممکن است دچار بيماريهای مختلفی باشند. ممکن است در طی روند تشخيص نياز به اقدامات پاراکلينيکی مانند Rigi-Scan ، کاورنوگرافی، سونوگرافی داپلر و … باشد.

درمان ناتوانی جنسی در مردان

پس از تشخیص علت ناتوانی جنسی در مردان ، در صورتی که علت آن روحی و فکری تشخیص داده شود پزشک معالج، شما را نزد روان شناس یا روان پزشک مجرب معرفی خواهد نمود. اگر علت عضوی باشد روش های درمانی متعددی به شما پیشنهاد می گردد که شامل قرص های مختلف، تزریق آمپول به داخل عضله و حتی داخل آلت، وسایل خاص برای ایجاد نعوظ مصنوعی و بالاخره عمل جراحی و گذاشتن پروتز می باشد.

 

علل بروز ناتوانی جنسی در مردان
5 (100%) 1 رای

ممکن است شما دوست داشته باشید

پیام بگذارید