درمان و کنترل دیابت نوع دو

دیابت نوع دو یک اختلال متابولیک است که سبب می شود تا قندها به جای استفاده به عنوان سوخت سلول ها، به فرم گلوکز روی هم در بدن ما جمع شوند.

در میان بیماران دیابتی تنظیم انسولین باید با توجه به عواملی مانند برنامه غذایی و میزان فعالیت های فیزیکی و ورزش روزانه صورت گیرد. مبتلایان به دیابت که انسولین تزریق می کنند، باید میزان انسولین مصرفیشان را خودسرانه کاهش یا افزایش ندهند. همچنین زمان تزریق به نوع آن بستگی دارد ولی به طور معمول مصرف انسولین قبل از غذا صورت می گیرد.

علایم دیابت نوع دو

افراد مبتلا به دیابت نوع دو یک سری از علایم را تجربه می کنند. شامل:

  • تشنگی و پرنوشی
  • پُرادراری
  • تاری دید
  • زودرنجی و تحریک پذیری
  • بی حسی یا سوزش دست و پا
  • عفونت مکرر لثه، پوست و مثانه
  • عدم بهبودی زخم ها
  • خستگی زیاد غیر قابل توجیه

اما باید بدانید در بعضی موارد دیابت نوع دو هیچ علامتی ندارد. در این گونه موارد افراد مبتلا ماه ها یا حتی سال ها بدون این که از بیماری خود مطلع باشند به زندگی ادامه می دهند. دیابت آن قدر به تدریج پیش می رود که حتی گاهی اوقات علایم آن قابل شناسایی نیست. به همین دلیل خیلی از مبتلایان به دیابت تا سال ها از بیماری خود اطلاع ندارند.

اندازه گیری قند خون

اندازه گیری قند خون افرادی که انسولین تزریق می کنند، قبل از ورزش ضروری است، این گروه از افراد باید در صورتی که قند خونشان در محدوده نرمال و مجاز بوده، اقدام به تزریق کنند. همچنین حداقل روزی یک بار قند خونشان را در منزل اندازه گیری کنند. افرادی که انسولین تزریق می کنند در هنگام سفر باید به میزان کافی انسولین همراه با دستگاه اندازه گیری قند خون در اختیار داشته باشند.همچنین در صورت مسافرت با هواپیما باید مهمان دار هواپیما را از بیماری خود مطلع کنند.

مبتلایان به دیابت که تزریق می کنند باید قبل از رانندگی به خصوص در مسافت های طولانی قند خونشان را اندازه گیری کنند تا با کاهش قند خون و هوشیاری مواجه نشوند. همچنین خود فرد باید با علایم افت قندخون(تعریق، تپش قلب، لرزش دست، اختلال حافظه و تکلم) آشنایی داشته باشد تا در صورت مشاهده هر یک از این موارد، سریع در جهت رفع مشکل اقدام کند.

تزریق انسولین

افرادی که انسولین تزریق می کنند باید افزون بر درمان های دارویی، وعده های غذایی خود را به طور منظم مصرف کنند و از حذف هر یک از وعده های غذایی حتی میان وعده ها خودداری کنند. بنابرین مبتلایان به دیابت که انسولین تزریق می کنند باید با مراجعه به متخصص تغذیه و انجام آزمایش های مربوطه از رژیم غذایی خاصی که توسط پزشک معالجشان تجویز می شود پیروی کنند.

هدف درمان دیابت نوع دو این است که قند خون را بدون خطر در یک محدوده نرمال نگه دارد، چرا که دیابت عوارض جدی و خطرناکی می تواند به دنبال داشته باشد. بنابراین اگر به فکر پیشگیری، درمان و یا کنترل دیابت هستید، در این ویدیوی آموزشی با نبض ما همراه باشید.

درمان و کنترل دیابت نوع دو
5 (100%) 1 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید