انجام آنژیوپلاستی قلب از طریق دست !

آنژیوپلاستی قلب عملی است که طی آن گرفتگی های عروق که قبلا در جریان آنژیوگرافی کشف شده بود برطرف می شود. در اکثر موارد آنژیوپلاستی قلب از طریق کشاله ران انجام می شود اما در سال های اخیر متد جدیدی به نام آنژیوپلاستی از طریق شریان دست متداول شده است.

معمولا یک آنژیوپلاستی قلب بین ۴۵ دقیقه تا بیش از ۲ ساعت طول می کشد. بعد از اتمام آنژیوپلاستی و برداشتن کاتتر، پزشکان یا پرستاران با اعمال فشاردستی (و یا استفاده از دستگاه های مخصوص اعمال فشار) به مدت بیست دقیقه یا بیشتر در محل ورود کاتتر جلوی خونریزی را می گیرند و سپس محل را بانداژ می کنند. ممکن است تا زمانی که داروی آرام بخش در بدن تان وجود دارد، احساس خواب آلودگی نمایید.

ممکن است از شما خواسته شود که پس از آنژیوپلاستی قلب درحدود ۸ ساعت در کمال آرامش دراز بکشید. یک پرستار مرتب قلب و فشارخون تان را بررسی کرده و نیز محل ورود کاتتر را به طور مرتب از نظر نشانه های خونریزی بیش از حد و نیز صدمه به خون رسانی سرخرگ کنترل می کند. ممکن است پس از آنژیوپلاستی قلب یک تا دو روز در بیمارستان بستری شوید.

باید با یکی از دوستان یا اعضای خانواده تان هماهنگ کنید تا شما را پس از آنژیوپلاستی قلب به خانه برساند. شما تا چند روز پس از آنژیوپلاستی نباید خودتان رانندگی کنید تا زخم ها کاملا خوب شوند. پزشک به شما خواهد گفت که حداقل تا دو روز پس از آنژیوپلاستی قلب حمام نکنید و یا برای مدت زمان طولانی سر پا نایستید و قدم نزنید.

پس از بازگشت به خانه در صورت وقوع خونریزی یا تورم در محل ورود کاتتر یا تب که ممکن است علامتی از وجود عفونت باشد، بلافاصله مراتب را به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت جاگذاری استنت در بدن، باید از ورزش های شدید به مدت ۳۰ روز دوری کنید. با این حال در بسیاری از موارد افراد خیلی زودتر از این مدت به ورزش و کار خود برگشته اند. از پزشکتان بپرسید که بهترین زمان برگشت به کار و ورزش چه موقعی می باشد؟

پزشکتان ممکن است داروهایی مانند نیتروگلیسرین را برای شل کردن سرخرگ های کرونری، مهارکننده های کانال کلسیم را برای محافظت در برابر اسپاسم های سرخرگ کرونری یا آسپیرین و سایر داروهای ضدپلاکتی را برای پیشگیری از تشکیل لخته های خونی در محل انسداد تجویز نماید. اگر در بدن تان استنت وجود دارد، باید از رقیق کننده خون مانند آسپیرین استفاده کنید.

همچنین باید یک داروی ضدپلاکتی مانند کلوپیدوگرل را حداقل تا یک ماه بعد از جاگذاری استنت لخت فلزی در سرخرگ کرونری و دو سال یا بیشتر پس از جاگذاری استنت دارویی در سرخرگ کرونری مصرف کنید. به علت وجود استنت فلزی، نباید حداقل تا ۴ هفته پس از استنتت گذاری بدون ارزیابی ابتدایی پزشکتان، MRI انجام دهید. اما می توانید از میان دستگاه فلزیاب فرودگاه رد بشوید، بدون اینکه مشکلی برایتان بوجود بیاید.

آنژیوپلاستی قلب عملی است که طی آن گرفتگی های عروق که قبلا در جریان آنژیوگرافی کشف شده بود برطرف می شود. در اکثر موارد آنژیوپلاستی قلب از طریق کشاله ران انجام می شود اما در سال های اخیر متد جدیدی به نام آنژیوپلاستی قلب از طریق شریان دست متداول شده که مزایای زیادی دارد در ادامه با صحبت های دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص آنژیوگرافی همراه نبض ما باشید.
 .

جهت ارتباط با متخصص قلب نبض ما و پرسش از  آقای دکتر محمد حسین نجفی  اینجا را کلیک  نمایید.

انجام آنژیوپلاستی قلب از طریق دست !

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر محمد جباری

متخصص کلیه و مجاری

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید