چگونگی سیستم درمانی کانادا برای مهاجرین

در بین کشورهای مهاجرتی، کانادا یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت است که سیاست های مهاجرتی آن بسیار مثبت و باز است اما برای مهاجران تازه وارد، سیستم درمانی کانادا بسیار هزینه بر و گران است.

گردآوری- نبض ما

طبق اعلام سازمان ملل متحد، کانادا یکی از بهترین مکان های جهان برای زندگی، کار و مهاجرت است. از جمله مهمترین دلایل برای مهاجرت به کانادا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– پذیرش آسان همه اعضای خانواده.

– خدمات رایگان آموزشی و پزشکی به شهروندان و مهاجران.

– امکان مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری یا نیروی متخصص.

– مدت زمان کوتاه پذیرش شهروندی با تنها چهار سال حضور فیزیکی در مدت شش سال پس از مهاجرت به کانادا.

– بهره مندی از مزایای رفاهی دولتی نظیر خدمات پزشکی و آموزشی رایگان، بیمه بازنشستگی، بیمه بیکاری و … با تشخیص دولت و در صورت ضرورت.

– بهره مندی از قوانین سهل و حداقلی برای راه اندازی کسب و کار پس از مهاجرت به کانادا.

– تنوع فرهنگی در کانادا که سازگاری مهاجرین با محیط و پذیرش مهاجرین را راحت تر می کند.

– کانادا دارنده کمترین تراکم جمعیت در بین کشورهای جهان است.

– قرار داشتن در بین ثروتمندترین کشورهای جهان.

 – کانادا در سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و گروه هشت  نیز عضو می باشد.

– قیمت پایین مسکن در کانادا که به میزان چشمگیری ارزان تر از سایر کشورها می باشد.

علاوه بر این ها کانادا کشوری با طبیعت بسیار زیبا و چشم انداز و ظاهر زندگی شهرنشینی مدرن و یکی از قطبهای توریستی جهان نیز به شمار می رود.

سیستم درمانی کانادا

وزیر بهداشت کانادا مسئول حفظ و ارتقای سلامت شهروندان کاناداست. این مقام در دولت فدرال، ماموریت خود را از طریق بازوهای اجرایی سازمان بزرگی که شامل ۵ نهاد عمده است، تعقیب می‌کند:

سلامت کانادا (Health Canada)

نهادی در دولت فدرال که مسئول اصلی تامین، حفظ و ارتقای سلامت شهروندان کشور به شیوه‌ای است که با انتخاب‌ها و وضعیت آنان همخوان باشد.

نهاد بهداشت عمومی کانادا (Public Health Agency of Canada)

سازمانی که مسئول بهداشت عمومی و ایمنی مردم است. وظایف اصلی آن پیشگیری از بیمارهای مزمن و صدمات و پاسخ به فوریت‌های بهداشت عمومی و همه‌گیری بیماری‌های عفونی است.

نهاد بازرسی مواد غذایی کانادا (Canadian Food Inspection Agency)

وظیفه آن کاهش مخاطرات سلامتی مرتبط با غذای شهروندان است.

موسسه کانادایی پژوهش سلامت (Canadian Institute of Health Research)

نهاد فدرال مسئول پژوهش‌های سلامت که دانش لازم برای تدارک سلامت را فراهم می‌آورد.

هیات بررسی قیمت داروهای دارای حق اختراع (Review Board Patented Medicine Prices)

نهادی فدرال که قیمت داروها را بررسی و عادلانه بودن آن را تضمین می‌کند.

نظام سلامت کانادا عمدتا توسط دولت تامین اعتبار می‌شود به‌طوری که حدود ۷۰درصد مخارج سلامت از طریق درآمدهای عمومی حاصل از مالیات دولت‌های فدرال، استانی و قلمرویی تامین می‌شود.

اجزای اساسی سیستم درمانی کانادا

تقریبا تمامی اجزای اساسی مراقبت های بهداشتی که شامل مراجعه به پزشکان مراقبت های اولیه، متخصصان و همچنین خدمات بیمارستانی می شود، پوشش داده می شوند.

اما در مورد آنچه پوشش داده نمی شود باید توجه داشت که این موضوع در هر استانی متفاوت است اما معمولا دندانپزشکی و چشم پزشکی پوشش داده نمی شوند و همچنین جراحی زیبایی و بعضی از جراحی های انتخابی (که واجب نیستند) ضروری تشخیص داده نمی شوند. علاوه بر این ها مزایای دارویی نیز فقط شامل حال افراد مسن، معلول و یا کم درآمد می شود.

مردم کانادا برای خدمات بهداشتی- درمانی به طور مستقیم هزینه پرداخت نمی کنند بلکه از طریق مالیات های دولتی مبلغی می پردازند (به استثنای British Columbia که شما آنجا حق بیمه ی ماهانه پرداخت می کنند).

بر اساس نسخه ی سال ۲۰۱۲ “هزینه ی بیمه عمومی مراقبت های بهداشتی” که توسط موسسه ی محافظه کار Fraser منتشر شد، یک خانواده ی متوسط ۴ نفره ی کانادایی مبلغ ۱۱۴۰۰ دلار برای بیمه ی مراقبت های بهداشتی، مالیات می پردازد.

برای کسانی که مهاجر هستند، هنگامی که به خارج از استان خود مسافرت می کنند، احتمالا نیاز است که برای دریافت خدمات مشابه، بیمه ی خصوصی بهداشت خریداری کنند. به علاوه تازه واردان همچنین نیاز است برای دریافت خدمات در آن دوره ی سه ماهه ی انتظار، بیمه ی خصوصی بهداشت خریداری کنند.

جایگزین ها و مکمل ها

در بعضی استان ها، می توان به منظور کمک هزینه در زمینه ی مراقبت های مربوط به دندان و چشم و دیگر درمان هایی که در زمره ی مراقبت های اولیه لحاظ نشده اند، برنامه های مکمل خصوصی خریداری کرد. بعضی کارفرمایان همچنین به عنوان مزایا به کارگرانشان کمک هزینه ای برای برنامه های درمانی کلی ارائه می دهند.

برخی از معضلات

علی رغم اینکه دولت کانادا از سال ۲۰۰۲ مبلغ ۵.۵ میلیارد دلار به منظور کاهش زمان انتظار، سرمایه گذاری می کند، لیست های انتظار برای خدمات مراقبت های بهداشتی هنوز دغدغه ی افراد زیادی است.

بر اساس مطالعه ای که توسط صندوق مشترک المنافع انجام شد، تنها ۲۲% از پزشکان کانادایی این احتمال را می دادند که یک بیمار بتواند برای یک روز بعد وقت ملاقات بگیرد. این رقم کمترین درصد در بین ۱۰ کشور تحت مطالعه بود! پزشکان خانوادگی کانادایی نیز خبر از رتبه ی دوم در لیست طولانی ترین زمان انتظار برای دیدن یک متخصص را دارند و کانادا از نظر ارائه ی مراقبت های بعد از ساعت کاری و زمان لازم برای تشخیص بیماری، مقام دوم از آخر را دارد.

همچنین جدا از موضوع دسترسی، برخی از متخصصان درمان، نگرانی هایی بابت کیفیت درمان دارند؛ کیفیتی که توسط استاندارد های فدرال تعیین می شود.

 

چگونگی سیستم درمانی کانادا برای مهاجرین
2 (40%) 1 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید