اثرات مخرب مصرف الکل بر بدن

محققان ارتباط مصرف الکل را با بیش از ۶۰ نوع بیماری اعلام کرده اند و از سوی دیگر، موادمخدر اثرات غیرقابل بازگشتی به جا می گذارد. حال آنکه تأثیر منفی مصرف الکل روی بدن موضوع تازه ای نیست و محققان در این باره تحقیقات گسترده ای انجام داده اند.

به گزارش نبض ما به نقل از سلامت آنلاین، مصرف الکل و مواد مخدر هر کدام اثرات سویی به جا می گذارد و حالا تصور کنید این دو در کنار هم شدت بیشتری خواهند داشت و اثرات منفی و مخربی که به دنبال دارند حتی تا پایان عمر می تواند گریبان گیر فرد باشد.

کم خونی با مصرف الکل

مصرف الکل باعث کاهش سلول های خونی حامل اکسیژن می شوند که به کم خونی آن را می شناسیم. این حالت معمولا علائمی چون خستگی، کوتاه شدن نفس و احساس سبکی در سر می شود.

سرطان

مصرف الکل به صورت دائم خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. سرطان های مرتبط با الکل معمولا در نواحی دهان، حلق، حنجره، مری، کبد، سینه و روده می شود. احتمال بروز سرطان در افرادی که در کنار مصرف شدید الکل، سیگار نیز می کشند، بالاتر است.

Infants-Are-More-Prone-To-Iron-Deficiency-Anemia

بیماری های قلبی و عروقی

مصرف شدید مشروبات الکلی به ویژه در افراد تازه کار احتمال تشکیل لخته های خونی را بالا می برد که در نهایت منجر به حمله قلبی یا سکته قلبی می شود. محققان دانشگاه هاروارد دریافتند که مصرف الکل خطر مرگ را در افرادی که یک بار از حمله قلبی جان سالم به در برده اند، تا دو برابر افزایش می دهد.

مصرف الکل در واقع، با ضعیف کردن ماهیچه های قلب، ریتم ضربان قلب را با مشکل مواجه می کند و با بروز لخته در عروق قلب، خطر سکته و حمله قلبی را افزایش می دهد.

سیروز کبدی

الکل برای سلول های کبدی ماده ای سمی است و بسیاری از مصرف کننده های این ماده مخدر بعد از چند سال به سیروز کبدی مبتلا می شوند و کبد آنها عملکرد طبیعی خود را از دست می دهد.

زوال عقل

با بالا رفتن سن، مغز تا حدود ۹/۱ درصد کوچک می شود. اما مصرف مشروبات الکلی سرعت کوچک شدن مغز را به ویژه در نقاط مرتبط با کاهش حافظه افزایش می دهد که در نهایت منجر به زوال عقل می شود.

افسردگی

مصرف بیش از حد الکل با بروز افسردگی رابطه مستقیم دارد. برخی تصور می کنند با مصرف الکل می توانند مشکلات روحی خود را حل کنند اما محققان معتقدند که اعتیاد به مصرف الکل خطر بروز افسردگی را بالا می برد.

 

alcohol-3-1024x682

فشار خون بالا

الکل سیستم عصب سمپاتیک را که انقباض و انبساط عروق خونی را هنگام استرس و درجه حرارت بالا بر عهده دارند، دچار اختلال می کند. بروز اختلال در این سیستم باعث بالا رفتن فشار خون می شود که به مرور به مشکلی مزمن تبدیل می شود. فشار خون بالا در نهایت ممکن است منجر به بیماری های کلیوی، قلبی و سکته شود.

مواد مخدر از سوی دیگر، اثرات مخربی روی بدن دارند و به مرور عملکردهای بدن را با مشکل مواجه می کند. موادی چون الکل، هروئین و مسکن ها اثرات آرام بخش دارند که عملکرد بدن و مغز را کاهش می دهند و با بی حس کردن بدن، باعث خواب آلودگی می شوند.

موادی چون آمفتامین ها، کوکائین، کراک و اکستازی اثر محرک دارند و انرژی زیادی در بدن تولید می کنند. گروه دیگری از مواد مخدر مانند LSD و اکستازی و ماری جوآنا در فرد هذیان ایجاد می کند و حواس شنوایی، بویایی، چشایی، بینایی و چشایی او را تغییر می دهد.

مواد مخدر مسکن مانند الکل و هروئین بر اثر اوردوز یا مصرف بیش از اندازه خطر مرگ را به دنبال دارند. مواد مخدر محرک در صورت مصرف بیش از حد ایجاد اضطراب و استرس می کنند و برای افرادی که از بیماری های قلبی و فشار خون رنج می برند بسیار خطرناک است. داروهای هذیان آور نیز در فرد ایجاد رفتارهای خارج از عرف و خطرناک می کند و حالتی بی ثبات در فرد ایجاد می کند.

اثرات مخرب مصرف الکل بر بدن

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی