کنترل بزرگ شدن پروستات با تامسولوسین

بزرگی پروستات ، خود را با کاهش قطر جریان ادرار، قطره قطره آمدن ادرار، قطع و وصل شدن ادرار ، تکرر و سوزش ادرار و اختلال در تخلیه ادرار و باقی ماندن ادرار در داخل مثانه ، نشان می دهد. با تامسولوسین داروی موثر این بیماری بیشتر آشنا شوید.

گردآوری- نبض ما

بزرگی پروستات بیماری مربوط به سن است. با گذر زمان تغییرات سنی در بدن ایجاد می شود و به عنوان مثال: پوکی استخوان ها، سفید شدن موها و چین وچروک پوست و … . پروستات در آقایان مسن نیز شروع به بزرگ شدن و باعث بستن خروجی مثانه می گردد.

۳۰% مردان بین ۴۰-۵۰ سال و ۵۰ درصد مردان بین ۵۰-۶۰ سال و ۷۰درصد مردان بین ۶۰-۷۰ سال مبتلا به بزرگی پروستات می شوند. برخلاف تصور عمومی که فکر می کنند انجام فعالیت های جنسی باعث بزرگی پروستات و بیماری آن می شود، این تفکر کاملاً غلط است و بر اساس تحقیقات ثابت شده انجام فعالیت های جنسی و مقاربت مداوم و منظم باعث شادابی غده پروستات می شود و برعکس عدم مقاربت و یا فاصله زیاد بین رابطه جنسی باعث تورم پروستات می گردد.

درمان پروستات

درمان بزرگی پروستات بسته به شدت علائم است. نوع خفیف و متوسط اغلب درمان دارویی و در نوع شدید درمان جراحی به عنوان خط اول درمانی پیشنهاد می شود.

هنوز دارویی در دنیا که پروستات را کوچک نماید کشف نشده است و لذا نقش داروها به صورت تسکینی می باشد. داروهایی که امروزه برای درمان بزرگی پروستات استفاده می شوند عبارتند از:

شل کننده های عضلات صاف (مثل امنیک، تامسولوسین ، پرازوسین، ترازوسین) این داروها باعث مهار کردن گیرنده های آلفا که در پروستات و کپسول آن قرار دارد باعث شل شدن گردن مثانه و لذا باز شدن خروجی مثانه و باعث احساس راحتی در تخلیه ادرار می شوند.

تامسولوسین  (امنیک)

تامسولوسین  (Tamsulosin) که به نام امنیک (Omnic) هم شناخته می شود به عنوان بلوک کننده اختصاصی گیرنده های آدرنرژیک آلفا یک در درمان هیپرتروفی خوش خیم پروستات (BPH) کاربرد دارد. البته این دارو با نام تجاری Flomax نیز شناخته می شود.

کپسول کندکننده تامسولوسین یک عامل شیمیایی پروستات می باشد که مسدودکننده گیرنده های ۱α نامیده می شود. ماده دارویی مؤثر موجود در این کپسول، تامسولوسین نام دارد که باعث شل شدن عضلات صاف گردن مثانه و پروستات می گردد. این مکانیسم موجب تقویت جریان ادرار شده و بنابراین عبور آب را تسهیل می کند.

کپسول تامسولوسین درمان ناراحتی های قسمت پایینی مجاری ادراری است که همراه با بزرگ شدن خوش خیم غده پروستات می باشد (هیپریلازی خوش خیم پروستات یا به اختصار BPH).

عوارض احتمالی

۱- قطع و یا کم شدن مایع منی در موقع نزدیکی

تامسولوسین باعث شل شدن و بازماندن گردن مثانه هنگام انزال شده و باعث می شوندکه مایع منی عوض خروج از مجرا به داخل مثانه ریخته شود و با ادرار دفع گردد.

۲- کاهش شدت نعوظ

به علت اثر شل کنندگی این قرص ها در پروستات باعث شل شدن عضلات صاف آلت تناسلی مرد نیز می شود و لذا نعوظ سفت ممکن است ایجاد نشود.

۳- افت فشار خون

مصرف همزمان تامسولوسین با داروهای پایین آورنده فشارخون ممکن است باعث تشدید افت فشار خون شده و باعث ضعف سرگیجه، سردی در اندام تحتانی و یا افتادن ناگهانی فرد به زمین شود و به همین خاطر توصیه می شود که این داروها شب ها قبل از خواب مصرف شوند.

مراقبت های ویژه

در طول مصرف داروی تامسولوسین ، ممکن است افت فشار خون ایجاد شود که در موارد نادری منجر به بیهوشی می شود. به محض اینکه دچار سرگیجه یا ضعف شدید، شما بایستی بنشینید و یا دراز بکشید تا اینکه علائم بیماری فروکش کند.

در صورتیکه از نارسایی شدید کلیه رنج می برید، در مصرف این دارو باید احتیاط کنید، هرچند موردی در این خصوص تاکنون گزارش نشده است.

در موارد نادر، ممکن است حین مصرف دارو، تورم در پوست و غشاء مخاطی، تنگی نفس، خارش و کهیر ایجاد شود. در این صورت لطفاً بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

اگر تحت عمل جراحی چشم برای درمان آب مروارید قرار خواهید گرفت، شما بایستی مصرف  داروی تامسولوسین را به جراح چشم اطلاع دهید (حتی اگر قبلاً آنرا مصرف کرده اید). اطلاع دادن به چشم پزشک بسیار ضروری است، از آنجایی که برخی بیماران که در حال مصرف این دارو بوده اند و یا اینکه قبلاً آنرا مصرف کرده بوده اند، دچار مشکلاتی حین عمل جراحی آب مروارید شده اند (به عنوان مثال باز نشدن کافی مردمک چشم، شل بودن عنبیه در حین عمل).

تداخلات دارویی تامسولوسین

لطفاً در صورتیکه در حال مصرف هرنوع دارویی هستید یا به تازگی مصرف کرده اید (حتی داروهایی که بدون نسخه پزشک مصرف می کنید)، حتماً آنرا با پزشک یا دکتر داروساز در میان بگذارید.

مصرف همزمان تامسولوسین با سایر داروهایی که اثر مشابه دارند(سایر مسدودکننده های گیرنده های آلفا ۱)، می تواند باعث افت فشار خون شود. همچنین دیکلوفناک (ضد التهاب و ضد درد) و وارفارین (ضد انعقاد خون) نیز می توانند دفع این دارو را تسریع کنند.

هشدارها

تامسولوسین نباید به عنوان داروی فشار خون مصرف شود. ممکن است کاهش فشار خون وضعیتی و یا سنکوپ ایجاد کند. مخصوصا با مصرف اولین دوز تامسولوسین ممکن است افت فشار خون، ۴ تا ۸ ساعت پس از مصرف اولین دوز ایجاد شود.

جهت سوال از دکتر و متخصص اورولوژی تیم پزشکی نبض ما اینجا کلیک کنید

 

کنترل بزرگ شدن پروستات با تامسولوسین
3 (60%) 4 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید