درباره مدیکال توریسم در آلمان بیشتر بدانید

خدمات بین المللی پزشکی در سالهای اخیر با توجه به نیاز انسانها به خدمات برتر پزشکی و درمانی افزایش چشمگیری داشته است، بدین گونه که در آن شخص از کشور خود به سایر نقاط دنیا سفر می کند تا از خدمات برتر مراکز پزشکی در کشور مقصد بهره مند گردد.

گردآوری – نبض ما

گردشگری سلامت یا خدمات پزشکی به کسانی که با هدف درمان به کشوری خاص سفر می کنند با نام هایی همچون مدیکال توریسم، سفر پزشکی و درمانی، توریسم درمانی، آژانس مسافرتی پزشکی نیز شناخته می شود.

یکی از برترین کشورها در این امر،کشور آلمان می باشد که از برترین و مجهزترین مراکز پزشکی و متخصصین پزشکی آماده پذیرش بیماران بین المللی می باشد، عمده این بیماران از کشورهای امریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، سوئد، دانمارک و سایر کشورهای خاورمیانه بوده اند.

در ادامه با امکانات درمانی در کشور آلمان بیشتر آشنا خواهیم شد.

معالجه در آلمان

مراکز پزشکی آلمان با توجه به دارا بودن پزشکان متخصص و مراکز پزشکی مجهز و مدرن و سرمایه گذاری کلان در زمینه پزشکی و درمانی و رعایت بهترین استانداردها از شهرت جهانی برخوردار می باشند. این مراکز پزشکی با توجه به سالیان طولانی در امر مداوای بیماران خارجی، آماده پذیرش و مداوای بیماران خارجی می باشند.

کشور آلمان دارای ۱۹۹۶ بیمارستان دولتی و خصوصی می باشد که دارای ۵۰۰,۶۷۱ تخت بیمار می باشد، مجموعا ۱,۳ میلیون نفر اعم از کادر پزشکی، خدماتی و اداری در این خصوص اشتغال دارند، در سال ۲۰۱۳ و طبق آمار منتشره، ۷۷ درصد ظرفیت این بیمارستنها پاسخگوی نیاز بیماران داخلی و بیماران خارجی از کشورهای امریکای شمالی، اسکاندیناوی، خاورمیانه و اروپایی بوده است.

داروخانه ها در آلمان

در آلمان داروخانه ها یا به مراکز پزشکی و بیمارستان ها خدمات ارائه می نمایند و یا مستقیما به مردم ارائه خدمت می کنند. در آلمان ۴۸۸۹۲ نفر داروساز فعال هستند و ۲۱۹۷۶ داروخانه فعال هستند.

در رشته های داروسازی افراد باید چهار سال تحصیل کنند و سپس یک سال دوره عملی در داروخانه بگذرانند. پس از آن جهت اخذ مدرک باید در آزمون سراسری شرکت کنند و موفق به اتمام تحصیل شوند.

مطب ها در آلمان

در آلمان پزشکان و دندان پزشکان دارای مطب دارای بیمه خود اشتغال هستند. پزشک دارای مطب چه پزشک عمومی باشد و چه پزشک تخصص به دو صورت خصوصی و یا بر اساس قرارداد با بیمه میتواند کسب درآمد داشته باشد. مطب خصوصی تنها با بیمه های خصوصی قرارداد دارد و یا بیمار مستقیم پرداخت میکند اما پزشکی که از انجمن مربوطه مجوز همکاری با بیمه تامین اجتماعی داشته باشد هم میتواند با بیمه کار کند و هم مستقیم درآمد داشته باشد.

در آلمان مراجعه به مطب چشم پزشک، متخصص زنان و زایمان، مراکز مامایی، دندان پزشک و کودکان نیاز به تاییدیه پزشک عمومی ندارد. این مراکز پزشکی غالبا بیمه تامین اجتماعی قبول نمیکنند و درآمد زایی خوبی دارند.

مجتمع های درمانی (MVZ)

مجتمع های درمانی معمولا توسط سرمایه گذار مستقیم یا با سرمایه گذاری گروهی پزشک و دندانپزشک تاسیس می شوند و متعاقبا زیر نظر یک پزشک و یا هیات مدیره اداره می شوند تا مستقیما پذیرای بیماران باشند. برخی پزشکان در بیمارستان ها نیز مجتمع های درمانی تاسیس کرده اند به طوری که پزشک خانواده بیمار را مستقیم به مجتمع درمانی که زیر نظر خود آن پزشک اداره می شود می فرستد. مزیت تاسیس مجتمع درمانی به جای تاسیس مطب آن است که دو یا چند پزشک می توانند در تاسیس آن شراکت کنند و درآمد زایی بهتری از مطب داشته باشند.

از جمله مجتمع ها و مراکز پزشکی پژوهشی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مرکز علوم اعصاب هانوفر

پروفسور مجید سمیعی جراح مغز و اعصاب و رئیس مرکز علوم اعصاب هانوفر آلمان است که خود بنیان‌گذار آن بوده است. ایشان مدت‌ها ریاست مجمع جهانی جراحان مغز و اعصاب جهان را برعهده داشت وی در زمینه تورم مغز و ترمیم و بازسازی جراحی دستگاه عصبی محیطی مطالعات مهمی انجام داده و اعمال جراحی زیادی روی تومورهای موسوم به «نورینوم آکوستیک» داشته است.

افراد بیمار از سراسر جهان که دچار تومورهای مغزی، تومورهای قاعده جمجمه، تومورهای نخاع و یا دچار سکته و یا خونریزی مغزی شده اند به این مرکز پزشکی و فوق تخصصی  مراجعه می کنند و تحت درمان قرار می گیرند. اتاق های عمل مجهز در این مرکز، این امکان را برای جراحان فراهم می آورد که همزمان و در حین عمل، تصویر ام ار ای همزمان و یا شبیه سازی های مغز با دوربین و سایر تجهیزات پزشکی از دقت و کیفیت جراحی خود آگاهی کامل داشته و کمترین عارضه و آسیب برای بیمار در حین عمل بوجود آید.

پژوهشگاه سرطان آلمان

مرکز تحقیقات سرطان آلمان  مشهور به DKFZ، نام یک مؤسسه پژوهشی در شهر هایدلبرگ آلمان است که به تحقیق بر روی سرطان و زمینه‌های وابسته آن می‌پردازد. این مرکز که به‌عنوان یک مرکز تحقیقاتی ملی در آلمان است، معتبرترین مؤسسه تحقیقاتی جهان در زمینه سرطان به‌شمار می‌رود.

DKFZ توسط جراح و سرطان‌شناس آلمانی، پروفسور کارل هاینریش باور تأسیس گردید و سال ۱۳۵۵ خورشیدی به عنوان یکی از مراکز تحقیقاتی ملی در ایالت بادن-وورتمبرگ آلمان شناخته شده‌است. این مرکز به عنوان عضوی از مراکز تحقیقاتی هلمولتز مستقل از دانشگاه هایدلبرگ آلمان می باشد.

کلینیک ها و درمانگاه ها

تعدادی از این درمانگاه ها، کلینیک ها نیز مانند بیمارستان ها توسط دولت و استان اداره می شوند اما اکثر مراکز پزشکی و درمانگاه ها توسط بخش خصوصی اداره میشوند. طبق آمار از ۱۲۴۰ مرکز درمانی ۵۶ درصد بصورت خصوصی اداره می شوند، ۲۶ درصد توسط مراکز خیریه و کلیسا ها و تنها ۱۸ درصد را دولت و استانها اداره میکنند. این مراکز مسئول درآمد زایی خود هستند و دولت به آنها کمک مالی نمیکند. به دلیل رنج سنی بالای مردم در آلمان، این کلینیک ها درآمد زایی خوبی دارند و با افزایش سن جمعیت آلمان در آینده درآمد زایی آنها بیشتر هم خواهد شد. به دلیل کمبود تخت در بیمارستان ها معمولا بیمارستان ها بیماران را سریع مرخص میکنند و لذا یکی از عملکرد اصلی کلینیک ها نگهداری از بیماران پس از عمل می باشد.

شرکت های مستقل خدمات پرستاری در آلمان

وزارت بهداشت آلمان تاکید زیادی برای افزایش خانه های سلامت و شرکت های پرستاری دارد تا افراد بتوانند در داخل خانه های خود به زندگی سالمی دست یابند. شرکت های خدمات پرستاری و درمانی معمولا در زمینه های درمان دردهای فیزیکی و فیزیوتراپی، تعلیم پرستاری به افراد مسن، گفتار درمانی، کارتراپی، روانشناسی، کودکان، زنان و مامایی فعال هستند و استخدام دارند.

پزشکان عمومی در آلمان

پزشکان عمومی در مراکز پزشکی و بیمارستان ها معمولا اولین نقطه مراجعه بیماران هستند و تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار دارند. بیمار برای مراجعه به پزشکان متخصص تحت پوشش بیمه باید تاییدیه ابتدایی پزشک عمومی را کسب نماید. پزشک عمومی پس از معاینه اولیه بیماررا برای عکس یا آزمایش به بیمارستان، یا به پزشک متخصص یا به فیزیوتراپ می فرستد. مراجعه به چشم پزشک، متخصص زنان و زایمان، مراکز مامایی، دندان پزشک و کودکان نیاز به تاییدیه پزشک عمومی ندارد. این مراکز پزشکی غالبا بیمه تامین اجتماعی قبول نمیکنند.

درباره مدیکال توریسم در آلمان بیشتر بدانید
5 (100%) 1 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید