دلیل آب آوردن ریه

به طور معمول بین ریه و قفسه سینه فضایی وجود دارد که به آن فضای جنب گفته می شود. داخل آن نيز همیشه ترشح وجود دارد که جذب خون می شود. زمانی که این مایع افزایش پیدا کند، اصطلاحا گفته می شود  آب آوردن ریه .

گردآوری – نبض ما

آب آوردن ریه همیشه به دلیل مشکلات ریه نیست. بعضی از بیماری هایی که موجب افزایش مایع داخل جنب می شود عبارتند از نارسایی قلبی، عفونت های ریه، بیماری های لایه های جنب نظیر عفونت های ویروسی، باکتریایی و سل و تومورهای ریه که داخل برونش وجود دارند و با اعمال فشار بر عروق و مجاری لنفاوی موجب برگشت مایع داخل جنب شده که به کندی جذب خون و در آنجا تجمع می یابد. همچنین تومورهایی مختص فضای جنب هم موجب آب آوردن ریه می شوند. برخی دلایل دیگر آب آوردن ریه نیز در ادامه آمده است.

دلایل آب آوردن ریه

 • نارسایی قلبی
 • عفونت های ریه
 • بیماری های لایه های جنب نظیر عفونت های ویروسی، باکتریایی و سل
 • تومورهای ریه
 • استعمال دخانیات و قلیان
 • تومورهایی مختص فضای جنب(بر اثر استنشاق آزبست توموری به نام آزیستور ایجاد می شود. در لوله های ساختمانی و ورق های ایرانیت نیز از آزبست استفاده می شود که استنشاق آن هنگام بریدن توسط کارگران موجب ایجاد توموری در فضای جنب می شود.)
 • سرطان ریه
 • افزایش سن
 • بیماری های مزمن
 • داشتن اختلال هاي ایمنی و مصرف برخی داروها که موجب کاهش دفاع بدن می شود.

علائم آب آوردن ریه

 1. تنگی نفس
 2. سرفه 
 3. ترشحات خلطی خونی
 4. درد قفسه سینه 
 5. کاهش وزن و اشتها
 6. تب

آب آوردن ریه به دلیل نارسایی قلبی

قلب به عنوان تلمبه ای عمل می کند که خون را در بدن به گردش درمی آورد. خون باید به طور متوسط در هر دقیقه یک بار بدن را به طور کامل دور بزند و اگر نتواند این وظیفه را به خوبی انجام دهد نارسایی قلبی به وجود می آید. وقتی که نارسایی قلبی پیشرفت کند، مایع در ریه ها جمع می شود و اتفاقی می افتد که پزشکان آن را «ادم ریه» می نامند و عوام می گویند «آب آوردن ریه».

علایم نارسایی قلبی

شایعترین و اولین علامت نارسایی قلبی، تنگی نفس است که بر حسب شدت به ترتیب به صورت تنگی نفس فعالیتی، تنگی نفس در حالت درازکش، تنگی نفس حمله ای شبانه و بالاخره شدیدترین حالت، یعنی ادم ریوی یا همان آب آوردن ریه ها تظاهر می یابد.

نارسایی قلبی

تنگی نفس فعالیتی

منظور این است که فرد با فعالیت جسمی دچار تنگی نفس می شود. در ابتدای شروع علایم، بیمار در فعالیتهای طولانی دچار تنگی نفس می شود. ولی با پیشرفت نارسایی، بیمار در فعالیت های کم مثل بالا رفتن از پله ها، نیز دچار مشکل می شود.

تنگی نفس در حالت درازکش

معمولاً در خانواده افرادی را داریم که موقع خوابیدن چند بالش زیر سر خود می گذارند، اکثراً دلیل آن ایجاد تنگی نفس به دنبال دراز کشیدن می باشد، که پس از نشستن به سرعت برطرف می شود، در موارد شدید بیماری، حتی فرد به صورت نشسته می خوابد.

تنگی نفس حمله ای شبانه

در این حالت شخص به خواب می رود، حدود یک تا دو ساعت بعد از به خواب رفتن، به طور مضطرب بیدار شده و سرفه های خشک می کند (البته سرفه های خلط دار و گاهاً خونی نیز دیده می شود). این حالت یکی از اختصاصی ترین علایم نارسایی قلب است. تنگی نفس حمله ای شبانه اغلب نیمه شب اتفاق می افتد، و بعد از ایجاد تنگی نفس فرد نمی تواند دراز بکشد و می نشیند و بعد از گذشت 30 دقیقه و گاهی بیشتر تنگی نفس برطرف می شود.

ادم ریوی یا آب آوردن ریه

ازبسیاری از دوستان و آشنایان می شنوید آب آوردن ریه که باعث بستری شدن بیمار در سی سی یو بیمارستان می شود. در واقع در این حالت به علت عدم کفایت قلب و تجمع مایع در ریه ها فرد دچار تنگی نفس می شود که شدیدترین فرم تنگی نفس می باشد. نکته دیگر این که تجمع مایع در بدن، خود را به صورت افزایش وزن و ورم وابسته به ثقل نشان می دهد. یعنی در طول روز که شخص در حالت ایستاده است در پاها و در صورت بی حرکتی طولانی مدت در ساکروم (انتهای ستون فقرات) به وجود می آید.

اب اوردن ریه

مشکلات تنفسی بعد از جراحی قلب

تغييرات عملکرد ريوى که بعد از بيهوشى و جراحى ديده مى شوند، اساساً به دليل کاهش ظرفيت تنفسى و ظرفيت باقيمانده عملى و ادم پولمونر ايجاد مى شوند. همچنین عفونت سيستميک باعث افزايش نفوذپذيرى مويرگ ها و درنتيجه ايجاد آب آوردن ریه مى گردد.

علت کاهش FRC بعد از عمل جراحي، تنفس هاى کوتاه و عدم اتساع کامل ريه ها مى باشد. در يک فرد عادي، در هر ساعت چندين بار دم عميق کشيده مى شود که ظرفيت کل ريه را پر مى کند. اگر اين نوع تنفس حذف شود، طى چند ساعت آلوئول ها شروع به کلاپس کرده و درنتيجه شانت ترانس پولمونر، در فاصله کوتاهى آتلکتازى رخ مى دهد.

يکى از علل اصلى تنفس سطحى بعد از عمل جراحي، درد است ولى در هرحال با از بين بردن درد، ظرفيت ريوى به طور کامل به حد طبيعى باز نخواهد گشت. رفلکس هاى عصبي، اتساع شکم، چاقى و عوامل ديگرى که حرکات ديافراگم را محدود مى کند در اين امر ماهيت زيادى دارند.

ادم پولمونر بعد از عمل جراحى توسط فشارهاى هيدروستاتيک (به علت نارسائى بطن چپ، حجم بيش از حد مايعات، کاهش فشار انکوتيک و غيره) يا افزايش نفوذپذيرى مويرگ ها و يا هر دو عامل ايجاد مى گردد. ادم پارانشيم ريه باعث باريک شدن برونکوس هاى کوچک شده، مقاومت عروق ريوى را افزايش مى دهد. به علاوه ادم پولمونر ممکن است خطر ابتلاء به عفونت ريوى را افزايش دهد. کنترل دقيق مايعات بعد از عمل جراحى و درمان سريع نارسائى قلبي، عوامل مهمى در جلوگيرى از ادم پولمونر مى باشند.

توصیه هایی برای بعد از جراحی قلب

بعد از عمل جراحی ممکن است ترشح و یا ترشحات در ریه جمع شده و باعث عفونت گردد. سرفه و تنفس عمیق به پاک کردن ریه ها کمک می کند و احتمال عفونت ریوی و تب را کاهش می دهد. پس سعی کنید این کار را چندین مرتبه در روز انجام دهید.

در هنگام سرفه کردن هرگز نگران محل بخیه های خود نباشید چون سرفه به آن ها آسیبی نمی رساند. جهت اطمینان خاطر می توانید در هنگام سرفه کردن به عنوان مراقبت های پس از جراحی قلب با دست یا بالش روی ناحیه بخیه ها فشار وارد کنید.

جابجایی مکرر روی تخت داشته باشید و لازم است در مراقبت های پس از جراحی قلب حرکات ورزشی که توسط پرستار یا فیزیولوژیست به شما آموزش داده می شود را انجام دهید.

بهترین وضعیت برای شما در تخت، خوابیدن به پهلوها حداقل به مدت چند ساعت در روز می باشد. زیرا اگر شما برای مدت طولانی به پشت بخوابید باعث آب آوردن ریه و زمینه برای عفونت ریوی فراهم می شود. از خوابیدن بر روی شکم پرهیز کنید.

درمان آب آوردن ریه

 • اگر مقدار آب زیاد باشد با لوله های مخصوص آن را تخلیه کرده و با داروهایی میزان ترشح را کنترل میکنند.
 • اگر آب آوردن ریه ناشی از عفونت باشد با تجويز آنتی بیوتیک درمان میشود.
 • اگر ناشی از نارسایی قلبی باشد با داروهای خاص درمان میشود.
 • اگر ناشی از سرطان و تومور باشد توسط عمل جراحی و در صورت عدم پاسخ دهی با شیمی درمانی قابل درمان است.

باید به این نکته توجه داشت که در ابتدا باید عامل ایجاد کننده بیماری را برطرف کرد زیرا در صورت درمان نشدن بیماری‌های زمینه‌ای، ریه‌ها دوباره دچار این عارضه میشوند.

 

دلیل آب آوردن ریه
4.2 (84%) 15 رای

ممکن است شما دوست داشته باشید

پیام بگذارید