کنترل بزرگ شدن پروستات با تامسولوسین

بزرگی پروستات ، خود را با کاهش قطر جریان ادرار، قطره قطره آمدن ادرار، قطع و وصل شدن ادرار ، تکرر و سوزش ادرار و اختلال در تخلیه ادرار و باقی ماندن ادرار در داخل مثانه ، نشان می دهد. با تامسولوسین داروی موثر این بیماری بیشتر آشنا شوید.

گردآوری- نبض ما

بزرگی پروستات بیماری مربوط به سن است. با گذر زمان تغییرات سنی در بدن ایجاد می شود و به عنوان مثال: پوکی استخوان ها، سفید شدن موها و چین وچروک پوست و … . پروستات در آقایان مسن نیز شروع به بزرگ شدن و باعث بستن خروجی مثانه می گردد.

۳۰% مردان بین ۴۰-۵۰ سال و ۵۰ درصد مردان بین ۵۰-۶۰ سال و ۷۰درصد مردان بین ۶۰-۷۰ سال مبتلا به بزرگی پروستات می شوند. برخلاف تصور عمومی که فکر می کنند انجام فعالیت های جنسی باعث بزرگی پروستات و بیماری آن می شود، این تفکر کاملاً غلط است و بر اساس تحقیقات ثابت شده انجام فعالیت های جنسی و مقاربت مداوم و منظم باعث شادابی غده پروستات می شود و برعکس عدم مقاربت و یا فاصله زیاد بین رابطه جنسی باعث تورم پروستات می گردد.

درمان پروستات

درمان بزرگی پروستات بسته به شدت علائم است. نوع خفیف و متوسط اغلب درمان دارویی و در نوع شدید درمان جراحی به عنوان خط اول درمانی پیشنهاد می شود.

هنوز دارویی در دنیا که پروستات را کوچک نماید کشف نشده است و لذا نقش داروها به صورت تسکینی می باشد. داروهایی که امروزه برای درمان بزرگی پروستات استفاده می شوند عبارتند از:

شل کننده های عضلات صاف (مثل امنیک، تامسولوسین ، پرازوسین، ترازوسین) این داروها باعث مهار کردن گیرنده های آلفا که در پروستات و کپسول آن قرار دارد باعث شل شدن گردن مثانه و لذا باز شدن خروجی مثانه و باعث احساس راحتی در تخلیه ادرار می شوند.

تامسولوسین  (امنیک)

تامسولوسین  (Tamsulosin) که به نام امنیک (Omnic) هم شناخته می شود به عنوان بلوک کننده اختصاصی گیرنده های آدرنرژیک آلفا یک در درمان هیپرتروفی خوش خیم پروستات (BPH) کاربرد دارد. البته این دارو با نام تجاری Flomax نیز شناخته می شود.

كپسول كندكننده تامسولوسین يك عامل شيميايي پروستات مي باشد كه مسدودکننده گیرنده های ۱α ناميده مي شود. ماده دارويي مؤثر موجود در اين كپسول، تامسولوسین نام دارد كه باعث شل شدن عضلات صاف گردن مثانه و پروستات می گردد. این مکانیسم موجب تقویت جریان ادرار شده و بنابراين عبور آب را تسهيل مي كند.

كپسول تامسولوسین درمان ناراحتي هاي قسمت پاييني مجاري ادراري است كه همراه با بزرگ شدن خوش خيم غده پروستات مي باشد (هیپریلازی خوش خیم پروستات يا به اختصار BPH).

عوارض احتمالی

۱- قطع و یا کم شدن مایع منی در موقع نزدیکی

تامسولوسین باعث شل شدن و بازماندن گردن مثانه هنگام انزال شده و باعث می شوندکه مایع منی عوض خروج از مجرا به داخل مثانه ریخته شود و با ادرار دفع گردد.

۲- کاهش شدت نعوظ

به علت اثر شل کنندگی این قرص ها در پروستات باعث شل شدن عضلات صاف آلت تناسلی مرد نیز می شود و لذا نعوظ سفت ممکن است ایجاد نشود.

۳- افت فشار خون

مصرف همزمان تامسولوسین با داروهای پایین آورنده فشارخون ممکن است باعث تشدید افت فشار خون شده و باعث ضعف سرگیجه، سردی در اندام تحتانی و یا افتادن ناگهانی فرد به زمین شود و به همین خاطر توصیه می شود که این داروها شب ها قبل از خواب مصرف شوند.

مراقبت هاي ويژه

در طول مصرف داروی تامسولوسین ، ممكن است افت فشار خون ايجاد شود كه در موارد نادري منجر به بيهوشي مي شود. به محض اينكه دچار سرگيجه يا ضعف شديد، شما بايستي بنشينيد و يا دراز بكشيد تا اينكه علائم بيماري فروكش كند.

در صورتيكه از نارسايي شديد كليه رنج مي بريد، در مصرف اين دارو بايد احتياط كنيد، هرچند موردي در اين خصوص تاكنون گزارش نشده است.

در موارد نادر، ممكن است حين مصرف دارو، تورم در پوست و غشاء مخاطي، تنگي نفس، خارش و كهير ايجاد شود. در اين صورت لطفاً بلافاصله با پزشك تماس بگيريد.

اگر تحت عمل جراحي چشم براي درمان آب مرواريد قرار خواهيد گرفت، شما بايستي مصرف  داروی تامسولوسین را به جراح چشم اطلاع دهيد (حتي اگر قبلاً آنرا مصرف كرده ايد). اطلاع دادن به چشم پزشك بسيار ضروري است، از آنجايي كه برخي بيماران كه در حال مصرف اين دارو بوده اند و يا اينكه قبلاً آنرا مصرف كرده بوده اند، دچار مشكلاتي حين عمل جراحي آب مرواريد شده اند (به عنوان مثال باز نشدن كافي مردمك چشم، شل بودن عنبيه در حين عمل).

تداخلات دارویی تامسولوسین

لطفاً در صورتيكه در حال مصرف هرنوع دارويي هستيد يا به تازگي مصرف كرده ايد (حتي داروهايي كه بدون نسخه پزشك مصرف مي كنيد)، حتماً آنرا با پزشك يا دكتر داروساز در ميان بگذاريد.

مصرف همزمان تامسولوسین با ساير داروهايي كه اثر مشابه دارند(سایر مسدودکننده های گیرنده های آلفا ۱)، مي تواند باعث افت فشار خون شود. همچنین ديكلوفناك (ضد التهاب و ضد درد) و وارفارين (ضد انعقاد خون) نیز مي توانند دفع اين دارو را تسريع كنند.

هشدارها

تامسولوسین نباید به عنوان داروی فشار خون مصرف شود. ممکن است کاهش فشار خون وضعیتی و یا سنکوپ ایجاد کند. مخصوصا با مصرف اولین دوز تامسولوسین ممکن است افت فشار خون، ۴ تا ۸ ساعت پس از مصرف اولین دوز ایجاد شود.

جهت سوال از دکتر و متخصص اورولوژی تیم پزشکی نبض ما اینجا کلیک کنید

 

امتیاز شما :


ممکن است شما دوست داشته باشید

پیام بگذارید