پیشرفت های تکنولوژی در درمان دیابت

درحالی که شاید شما هنوز با همان روند قدیمی به کنترل روزانه ی قندخون خود می پردازید فن آوری های جدید بیماری دیابت هر روز وارد بازارهای جهان می شوند.

گردآوری – نبض ما

شرکت های فن آوری دیایت هر روز با ارائه آخرین  مدل از پمپ های انسولین، مانیتورهای مداوم قندخون (CGM) و یا برنامه های نرم افزاری گوشی های  هوشمند به کنترل قند خون بیماران کمک می کنند. این شرکت ها درتلاشند در این مسابقه ی فن آوری حریف های خود را از دور خارج کنند، به هر حال پیشرفت درتکنولوژی و نوآوری های خلاقانه به درمان و کنترل بهتر بیماری دیابت کمک می کند.

کنفرانس تکنولوژی ها و درمان های پیشرفته بیماری دیابت

کنفرانس تکنولوژی ها و درمان های پیشرفته بیماری دیابت ، رویدادی منحصر به فرد و خلاقانه می باشد که هر ساله محققان، پزشکان و متخصصان صنعت برجسته دنیا را برای تبادل ایده ها و اطلاعات خود در مورد تکنولوژی، درمان و پیشگیری از بیماری دیابت و بیماری های مرتبط با آن، جذب می کند.

این کنفرانس شامل ارائه ها، کارگاه ها و بحث هایی در مورد: آخرین پیشرفت های آنالوگ های جدید انسولین و سیستم تحویل آن، پمپ های انسولین، حسگر های گلوکز، سیستم های حلقه ای بسته، دستگاه هایی برای پیشگیری از بیماری دیابت ، پانکراس مصنوعی، تکنولوژی های جدید برای درمان چاقی و بسیاری دیگر خواهد بود.

این کنفرانس در پی موفقیت های سال گذشته آن که در میلان ایتالیا برگزار شد و بیش از ۲۵۰۰ شرکت کننده از ۸۷ کشور دنیا در آن حضور یافتند، برگزار می شود.

مباحثی که در این کنفرانس ها بحث خواهد شد:

 • دارو های جدید برای درمان بیماری دیابت
 • پمپ های انسولین
 • سنسورهای گلوکز گلوکز (تهاجمی و غیرتهاجمی)
 • پمپ و سنسورهای قابل کشت
 • سیستم های بسته و الگوریتم
 • سیستم های نوین تحویل انسولین: استنشاق، از طریق پوست، دستگاه های کاشته شده
 • آنالوگ های جدید انسولین
 • دستگاه هایی با محوریت پیشگیری از بیماری دیابت
 • لوزالمعده مصنوعی
 • انفورماتیک در خدمات پزشکی؛ پزشکی از راه دور، نرم افزار و فن آوری های دیگر
 • فن آوری های پیشرفته پزشکی برای در بیمارستان ها
 • فن آوری های جدید برای درمان چاقی
 • Diabesity – متد هایی برای کنترل یا پیشگیری از دیابت در افراد چاق
 • کنترل قند خون در بیمارستان
 • نظارت بر قند خون در واحد مراقبت های ویژه

این کنفرانس در تاریخ ۲۷ بهمن الی ۳۰ بهمن در فرانسه برگزار خواهد شد.

پیشرفت های تکنولوژی که به کمک دیابتی ها آمدند

در ادامه این مقاله به پیشرفت های دو ماه ابتدایی سال ۲۰۱۵ در  زمینه ی بیماری دیابت اشاره می کنیم:

پانکراس مصنوعی MiniMed 640G ساخت شرکت مدترونیک

شرکت مدترونیک یک نوع پانکراس مصنوعی به نام MiniMed 640G تولید کرده است که  قادر به پیش بینی مقدار قند خون و تنظیم اتوماتیک مقدار انسولین تحویل داده شده به بیمار است. بدین ترتیب از افت  قندخون بیمار جلوگیری می کند.

نرم افزار ساعت اپل ساخت شرکت Dexcom

 Dexcomکه اولین سازنده ی مانیتورهای مداوم قندخون است توانست تاییدیه ی سازمان غذا و داروی آمریکا را برای نرم افزاری که قادر به اشتراک گذاشتن خوانش های قندخون است، دریافت کند.

پمپ انسولین با ظرفیت بالا ساخت شرکت Tandem

شرکت Tandem با ساخت  این نوع پمپ انسولین تبدیل به شرکتی بزرگتر شد.

تاتوی موقت برای اندازه گیری قندخون درفوریه  ۲۰۱۵

محققان دانشگاه کالیفرنیا موفق شدند از طریق فرآیندی بنام reverse iontophoretic extraction مقدار قند خون را در مایعات زیر پوست اندازه گیری کنند آنها یک تاتوی قابل ارتجاع تولید کرده اند که بروی پوست می چسبد وعرض آنها تنها به اندازه دو انگشت است. این روش اندازه گیری قندخون در افراد غیر دیابتی آزمایش شده و صحت  آن تایید شده است اما هنوز هیچ جدول زمانی برای آزمایش این تاتوی موقت درافراد مبتلابه بیماری دیابت اعلام نشده است.

پمپ های انسولین ارزانتر

شرکت  Asante تولید کننده یsnap insulin pump  ارزانترین پمپ انسولین را با طراحی ساده تری تولید کرده است. این  پمپ حاوی کارتریچ های از قبل پر شده ی انسولین است.

مانیتور ضد آب مداوم قندخون

کمپانی dshell یک مانیتور ضد آب مداوم قندخون  طراحی کرده است که تا ۳ متر در زیر آب عملکرد خود را بخوبی انجام می دهد. این نوع  از دستگاههای قند سنج دلهره ی والدین کودکان مبتلا به دیابت را در هنگام ورزش های آبی مرتفع  کرده است.

مسکن دردهای نوروپاتی

شرکت Neuromatrix یکی از چندین کمپانی موجود است که بروی ابزارهای محرک ساخت عصب برای کمک به درمان نوروپاتی دیابتی فعالیت می کند.این شرکت نسل جدیدی از ابزار ضد درد را در ماه جاری رونمایی کرده است این دستگاه  جدید که Quell نام دارد به خارج از بدن  فرد متصل شده و اعصاب را به نحوی تحریک می کند که از ارسال پیام های درد به مغز که به دلیل  بیماریهای مزمن نظیر نوروپاتی دیابتی ایجاد می شود، جلوگیری می کند.

انسولین تنفسی افرزا

شرکت Mannkind نوعی انسولین تنفسی بنام Afrezza  تولید نموده است که بالاخره مورد تایید FDA قرار گرفت.

پیشرفت های تکنولوژی در درمان دیابت
5 (100%) 1 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید